Zavřít reklamu

V druhé části našeho dvojdílného článku o hraní na Apple zařízeních se tentokrát podíváme na zoubek operačnímu systému Mac OS X a představíme si také novou revoluční herní službu OnLive.

Mac OS X dnes a zítra

Operační systém počítačů Macintosh je s hrami na úplně opačném konci proti iOS zařízením. Mac OS je s nedostatkem her, natož kvalitních titulů, potýká už léta a změna nastala až v letech posledních (nepočítáme-li možnost spuštění her pro Windows např. pomocí CrossOver Games). Možná by bylo vše jinak, kdyby Stevu Jobsovi jen o vlásek neunikl kontrakt s vývojářským studiem Bungie, jež má na svědomí sérii Halo, z které do velké míry těží Xbox 360 od Microsoftu, a které si společnost z Redmontu získala jen několik dní před Jobsem.

Hry určené pro Macintosh již dříve existovaly, ovšem ne v takové míře, jako pro Windows. Vzpomeňme si na Myst s nepřekonatelnou grafikou a atmosférou, kterou nám mohli majitelé PC jen suše závidět. V polovině 90. let na počítačích s nakousnutým jablkem ale kralovala jiná legenda – herní série Marathon od Bungie. Hra měla například dokonalý stereo zvuk – pokud po vás někdo vystřelil a čistě náhodou vás nezabil, slyšeli jste let střely nejprve v jednom a potom v druhém sluchátku. Herní engine dokázal vytvořit dokonalou atmosféru. Mohli jste chodiit, skákat a nebo i plavat, postavy vrhaly stíny… Hra byla později portována i pro Windows, stejného uspěchu ovšem nedosáhla.

Díky stále rostoucímu podílu mezi operačními systémy se o počítače Mac začaly zajímat i ostatní vývojáři her a souběžně s verzemi pro PC, Playstation a Xbox začali vyvíjet i Mac verze. Mezníkem pak bylo oznámení spolupráce Applu a Valve, která měla za výsledek portaci starších her (Half-Life 2, Portal, Team Fortress 2, …), ale především spuštění služby Steam pro Mac.

Steam je momentálně největší digitální distribuční sítí počítačových her, která nemá v současné době konkurenci. Každým rokem snižuje podíly prodeje kamenných obchodů a je částečně pokládána za revoluci v prodeji her. Výhodou jsou bezesporu nulové náklady na jednu hru, není třeba lisovat DVD ani tisknout booklety, hru i manuál obdržíte v digitální formě. Díky tomu jsou takto prodávané hry mnohdy levnější a díky různým slevovým a promo akcím dosahují mnohem většího odbytu. Prakticky se tak jedná o podobný model jako je App Store s tím rozdílem, že Steam není zdaleka jedinou distribuční sítí. Přítomnost Steamu a nově také Mac App Store dává vývojářům příležitost oslovit mnohem více uživatelů, přitom o propagaci se nemusí zdaleka tolik starat. a jak tedy vypadá současná nabídka her pro Mac?

Kromě již zmíněných her od Valve si můžete zahrát například skvělou FPS Call of Duty: Modern Warfare, akční adventuru Assassin`s Creed 2, zazávodit si ve Flatout 2, dobýt svět v nejnovějším díle Civilization, posekat hordy nepřátel v Torchlight a Dragon Age, nebo se zapojit do intergalaktického světa v MMORPG Eve Online. Novinkou jsou i porty úspěšných dílů (vyjma posledního) Grand Theft Auto, přičemž předposlední San Andreas je považován za nejlepší díl vůbec a ani dnes svou grafikou neurazí. Díky Mac App Store jsme se dočkali i novinek Borderlands, Bioshock, Rome: Total War a LEGO Harry Potter Years 1-4 od Feral Interactive.

Otázkou zůstává, které vydavatelské domy se k jablečné vlně připojí dále. Vzhledem k existenci Unreal enginu pro iOS bychom se mohli dočkat i her od Epic Games, Electronic Arts by se jako jeden z největších dodavatelů her pro iOS také mohl připojit. Pozadu by neměl zůstat ani id Soft, jehož Quake 3 Arena běží na jablečných počítačích už několik let a který předvedl první sequel připravované post-apokalyptické akce Rage právě na iOS.

Problémy vývoje na Mac

Problémem, díky kterému Mac OS trpěl nedostatkem kvalitních herních titulů bylo do velké míry rozšíření počítačů Apple, jak je již uvedeno výše. V současné době má Apple celosvětově podíl na poli operačních systémů kolem 7%, v domovské Americe potom přes 10%. To samozřejmě není zanedbatelné číslo, navíc vezmeme-li do úvahy i trend stále rostoucího podílů počítačů od Apple. Pokud tedy argument nízkého podílu de facto padl, co dále brání rozšíření herního portfolia pro Mac?

Někdo by si myslel, že je to grafické rozhraní. Windows má přeci ve svém systému DirectX, který využívají bezmála všechny nové hry a podporu nejnovějších verzí vždy hrdě oznamují výrobci grafických karet. Nicméně tato domněnka je lichá. OS X disponuje multiplatformním rozhraním OpenGL, které najdete třeba i na iOS nebo Linuxu. Stejně jako DirectX je OpenGL neustále ve vývoji, je každoročně aktualizováno (poslední aktualizace proběhla v březnu 2010) a disponuje stejnými, ne-li většími možnostmi. Dominance DirectX na úkor OpenGL je především úspěch marketingu Microsoftu (nebo spíše marketingové masáže), nikoliv větší technologickou vyspělostí.

Mimo software tak můžeme hledat příčinu v oblasti hardwaru. Zásadní rozdíl totiž mezi počítači Apple a ostatními jsou pevně dané sestavy. Zatímco stolní počítač s Windows si můžete postavit z komponentů dle libosti, Apple vám dá na výběr pouze několik málo modelů. To má samozřejmě souvislost se sehraností software a hardware, čímž jsou jablečné počítače pověstně, nicméně i přes kvalitní hardware není Mac s výjimkou Mac Pro kandidátem pro hardcore hráče.

Základním komponentem pro hraní je především grafická karta, kterou v iMacu nevyměníte a u MacBooku si ji nevyberete. Přestože grafické karty v současných počítačů od Apple poskytují slušný výkon, s vykreslováním grafiky u náročných her, jako jsou Crysis nebo GTA 4, v nativním rozlišení by měly velký problém. Pro vývojáře by to tak znamenalo spoustu času strávenou optimalizací s nejasnou návratností vzhledem k faktu, že mezi uživateli Maců tolik vášnivých hráčů jako na PC nenajdete.

OnLive

O službě OnLive by se dalo hovořit jako o menší herní revoluci. Byla představena v březnu 2009 a předcházelo jí 7 let dlouhého vývoje. Ostrého nasazení se dočkala teprve nedávno. A o co jde? Jedná se o streamované hraní, neboli Games on Demand. Klient nainstalovaný na vašem počítači komunikuje se serverem této služby, která vysílá streamovaně obraz hry. Výpočet grafiky tedy neprovádí váš stroj, ale počítače vzdáleného serveru. Tím prakticky padá hardwarová náročnost her a z vašeho počítače se tak stává pouze jakýsi terminál. Tudíž můžete na obyčejném kancelářském PC rozjet nejnáročnější grafické kousky jako je Crysis. Jediné nároky jsou tak kladeny na rychlost vašeho internetového připojení. Pro hraní na rozlišení běžné televize prý stačí pouhých 1,5 Mbit, pokud byste chtěli HD obraz, pak je třeba alespoň 4 Mbit, což je v dnešní době prakticky minimum.

OnLive má několik metod platby. Danou hru si můžete „půjčit“ na 3 nebo 5 dní, což vás vyjde jen pár dolarů. Tato doba náruživým hráčům na dohrání většiny her bohatě stačí. Další možností je zakoupení neomezeného přístupu, které vás stojí stejně, jako byste si hru koupili. Poslední možností je pak desetidolarové měsíční předplatné, které vám umožní hrát neomezeně daný balík her, které si vyberete.

Služba je multiplatformní a díky tomu si můžete zahrát stejné množství titulů jako majitelé PC. OnLive také nabízí za 100 dolarů minikonzoli s ovladačem, díky které můžete streamovat hry do televize bez nutnosti připojení počítače. Součástí OnLive je také sociální propojení, které můžete vidět i na Steamu. Můžete tak hrát s přáteli, předhánět se v žebříčcích a srovnávat vaše skóre s celým světem.

Co se týče katalogu her, ten je i navzdory teprve nedávnému spuštění služby poměrně bohatý a většina velkých vydavatelů přislíbila spolupráci a postupem času by se tak mohla objevit velká část nejnovějších her, které byste si normálně díky náročnosti na hardware nebo neexistence Mac verze nemohli dopřát. V současné době zde můžete najít třeba: Metro 2033, Mafia 2, Batman: Arkham Asylum, Boarderlands nebo Just Cause 2. Jak bylo zmíněno, je nutné neustálé připojení k internetu, takže se nejedná o řešení na cesty, ale pokud rádi hrajete z pohodlí domova a jste vlastníky Macu, je OnLive doslova požehnáním. Jak takové hraní na MacBooku vypadá v praxi můžete vidět na následujícím videu:

Pokud byste měli o OnLive zájem, vše najdete na OnLive.com


1. část článku: Současnost a budoucnost hraní na Apple zařízeních – 1. část: iOS

.