Zavřít reklamu

Máme tu konec týdne, s ním i dlouho očekávaný víkend a krásnou vidinu toho, že i tentokrát zůstaneme s největší pravděpodobností zavření doma. Samozřejmě můžete vyrazit někam do přírody, ale co si tak místo toho pustit živý přenos odpálení rakety SpaceX, tentokrát se satelity Starlink na palubě? Konec konců, podobná příležitost se zase dlouho opakovat nebude. Nebo si můžete zahrát legendární mobilní hru Alto, která vyrazí dech například svou přenádhernou grafikou. A pokud vás ani tohle nepřesvědčí nevytáhnout paty z domu, můžete se nechat uchvátit virtuální realitou, kterou společnost Volvo využívá k testování automobilů. Nebudeme dále otálet a rovnou se vrhneme na dnešní souhrn.

SpaceX se do odpalování pěkně opřelo. Na oběžnou dráhu pošle další satelity Starlink

Nebyl by to správný den, abychom se alespoň jednou nezmínili o nějaké té další vesmírné misi, která nás o píď přiblíží pomyslnému milníku. Tentokrát se sice nejedná o testování megalomanských raket, které mají za cíl vynést nás až na Mars nebo Měsíc, nýbrž pouze o způsob, jak na oběžnou dráhu dopravit několik satelitů Starlink. O této technologii společnost SpaceX mluvila již před pár lety, avšak řada skeptiků brala slova Elona Muska s rezervou a nepřikládala jim moc velkou váhu. Naštěstí je legendární vizionář přesvědčil o opaku a za posledních pár měsíců vyslal na orbit několik satelitů, které mají za cíl zprostředkovat internet i do nejvzdálnějších koutů planety.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se v principu jedná o nadsazený a příliš ambiciózní projekt, fascinující je, že plány vážně fungují. Pár beta testerů se totiž dostalo k možnosti využít satelitní připojení, a jak se ukázalo, čeká nás zářná budoucnost. Tak či onak, Elon Musk s vysíláním satelitů neustává a po poslední misi hodlá v sobotu tohoto týdne vyslat na orbit další várku, v pořadí již šestnáctou. Jedná se o poměrně běžnou rutinu, kterou si raketa Falcon 9 odbyla již sedmkrát, a to na „jedno použití“. I tak má ale před sebou SpaceX pořádně nabitý víkend. V ten samý den ji totiž čeká odpálení další rakety, a to ve spolupráci s NASA a ESA, kdy se tato trojice gigantů pokusí dopravit na oběžnou dráhu satelit Sentinel 6, jenž bude monitorovat hladinu oceánů.

Na Nintendo Switch míří vynikající audiovizuální hříčka Alto

Pokud nejste zastánci toho názoru, že pořádně hrát se může jen na konzolích a PC, pak jste jistě v případně mobilních hříček narazili na vynikající sérii Alto, zejména pak díly Odyssey a Adventure, které očarovaly miliony hráčů po celém světě. Ačkoliv by se mohlo zdát, že informovat o jedné průměrné mobilní hře je tak nějak scestné, v případě Alto zkrátka musíme udělat výjimku. Kromě dechberoucí audiovizuální stránky a meditativní hratelnosti totiž titul nabízí i perfektní soundtrack, na který jen tak nezapomenete, a revoluční design úrovní. V principu se jedná o jakousi definici meditace, kdy se jen proháníte nádherným prostředím a posloucháte až děsivě hypnotickou hudbu.

Tak či onak, vývojáři se naštěstí smilovali a v srpnu vydali hru i pro počítače a konzole PlayStation a Xbox. Čím dál tím více fanoušků ale tehdy volalo i po verzi pro Nintendo Switch, tedy oblíbenou přenosnou konzoli, které se prodalo již přes 60 milionů kusů. Kolekce Alto Collection tak zamíří nakonec i na displeje této japonské hračky, a to za pouhých 10 dolarů. Vývojáři se totiž zavázali, že na všech platformách bude stát hra stejně – a jak slíbili, tak také dodrželi. V každém případě doporučujeme po této hříčce sáhnout, ať už disponujete konzolí Nintendo Switch nebo jakýmkoliv jiným herním zařízením.

Volvo využívá při designu automobilů pokročilou virtuální realitu. Dokonce i s haptickým oblekem

O virtuální realitě se ještě před pár lety mluvilo poměrně honosně a řada expertů i fanoušků a technologických nadšenců očekávala masivní zpřístupnění veřejnosti. Bohužel se tak ale úplně nestalo a ve finále po VR headsetu sáhlo pouze několik zákazníků, kteří technologii věřili. Tuto skutečnost sice částečně změnil headset Oculus Quest a jeho druhá generace, ale i tak VR zůstalo spíše doménou průmyslu a specializovaných odvětví. Například automobilový průmysl na využití virtuální reality z velké části stojí, což ukazuje i automobilka Volvo, která tuto metodu využívá k bezpečnějšímu testování svých aut.

Pokud si však myslíte, že Volvo jednoduše nakoupilo tunu headsetů Oculus Quest a pár ovladačů, jste na omylu. Inženýři totiž vše povýšili na výrazně vyšší úroveň a vytáhli se s detailním popisem toho, jak technologii využívají. VR technologii totiž poskytla Volvu finská společnost Varjo a aby toho nebylo málo, pro jistotu automobilka sáhla ještě po několika haptických oblecích TeslaSuit. Tyto obleky jsou sice pro veřejnost příliš drahé, ale v průmyslu se jedná o poměrně často používané řešení. Nechybí ani speciálně upravený engine Unity a celá plejáda systémů kombinujících virtuální a rozšířenou realitu, díky nimž může tester v reálném čase vyhodnocovat všechny eventuality. Uvidíme, zda se toho trendu chytnou i další společnosti.

.