Zavřít reklamu

Apple Watch Ultra jsou vůbec nejhouževnatější a nejschopnější Apple Watch, které mají titanové pouzdro, safírové sklo, přesnou dvoufrekvenční GPS a třeba i hloubkoměr nebo sirénu. Víc toho zvládnou i pod vodou, proto zde najdete vysvětlení voděodolnosti Apple Watch Ultra oproti Series 8 nebo Apple Watch SE. Není to tak jednoznačné, jak by to mohlo vypadat. 

Není sporu o tom, že jsou Apple Watch Ultra skutečně nejodolnějšími Apple Watch vůbec. Vyjma titanového pouzdra, které bylo součástí i vyšších řad minulých sérií, zde máme ploché přední sklíčko ze safírového krystalu, které má chráněnou svou hranu, což je rozdíl třeba od Series 8, u které Apple uvádí displej od okraje k okraji. Odolnost proti prachu je shodná, tedy podle specifikace IP6X, nicméně novinka je testována podle normy MIL‑STD 810H. Toto testování musí vyhovovat následujícím specifikacím normy: nadmořská výška, vysoká teplota, nízká teplota, teplotní šok, ponoření, zmrazení s rozmrazením, náraz a vibrace.

Vysvětlení voděodolnosti Apple Watch 

Apple Watch Series 8 i SE (2. generace) disponují stejnou voděodolností. Jedná se o 50 m, což je voděodolnost vhodná pro plavání. 50 m zde v žádném případě neznamená, že se s hodinkami můžete potopit do hloubky 50 m, k čemuž toto označení používané i v běžné hodinařině bohužel může svádět. Hodinky nesoucí toto označení jsou vhodné právě jen na povrchové koupání. Obvykle toto totiž znamená, že hodinky těsní do hloubky 0,5 m. Chcete-li si problematiku nastudovat skutečně podrobně, jedná se o normu ISO 22810:2010.

Apple Watch Ultra voděodolnost nositelností posouvají na další úroveň. Apple u nich uvádí, že mají to označovanou jako 100 m, kdy dodává, že se s tímto modelem můžete nejen plavat, ale i se rekreačně potápět do hloubky 40 m. Jedná se o normu ISO 22810. Apple zde uvádí rekreační potápění proto, protože je třeba myslet na následující větu, která Apple zprošťuje povinnosti servisu nejen Apple Watch po jejich vytopení, ale obvykle ji přidává i k iPhonům: „Voděodolnost není trvalá a může se postupem času snížit.“ Nicméně i u Apple Watch Ultra je již řečeno, že je možné je používat u vysokorychlostních vodních sportů, tedy typicky vodním lyžování.

Terminologie Applu je s ohledem na voděodolnost ale trochu jiná, než je to v hodinářském světě. Označení Water resistant 100 M, které také odpovídá 10 ATM, dává obvykle záruku na potápění do hloubky jen do 10 m. Ani s takto označenými hodinkami se pak nesmí pod hladinou manipulovat, tedy spouštět chronograf nebo točit s korunkou. Je tedy poměrně zvláštní, že Apple udává voděodolnost 100 m, kdy ale jeho hodinky zvládnou 40 m, což by odpovídalo úplně jiné voděodolnosti.

Ty používané v hodinařině jsou pak 200 m, kdy takto označené hodinky lze použít do hloubky 20 metrů, 300 m, které lze použít do 30 metrů nebo 500 m, které lze použít do hloubky 50 metrů a obvykle obsahují i heliové ventily, které ale Apple Watch Ultra nemají. Posledním stupněm je 1000 m, kdy už se jedná o hlubinné potápění, a takové hodinky mají dokonce mezi číselníkem a krycím sklem tekutinu sloužící k vyrovnávání tlaku.

Je nicméně pravda, že oněch 40 m dosáhne jen hrstka uživatelů. Drtivé většině totiž stačí klasických 100 m, tedy respektive 10 ATM nebo prostě 10 výškových metrů, kdy už používáte dýchací techniku. S touto hodnotou bych se tedy ztotožňoval i u Apple Watch Ultra, a osobně bych je do větších hloubek rozhodně nebral a je velkou otázkou, který jejich recenzent technologických magazínů toto skutečně zkusí, abychom se ty reálné hodnoty vůbec nějak dozvěděli.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Věřte tomu, že internet bude plný pitomců co je budou mordovat a potápět do skonání, aby dostali co nejvíce sledujících. Na tyto „jako testy“ je krátký každý výrobce :-)

    Tak Apple uvádí pod čarou přesně toto: Apple Watch Ultra jsou voděodolné do 100 metrů podle normy ISO 22810. Dají se používat při rekreačním přístrojovém potápění (s kompatibilní aplikací jiného vývojáře z App Storu) do 40 metrů a při vysokorychlostních vodních sportech. Apple Watch Ultra by se neměly používat při potápění do větších hloubek než 40 metrů. Voděodolnost není trvalá a může se postupem času snížit.

    Jinak běžný potápěč se v poho dostane i pod těch 40m. Ale bát se sklouznout níž a když je budu mít 5 let, že nevydrží ani deset, to fakt ne. Prostě SUUNTO :-)

    Teda dle promo mají být Ultra hodinky pro extrémní podmínky a sportovce a najednou zvládnou jen rekreační potápění a voděodolnost se časem snižuje, fakt ultra produkt :))

celý text

Čtěte více.