Zavřít reklamu

Na veřejnost, respektive na YouTube, se dostalo údajně dosud neodvysílané video se Stevem Jobsem z roku 1994. Ani ne dvouminutové video zabírá Jobse v jeho tzv. divokých letech v NeXTu a zarostlý spoluzakladatel Applu v něm vysvětluje, proč si myslí, že si na něj po čase již nikdo nevzpomene…

[youtube id=“zut2NLMVL_k“ width=“620″ height=“350″]

Jobse měla původně vyzpovídat historická asociace ze Sillicon Valley, ale až nyní se video dostalo do rukou široké veřejnosti. Steve Jobs je v něm velice skeptický, na svou sebevědomou povahu až netradičně. Tvrdí, že zanedlouho budou jeho nápady zastaralé:

Až mi bude padesát let, všechno, co jsem dosud udělal, bude zastaralé… Tohle není oblast, ve které položíte základy na dalších 200 let. Tohle není oblast, ve které někdo něco namaluje a ostatní budou jeho dílo sledovat po staletí, nebo postaví kostel, k němuž budou lidé vzhlížet po staletí.

Tohle je oblast, ve které někdo něco vytvoří, a po deseti letech to bude zastaralé a za deset nebo dvacet let už to ani nebude použitelné.

Steve Jobs své tvrzení vysvětluje na příkladu počítačů Apple I a Apple II. Na první jmenovaný již v té době nebyl žádný software, a tak se nedal používat, ten druhý pak zanikne o pár let později.

Celý vývoj a historii pak Jobs přirovnává k usazeninám hornin. Každý může ke stavbě hory, která neustále roste do výšky, přispět svou částí (vrstvou), ale ten, kdo bude stát na úplném vrcholku (přítomnost), nikdy neuvidí na tu jednu část někde hluboko pod ním. „Ocení to jen někteří vzácní geologové,“ říkal Jobs s tím, že ostatní na jeho příspěvek lidstvu zapomenou.

Na egocentrického a charismatického vizionáře to jsou skutečně poměrně překvapivá slova. Je možné, že kdyby se Steve Jobs podíval na své dvacet let staré video nyní, jen s úsměvem na rtech změnil názor.

Zdroj: CultOfMac.com
Témata:
.