Zavřít reklamu

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak a zakladatel společnosti Atari Nolan Bushnell se spolu zúčastnili hodinového interview na technologické konferenci C2SV. Celá akce se odehrála v kalifornském San Jose a oba zúčastnění mluvili o mnoha tématech. Zavzpomínali spolu na Steva Jobse i na počátky společnosti Apple.

Rozhovor začal vzpomínkami Wozniaka na moment, kdy se poprvé setkal s Nolanem Bushnellem. Jejich seznámení zprostředkoval právě Steve Jobs, který se snažil dostat do Bushnellovy firmy Atari.

Steva Jobse jsem znal již velice dlouho. Jednoho dne jsem v bowlingovém centru zahlédl Pong (jedna z prvních videoher, pozn. redakce) a ihned jsem věděl, že něco takového musím mít. V hlavě mi okamžitě problesklo, že přece vím, jak funguje televize, a navrhnout dokáži také v podstatě cokoli. Takže jsem si sestavil vlastní Pong. V tu chvíli se Steve vrátil z Oregonu, kde studoval. Předvedl jsem mu svojí práci a Steve hned chtěl, abychom předstoupili před vedení Atari a žádali tam o práci.

Wozniak poté líčil svou velkou vděčnost za to, že byl Jobs přijat. Nebyl totiž inženýr, takže musel Bushnella i Ala Alcorna, který Pong navrhl, opravdu ohromit a dokázat svůj entusiasmus. Bushnell Wozniakovi přitakal a přidal svoji část vyprávění o tom, jak za ním Jobs přišel hned po pár dnech práce a zděšeně si stěžoval, že v Atari nikdo neumí letovat pájkou.

Jobs tehdy řekl: Takový tým nezvládne pracovat bez selhání ani pár týdnů. Měl byste trochu zvýšit hru. Já se ho následně zeptal, jestli umí letovat on. Odpověděl mi, že samozřejmě.

K této historce Wozniak zmínil, že při jejich společné práci pro Atari se Jobs letování vždy snažil vyhnout a kabely radši spojoval prostým omotáním lepící páskou.

Později se konverzace stočila na nedostatek kapitálu v počátcích Silicon Valley a Wozniak i Bushnell s nostalgií vzpomínali na tehdejší situaci a dění okolo počítače Apple I, Atari i například firmy Commodore. Wozniak zavzpomínal na to, jak se v klíčovém momentě snažili hledat investory a Bushnell reagoval, že on sám chtěl být člověkem, který do Applu zainvestuje. Wozniak mu vzápětí připomněl, že tedy neměl odmítat návrhy, které mu Apple tehdy předložil.

Poslali jsme svoji nabídku do Commodore i Alu Alcornovi. Vy jste ale byli příliš vytíženi přicházejícím Pongem a soustředěni na ty miliony dolarů, které s sebou váš projekt nesl. Řekli jste, že nemáte čas na zabývání se počítačem.

Oba následně debatovali o tom, jak vlastně tehdy původní nabídka vypadala. Bushnell tvrdil, že se jednalo o odkoupení jedné třetiny Applu za 50 000 dolarů. Wozniak nesouhlasil a prohlašoval, že se tehdy jednalo o potenciální obchod za několik statisíců dolarů, podíl Applu ve firmě Atari a jejich právo na vedení projektu. Spoluzakladatel Applu však nakonec připustil, že on zdaleka nebyl informován o všech obchodních záměrech Steva Jobse. Vylíčil také své velké překvapení, když se dozvěděl, že se Jobs snažil od společnosti Commodore vymámit 300 000 dolarů.

O nějaký čas později Bushnell pochválil Wozniaka za návrh Apple II a konstatoval, že použití osmi rozšiřujících slotů se ukázalo jako jasnozřivý nápad. Wozniak na to odpověděl, že Apple nic takového neplánoval, ale on sám na tom kvůli své duši geeka trval.

Nakonec oba hovořili o síle a vášni mladého Steva Jobse a podotkli, že budoucí knihy a filmy by se měli zabývat právě tímto tématem. Wozniak však podotkl, že Jobsova vášeň a intenzita jeho práce byly také důvodem některých neúspěchů. Jmenovitě lze zmínit projekt Lisa nebo počátky projektu Macintosh. Až přidání kapky trpělivosti prý umožnila Jobsovi vytěžit z oné intenzity a vášně maximum.

Zdroj: MacRumors.com
.