Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple vydal nástroj pro kalibraci Pro Display XDR

Cupertinská společnost dnes vydala nový Display Firmware 4.2.30. Konkrétně se jedná o aktualizaci nástroje určeného pro majitele pokročilých monitorů Pro Display XDR, který slouží pro jejich kalibraci. Mimo samotného řešení Apple také vydal nový dokument s podporou. Ten uživatele krok po kroku provede samotnou kalibrací a zároveň nabízí různé tipy pro měření a kalibrování.

Apple Pro Display XDR
Zdroj: Apple

Apple MagSafe Duo Charger míří do prodeje

Ve včerejším souhrnu jsme vás informovali o tom, že by bezdrátová nabíječka Apple MagSafe Duo Charger mohla již brzy zamířit do prodeje. Jak se zhruba o půlnoci ukázalo, tyto prognózy byly pravdivé. Produkt se konkrétně objevil v nabídce samotného Apple Online Storu, a pokud si jej objednáte hned během dneška, tak by vám měl dorazit již v pátek 4. prosince. Když se ale podíváme do nabídky autorizovaných přeprodejců, narazíme na údaj, že MagSafe nabíječky jsou aktuálně na cestě a do prodeje zamíří až 9. prosince. Každopádně čekání je konečně u konce a dvojité nabíječky již brzy zamíří do rukou prvních šťastlivců.

Apple MagSafe Duo Charger
Zdroj: Apple

Po boku MagSafe Duo Charger byl představen i iPhone 12:

iPhony trpěly extrémní bezpečnostní chybou, která útočníkům dávala plný přístup

V dnešním světě na nás číhá spousta nejrůznějších nástrah, a to doslova na každém kroku. V digitálním světě musíme čelit především různým virům a bezpečnostním chybám. V tomto směru jsou jablečné operační systémy považovány za ty bezpečnější, ale bohužel jak jistě všichni víte, nic není dokonalé a vždy se nějaká ta chybička najde. To je i případ systému iOS, který ještě donedávna trpěl brutální bezpečnostní chybou, jenž útočníkovi umožnila získat plný přístup k zařízení. O příběhu tohoto problému se nyní rozepsal bezpečnostní expert Ian Beer, který pracuje v týmu Project Zero působícím pod Googlem.

Chyba konkrétně útočníkům umožňovala zneužít komunikační protokol sloužící pro AirDrop a Sidecar. Samotné zneužití bylo naštěstí neuvěřitelně složité a v praxi nemělo téměř uplatnění, protože k samotnému útoku byly potřeba takzvané WiFi adaptéry, přes které by se útočník dostal do cílového zařízení. Na druhou stranu ale musíme zmínit, že kdyby k tomu došlo, tak by získal plný přístup k telefonu, díky čemuž by získal uložená hesla, zprávy, fotografie, kontakty, osobní údaje a podobně. V hackarské komunitě se naštěstí údajně neobjevily žádné zmínky o této chybě, a proto je možné, že tento jablečný přešlap nikdo nezneužil. Tento problém byl opraven již v květnu, kdy došlo k vydání aktualizace iOS 13.5, která opravovala bezpečnostní chyby. Jak šlo chybu zneužít si můžete prohlédnout ve výše přiloženém videu.

Apple v tichosti přidal podporu 1080p videohovorů FaceTime i na starší iPhony

Během listopadu se nám Apple pochlubil s operačním iOS 14.2, který s sebou přinesl pár novinek. Na jednu z nich ale Apple doposud neupozornil. Konkrétně je řeč o podpoře FaceTime videohovorů v rozlišení 1080p, s čímž si nově poradí iPhony 8 a novější. Na tuto změnu jako první upozornil magazín MacMagazine, který si povšiml změn na jablečné stránce se specifikacemi iPhonů. Ještě před vydáním samotné aktualizace se na této stránce nenacházela žádná zmínka o tom, že by si starší telefony s tímto rozlišením poradily. V souvislosti s touto novinkou proběhly i různé testy, podle kterých je rozdíl v kvalitě videohovorů při rozlišení 1080p a použití WiFi ve srovnání s rozlišením 720p přes 4G značný.

.