Zavřít reklamu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V pondělí obdržel Tim Cook v reakci na výsledky Applu 560 tisíc akcií s omezenou převoditelností, tzv. RSU, které mají hodnotu téměř 58 milionů dolarů. To je v přepočtu téměř 1,4 miliardy korun.

Dokument americké Komise pro cenné papíry (SEC), v němž byla Cookova odměna odhalena, také prozradil, že se výkonný ředitel rozhodl neprodat žádné obdržené akcie. Necelých 291 tisíc akcií mu nicméně bylo automaticky strženo v rámci srážkové daně.

Celkem již Tim Cook nasbíral více než 1,17 milionu akcií kalifornské firmy, které by se dnes prodaly za více než 121 milionů dolarů (2,85 miliardy korun). Na začátku roku již nicméně šéf Applu prozradil, že většinu svého jmění daruje na dobročinné účely.

Cookovy odměny jsou vypláceny v závislosti na výkonech společnosti, které se odrážejí v indexu S&P 500. Aby Cook získal kompletní odměnu, musí se Apple pohybovat v první třetině indexu. Odměny jsou závislé také na čase, výkony Applu se sledují po dobu dvou let.

Podle zveřejněných dokumentů se Apple umístil na 46. místě ze 458 firem, tedy v první třetině. Kdyby skončil uprostřed, byla by Cookova odměna zredukována na polovinu. V případě umístění ve spodní třetině, nezískal by Cook vůbec nic.

Na Cooka v rámci jeho plánu odměn čeká ještě dalších 4,76 milionu omezených akcií, které mají být vypláceny postupně v letech 2016 a 2021. V šesti ročních splátkách pak může od roku 2016 získat celkem 1,68 milionu dalších omezených akcií.

[do action=“aktualizace“ datum=“26. 8. 2015 18.35″/]

Ukázalo se, že odměny ve formě omezených akcií nezískal jen Tim Cook, ale senior viceprezident internetových služeb, Eddy Cue. Ten obdržel v rámci odměn 350 tisíc omezených akcií a ani on žádné z nich neprodal. Jen mu jich bylo v rámci srážkové daně odečteno téměř 172 tisíc akcií. Zbylých téměř 179 tisíc akcií Eddy Cue převedl na rodinný trust. Cueovi tak již bylo vydáno všech 700 tisíc, které obdržel v září 2011.

Zdroj: 9to5Mac, Apple Insider, MacRumors

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více