Zavřít reklamu

To, o čem se ve světě byznysu a technologií dlouho spekulovalo, je konečně oficiálně potvrzeno. Tim Cook dnes v příspěvku pro server Bloomberg Businessweek potvrdil, že je homosexuální orientace. „Jsem hrdý, že jsem gay a považuji to za jeden z největších božích darů,“ prohlásil šéf Applu v nezvykle otevřeném dopise veřejnosti.

Přestože se Cook o své sexuální orientaci dlouho otevřeně nezmiňoval, dle jeho slov mu tato životní skutečnost otevřela obzory. „Lépe díky tomu chápu, co to obnáší být členem menšiny, a vidím tak problémy, kterým tito lidé každý den čelí,“ tvrdí Cook. Dodává také, že z praktického hlediska je v určitém směru jeho orientace i výhodou: „Mám díky tomu hroší kůži, což přijde vhod, jste-li ředitelem Applu.“

O Cookově sexuální orientaci se diskutovalo již dlouhou dobu, vyvstává proto otázka, proč se ke svému „coming outu“ rozhodl právě nyní. Do dnešního dne se totiž k tématu na osobní rovině nevyjádřil a podporu sexuálním i jiným menšinám vyjadřoval pouze nepřímo. V listopadu loňského roku například na stránkách deníku Wall Street Journal podpořil zákon ENDA zakazující diskriminaci na základě pohlaví či sexuální orientace. V červnu letošního roku pak se svými zaměstnanci navštívil pochod Pride Parade v San Francisku.

Podle editora serveru Bloomberg Businessweek nejde v Cookově přiznání o reakci na konkrétní společenskou nebo politickou událost (i když práva LGBT jsou ve Spojených státech horkým tématem), ale o dlouho promýšlený krok. „Během svého profesního života jsem se snažil zachovat si na základní úrovni své soukromí,“ vysvětluje Cook v dopise. „Uvědomil jsem si ale, že moje osobní důvody mě zadržují od něčeho mnohem důležitějšího,“ dodává s odkazem na společenskou zodpovědnost vůči ostatním příslušníkům dané komunity.

Apple si tak pravděpodobně bude i nadále budovat pověst společnosti stojící celou svou existencí za podporou lidských práv, a to včetně sexuálních i jiných menšin. „Budeme pokračovat v boji za naše hodnoty a věřím, že ať by byl ředitelem této společnosti kdokoli, bez rozdílu rasy, pohlaví nebo sexuální orientace, choval by se stejně,“ uzavírá Tim Cook svůj dnešní příspěvek.

Zdroj: Businessweek
Témata: , ,
.