Zavřít reklamu

Velice nezvyklé prohlášení vydal výkonný ředitel Applu Tim Cook. Netýkalo se totiž jeho společnosti ani některých jejích produktů. Tima Cooka se viditelně dotkla nová kniha Haunted Empire: Apple After Steve Jobs od novinářky Yukari I. Kaneové. Tim Cook její dílo označil za nonsens.

Kniha Haunted Empire: Apple After Steve Jobs, do češtiny volně přeložené jako Strašidelné impérium: Apple po Stevu Jobsovi, se v těchto dnech objevila na pultech obchodů a zároveň na ni vyšly první recenze.

Podrobnou analýzu poslední knihy s tématem „Apple“ vydal například Macworld, jehož verdikt zní jasně: kniha se až příliš křečovitě drží své načrtnuté linky, že to jde s Applem z kopce, že nedokáže éru po Stevu Jobsovi objektivně zhodnotit. Za špatnou označil knihu také Rene Ritchie z iMore: „Tohle je špatná kniha. Rozhodně se dá polemizovat o tom, že Apple bez Steva Jobse již není tou společností, která otřásla světem s Macem, iPodem a iTunes a iPhonem. Rozhodně se dají najít důvody, proč je Apple odsouzen ke zkáze (oblíbená anglická fráze „Apple is doomed“). Kaneová ale na ně není schopná ukázat. Co hůř, ona se o to ani nesnaží.“

Že se k dílu Kaneové, která například v roce 2009 jako první reportovala o Jobsově transplantaci jater, budou vyjadřovat jiní kolegové z branže, to se pochopitelně očekávalo. S velice ostrým komentářem však nečekaně přišel také sám Tim Cook, jenž pro CNBC napsal:

Tohle jsou stejné nesmysly, jaké jsem četl v některých dalších knihách o Applu. Kniha naprosto selhává v zachycení Applu, Steva či kohokoliv jiného uvnitř společnosti. Apple má přes 85 tisíc zaměstnanců, kteří chodí do práce každý den, aby odvedli tu nejlepší práci, vytvořili ty nejlepší produkty, aby svět udělali lepším. Tohle je od začátku v srdci Applu a tak to tam v dalších dekádách zůstane. Jsem o naší budoucnosti silně přesvědčen. V naší historii bylo vždy mnoho pochybovačů, ale ti nás jen dělají silnějšími.

Od Tima Cooka je to skutečně neočekávaný a bezprecedentní krok. Dosud rozhodně nebylo zvykem, aby se kdokoliv z vedení Applu k podobným záležitostem vyjadřoval. Po několika titulech, které již o Applu byly napsány, však ale patrně výkonnému řediteli došla trpělivost a cítil potřebu vyjádřit svou nespokojenost, jak chybně novináři vykreslují současný Apple.

Ostrá kritika od toho nejpovolanějšího však autorku knihy Haunted Empire: Apple After Steve Jobs příliš nemrzí, spíše naopak, jak prozradila pro Re/code:

Pokud v Timu Cookovi kniha vyvolala tak silné pocity, musela se ho nějakým způsobem dotknout. Dokonce i já jsem byla překvapená svými závěry, takže pro něj mám pochopení. Velice ráda si s ním nebo s kýmkoliv jiným z Applu promluvím, ať už na veřejnosti či v soukromí. Tuto knihu jsem psala v naději, že vyvolám diskuzi, a jsem ráda, že jsem toho dosáhla.

.