Zavřít reklamu

Velice nezvyklé prohlášení vydal výkonný ředitel Applu Tim Cook. Netýkalo se totiž jeho společnosti ani některých jejích produktů. Tima Cooka se viditelně dotkla nová kniha Haunted Empire: Apple After Steve Jobs od novinářky Yukari I. Kaneové. Tim Cook její dílo označil za nonsens.

Yukari Iwatani Kane author of "Haunted Empire: Apple After Steve Jobs"

Kniha Haunted Empire: Apple After Steve Jobs, do češtiny volně přeložené jako Strašidelné impérium: Apple po Stevu Jobsovi, se v těchto dnech objevila na pultech obchodů a zároveň na ni vyšly první recenze.

Podrobnou analýzu poslední knihy s tématem „Apple“ vydal například Macworld, jehož verdikt zní jasně: kniha se až příliš křečovitě drží své načrtnuté linky, že to jde s Applem z kopce, že nedokáže éru po Stevu Jobsovi objektivně zhodnotit. Za špatnou označil knihu také Rene Ritchie z iMore: „Tohle je špatná kniha. Rozhodně se dá polemizovat o tom, že Apple bez Steva Jobse již není tou společností, která otřásla světem s Macem, iPodem a iTunes a iPhonem. Rozhodně se dají najít důvody, proč je Apple odsouzen ke zkáze (oblíbená anglická fráze „Apple is doomed“). Kaneová ale na ně není schopná ukázat. Co hůř, ona se o to ani nesnaží.“

Že se k dílu Kaneové, která například v roce 2009 jako první reportovala o Jobsově transplantaci jater, budou vyjadřovat jiní kolegové z branže, to se pochopitelně očekávalo. S velice ostrým komentářem však nečekaně přišel také sám Tim Cook, jenž pro CNBC napsal:

Tohle jsou stejné nesmysly, jaké jsem četl v některých dalších knihách o Applu. Kniha naprosto selhává v zachycení Applu, Steva či kohokoliv jiného uvnitř společnosti. Apple má přes 85 tisíc zaměstnanců, kteří chodí do práce každý den, aby odvedli tu nejlepší práci, vytvořili ty nejlepší produkty, aby svět udělali lepším. Tohle je od začátku v srdci Applu a tak to tam v dalších dekádách zůstane. Jsem o naší budoucnosti silně přesvědčen. V naší historii bylo vždy mnoho pochybovačů, ale ti nás jen dělají silnějšími.

haunted-empire

Od Tima Cooka je to skutečně neočekávaný a bezprecedentní krok. Dosud rozhodně nebylo zvykem, aby se kdokoliv z vedení Applu k podobným záležitostem vyjadřoval. Po několika titulech, které již o Applu byly napsány, však ale patrně výkonnému řediteli došla trpělivost a cítil potřebu vyjádřit svou nespokojenost, jak chybně novináři vykreslují současný Apple.

Ostrá kritika od toho nejpovolanějšího však autorku knihy Haunted Empire: Apple After Steve Jobs příliš nemrzí, spíše naopak, jak prozradila pro Re/code:

Pokud v Timu Cookovi kniha vyvolala tak silné pocity, musela se ho nějakým způsobem dotknout. Dokonce i já jsem byla překvapená svými závěry, takže pro něj mám pochopení. Velice ráda si s ním nebo s kýmkoliv jiným z Applu promluvím, ať už na veřejnosti či v soukromí. Tuto knihu jsem psala v naději, že vyvolám diskuzi, a jsem ráda, že jsem toho dosáhla.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  By mě zajímalo, jakou diskuzi chtěla paní spisovatelka vyvolat? Myslí si snad, že jí někdo z Applu bude dokazovat, že Apple is NOT doomed?? Dost na tom, že se Cook snížil k jedné reakci.

  všechny výrobky obsahující slovo „apple“ jsou podle mě jasně předurčeny k prodejnosti. tzn jediný závěr pro mne je ten, že paní „spisovatelka“ se chce prostě a jednoduše napakovat, ikdyž by napsala o applu sebevětší nepodloženej blábol. prostě jde za penězma. o nic jinýho jí nejde.

  video z nedavnej diskusie kde sa tato ‚odbornicka‘ ukazala v plnom svetle… v 50min prichadza po Leanderovej poznamke otazka od moderatora a jej odpoved jasne ukazuje, ze nema ako o Apple, ani o tom ako sa vyrabaju veci v Azii v 21.storoci ani paru…

  https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=348MUemY3SE

  to video samo o sebe je ako muka Tantalova – Vogelstein sa nevie jasne vyjadrovat okrem chvilok, ked cituje svoju knihu, ‚odbornicka‘ trieska same hluposti a skoro vobec neodpoveda na otazky (mam pocit ze to jej odpovede su na urovni ziaka ZS ktory by podobne odpovedal keby mu tyzden pustaju Stevove keynotes a intervia – spajanie suvislosti jej absolutne nejde), Leander je ako vzdy cool a k veci, no zial ma len ±1/3 priestoru

  musí to byť „úžasné dielo“, keď sa k tomu aj Tim Cook vyjadril. Už len samotné vyjadrenie autorky je dosť komické. Napíslaa to zle, aby vyvolala diskusiu. Jej logikou brané: Ak chcem aby ste sa so mnou rozprávali, musím vás zabiť. Potom si ma všimnete? Madam si pomýlila job, mala byť politik.
  To čo som našiel na webe ako uverejnené texty z knihy, tak sorry ale madam autorka jednoznačne nepochopila čo je Apple, resp. možem do toho kecať, lebo viem ako sa to ma robiť keby som vedela ako na to. :-)

  Apple fanoušci si to samozřejmě vysvětlí, ale lidé co o tom též nemají páru to nikdo nevysvětlí a ti tomu budou věřit. Jediné čim to Tim a Apple vyvrátí budou nové produkty.

  Apple je bohuzel stejnej moloch jako kazda jina velka nadnarodni firma a procesy jsou obcas dost neefektivni. Smutny je, pokud na to prijde zakaznik. Docela me laka ta knizka a soud vynesu az po tom co si ji prectu, nez predem odsuzovat na zaklade toho, ze se nelibi T.Cookovi

celý text

Čtěte více.