Zavřít reklamu

Zástupci Applu v čele s výkonným ředitelem Timem Cookem se včera účastnili slyšení v americkém Senátu, který řešil problémy s přeléváním peněz velkých firem v zahraničí a případné vyhýbání se platbě daní. Americké zákonodárce zajímalo, proč kalifornská společnost uchovává více než 100 miliard v hotovosti v zahraničí, zejména v Irsku, a nepřevede tento kapitál na území Spojených států…

Důvody Applu jsou zřejmé – nechce platit vysokou daň z příjmu právnických osob, která ve Spojených státech činí 35 %, to je nejvyšší jednorázová daňová sazba na světě. I proto se raději Apple rozhodl kvůli vyplácení dividend svým akcionářům zadlužit, než aby platil vysokou daň.

„Jsme hrdí, že jsme americkou společností, a jsme stejně hrdí na náš přínos americké ekonomice,“ uvedl Tim Cook ve své úvodní řeči, ve které připomněl, že Apple vytvořil ve Spojených státech zhruba 600 tisíc pracovních míst a je největším korporátním plátcem daní v zemi.

Irská zástěrka

Na to již dříve reagoval senátor John McCain, že Apple sice je jedním z největších amerických plátců daní, ale zároveň je jednou z největších společností, která se ve stejné míře placení daní vyhýbá. Za poslední dva roky měl Apple připravit americkou státní kasu o více než 12 miliard dolarů.

Cook byl tedy společně s Peterem Oppenheierem, šéfem financí Applu, a Phillipem Bullockem, jenž se stará o daňové operace společnosti, zpovídán právě na téma daňových praktik v zahraničí. Apple totiž díky mezerám v irském a americkém právu nemusel v posledních čtyřech letech odvádět ze 74miliardového výnosu (v dolarech) v zahraničí prakticky žádné daně.

[do action=“citace“]Platíme všechny daně, které dlužíme, každý dolar.[/do]

Celá debata se točila kolem dceřiných a holdingových společností v Irsku, kde Apple zakotvil už na začátku 80. let, a nyní skrze Apple Operations International (AOI) a další dvě společnosti přelévá své výnosy, aniž by musel platit vysokou daň. AOI totiž byla zřízena v Irsku, tudíž se na ni nevztahují americké daňové zákony, ale zároveň není ani v Irsku vedena jako daňový rezident, a tak již minimálně pět let neodevzdávala žádné daně. Zástupci Applu poté vysvětlovali, že kalifornská společnost získala od Irska daňové výhody výměnou za vytvoření pracovních míst v roce 1980 a od té doby se prý praktiky Applu nijak nezměnily. Vyjednaná výše daně měla být dvě procenta, ovšem jak čísla ukazují, Apple v Irsku platí ještě mnohem méně. Ze zmíněných 74 miliard, které v uplynulých letech vydělal, zaplatil na daních jen 10 milionů dolarů.

„AOI není nic jiného než holdingová společnost, která byla vytvořena za účelem účinného spravování našich peněz,“ uvedl Cook. „Platíme všechny daně, které dlužíme, každý dolar.“

Spojené státy potřebují daňovou reformu

AOI vykázala od roku 2009 do roku 2012 čistý zisk 30 miliard dolarů, aniž by jakémukoliv státu zaplatila sebemenší daň. Apple zjistil, že pokud AOI založí v Irsku, ale nebude na ostrovech fyzicky operovat a společnost povede ze Států, vyhne se daním v obou zemích. Apple tedy jen využívá možností amerického zákona, a tak stálý vyšetřovací podvýbor amerického Senátu, jenž celou věc prošetřoval, neměl v plánu Apple obviňovat z nějaké nelegální činnosti či ho trestat (podobné praktiky využívají i další společnosti), ale spíše chtěl získat podněty k vyvolání větší debaty ohledně daňové reformy.

[do action=“citace“]Daňový zákon bohužel neudržel krok s dobou.[/do]

„Daňový zákon bohužel neudržel krok s dobou,“ uvedl Cook a naznačil, že americký daňový systém potřebuje přepracovat. „Bylo by pro nás velice drahé, kdybychom měli přenést naše peníze zpět do Spojených států. Proti zahraničním konkurentům jsme v tomto ohledu v nevýhodě, protože oni nemají s pohybem svého kapitálu takový problém.“

Tim Cook senátorům sdělil, že Apple se bude velice rád podílet na nové daňové reformě a udělá vše, co je v jeho silách, aby pomohl. Podle Cooka by se měla daň z příjmu právnických osob pohybovat kolem 20 procent, přičemž daň vybíraná při posílaní vydělaných peněz zpět do vlasti by měla být jednociferná.

„Apple vždy věřil v jednoduchost, ne v komplexnost. A v tomto duchu doporučujeme zásadní revizi existujícího daňového systému. Takové doporučení činíme s vědomím, že by se pro Apple patrně zvýšila americká daňová sazba. Věříme, že taková reforma by byla férová vůči všem poplatníkům a udržela by Spojené státy kompetitivní.“

Z USA se Apple stěhovat nebude

Senátorka Claire McCaskillová v reakci na debatu ohledně nižších daní v zahraničí a faktu, že Apple těchto výhod hojně využívá, vznesla otázku, zda Apple neplánuje, pokud již budou daně ve Spojených státech neúnosné, odchod jinam. Taková možnost však podle Cooka nepřichází v úvahu, Apple bude vždy americkou společností.

[do action=“citace“]Proč sakra musím neustále na svém iPhonu aktualizovat aplikace, proč to neopravíte?[/do]

„Jsme hrdou americkou společností. Většina našeho výzkumu a vývoje se odehrává v Kalifornii. Jsme tu, protože to tady milujeme. Jsme americká společnost, ať už prodáváme v Číně, Egyptě nebo Saúdské Arábii. Nikdy mě ani nenapadalo, že bychom naše sídlo přestěhovali do jiné země, a to mám celkem bláznivou představivost,“ odmítl podobný scénář Tim Cook, který po většinu výpovědi působil klidně a sebevědomě.

Několikrát dokonce v Senátu zazněl smích. To když například senátor Carl Levin vytáhl ze své kapsy iPhone pro demonstraci, že i Američané milují iPhony a iPady, ale největší vtipnou vsuvku si dovolil John McCain. Oba dva – McCain i Levin – shodou okolností vystupovali proti Applu. V jednu chvíli McCain přešel z vážné noty a ptal se: „Já jsem se ale vlastně ve skutečnosti chtěl zeptat na to, proč sakra musím neustále na svém iPhonu aktualizovat aplikace, proč to neopravíte?“ Cook mu odvětil: „Pane, neustále se je snažíme vylepšovat.“ (Video na konci článku.)

Dva tábory

Senátoři Carl Levin a John McCain vystupovali proti Applu a snažili se jeho praktiky ukázat v tom nejčernějším světle. Nespokojený Levin v závěru uvedl, že takové chování „prostě není správné“, vytvořili se mezi americkými zákonodárci dva tábory. Ten druhý naopak Apple podporoval a stejně jako kalifornská společnost má zájem o novou daňovou reformu.

Nejviditelněji se z druhého tábora prezentoval senátor Rand Paul z Kentucky, který je spojený s hnutím Tea Party. Ten prohlásil, že Senát by se měl Applu během slyšení omluvit a naopak se sám podívat do zrcadla, protože to je on, kdo vytvořil v daňovém systému takový nepořádek. „Ukažte mi tu na politika, který se nesnaží snížit své daně,“ uvedl Paul, podle kterého Apple obohatil životy lidí mnohem víc, než kdy dokáží politici. „Pokud by tu měl být někdo vyslýchán, je to Kongres,“ dodal Paul a na Twitteru se poté všem přítomným zástupcům za absurdní divadlo omluvil.

[youtube id=“6YQXDQeKDlM“ width=“620″ height=“350″]

Zdroj: CultOfMac.com, Mashable.com, MacRumors.com
Témata:
.