Zavřít reklamu

Apple má jedny z nejlepších inženýrů na světě. A má jich hodně. Pro zajímavost: v roce 2021 se 800 inženýrů věnovalo jenom vývoji fotoaparátu a 80 dalších před časem pracovalo na jednom čipu pro zvýšení výdrže baterie. Hádanku výdrže baterie se jim ale zatím rozlousknout nepodařilo.

A než inženýři společnosti Apple dotáhnou do konce myšlenku samonabíjecích baterií, my si zatím představíme pár způsobů, jak životnost baterie prodloužit.

kamil-s-rMsGEodX9bg-unsplash

Vyhněte se nabíjení z 0 na 100 %

Spousta pamětníků vám řekne, že baterii nejvíc prospívá, když ji necháte nabít na plnou kapacitu, pak ji zcela vybijete a případně celý proces zopakujete. Tento koncept platil kdysi dávno, kdy baterie měly takzvanou „paměť baterie“, díky níž si „pamatovaly“ a časem snižovaly svoji optimální kapacitu.

Technologie baterií chytrých telefonů je ale už dnes jiná. Nabíjení iPhonu na plnou kapacitu baterii zatěžuje, zejména během nabíjení posledních 20 %. A ještě horší situace nastává, když necháte iPhone v nabíječce příliš dlouho a je nucen několik hodin pracovat při 100% nabití. Zpozornět by měli zejména lidé, kteří si nechávají telefon nabíjet přes noc.

Neprospívá ani nabíjení z 0 %. Může se totiž stát, že baterie přejde do režimu hluboké hibernace, který snižuje její kapacitu rychleji než za běžných podmínek. Jaké je tedy doporučené rozmezí? Nabíjet by se mělo v rozmezí od 20 do 80 %. Technicky je optimální hodnota 50 %, ale není reálné, abyste měli telefon neustále nabitý na 50 %.

Upravte nastavení s ohledem na úsporu energie

Životnost baterie se počítá na počet nabíjecích cyklů, přesněji se jedná o pět set cyklů. Po přibližně 500 nabitích a vybitích se kapacita vaší baterie sníží přibližně o 20 %. Pro zajímavost, nabití z 50 % na 100 % je pouze polovina cyklu.

Jak ale výše uvedené souvisí s tímto bodem? Když si vše nastavíte s ohledem na co nejmenší spotřebu energie, telefon nebude nutné tolik nabíjet a baterie klesne na 80 % kapacity za delší dobu. To je podle většiny odborníků bod, kdy je třeba baterii iPhonu vyměnit.

Zvážit můžete například úpravu funkcí Probudit zvednutím, Omezit pohyb, snížení jasu / používání automatického jasu a nastavení kratší doby automatického zámku.

Povolte optimalizované nabíjení baterie

Tato funkce by se zřejmě dala zařadit do úpravy nastavení, ale zaslouží si samostatnou kategorii, protože je velmi užitečná. Optimalizované nabíjení baterie je funkce, kterou společnost Apple zavedla od systému iOS 13.

Funkce využívá inteligenci Siri k odhadu využití telefonu a přizpůsobení příslušného nabíjecího cyklu. Pokud například nabíjíte přes noc, iPhone se dostane na 80 %, počká a zbývajících 20 % nabije po vašem probuzení. Funkci najdete v Nastavení > Baterie > Stav baterie.

Zabraňte přehřívání baterie

Většina baterií nemá ráda teplotní extrémy, a to platí pro všechny baterie, nejen ty v iPhonech. iPhony jsou velmi odolné, ale všechno má svoji míru. Optimální rozmezí pro zařízení se systémem iOS je od 0 do 35 °C. 

Případné extrémy na jedné či druhé straně tohoto teplotního rozmezí mívají za následek rychlejší degradaci baterie.

Nepoužívejte příliš náročné aplikace

Nejhorší je nechat telefon v létě v autě. Zkuste také telefon nepoužívat během nabíjení a na nabíjení zvažte sundání pouzdra.

Dvousečné jsou i velmi náročné aplikace. Zaprvé způsobují přehřívání telefonu tím, že rychleji vybíjejí baterii, ale zároveň je nutné telefon častěji nabíjet, což není pro životnost baterie zrovna zdravé.

Zkuste při hraní her zvážit, zda si občas nezahrát třeba mobilní minihru šetrnou k baterii nebo nějaké bezplatné kasinové hry. Baterii hodně vybíjí například hry, jako je Genshin Impact, PUBG, Grid Autosport a Sayonara Wild Hearts. Ale velký dopad má třeba i Facebook!

Upřednostňujte Wi-Fi před mobilním připojením

Tento bod je dalším ze způsobů, jak snížit frekvenci nabíjení. Wi-Fi spotřebovává ve srovnání s mobilními daty výrazně méně energie. Zkuste mobilní data vypínat, když budete mít přístup k zabezpečenému připojení Wi-Fi.

Používejte tmavé motivy

Máme pro vás další tip, který vám pomůže ušetřit energii. Od iPhonu X jsou podporovány tmavé motivy. Zařízení disponují displeji OLED nebo AMOLED a pixely, které mají být černé, jsou schopná vypínat. 

Tmavý motiv na displeji OLED nebo AMOLED šetří spoustu energie. Vyznačuje se navíc ostrým kontrastem mezi černou a ostatními barvami, což je pěkné a zároveň to nezatěžuje oči.

Sledujte využití baterie

V sekci Baterie v nastavení iPhonu se nacházejí statistiky zobrazující využití baterie za posledních 24 hodin a až 10 dní. Díky tomu jste schopní přesně určit, kdy spotřebováváte nejvíce energie a které aplikace baterii vybíjejí nejvíc.

Třeba zjistíte, že některé aplikace spotřebovávají značné množství energie, i když je příliš nepoužíváte. Za zvážení pak stojí omezení jejich používání, úplné vypnutí či odinstalování.

Vyhýbejte se rychlonabíjení

Rychlonabíjení baterii iPhonu zatěžuje. Je dobré se mu vyhýbat vždy, když nepotřebujete mít baterii nabitou na maximum. Tento tip se hodí, zejména pokud nabíjíte přes noc nebo v práci na stole.

Zkuste si pořídit pomalejší nabíječku nebo nabíjejte přes USB port počítače. Tok náboje do telefonu umí omezit i externí sady baterií a chytré externí zástrčky.

Uchovávejte iPhone nabitý na 50 %

Pokud chcete iPhone na delší dobu odložit, je nejlepší nechat baterii nabitou na 50 %. Když budete iPhone skladovat nabitý na 100 %, životnost baterie se tím může výrazně zkrátit. 

Vybitý mobil by se na druhou stranu mohl dostat do stavu hlubokého vybití, který pak znemožňuje udržení většího množství náboje.

ZÁVĚR

iPhone jste si samozřejmě koupili proto, abyste ho používali. Vždy je ale lepší snažit se životnost baterie co nejvíc prodloužit, snížit si tím náklady související s výměnou a zároveň šetřit čas a životní prostředí. Mějte proto na paměti těchto 10 klíčových bodů:

  • Vyhýbejte se nabíjení z 0 na 100 %.
  • Upravte nastavení s ohledem na úsporu energie
  • Povolte optimalizované nabíjení baterie
  • Zabraňte přehřívání baterie
  • Nepoužívejte příliš náročné aplikace
  • Upřednostňujte Wi-Fi před mobilními daty
  • Sledujte využití baterie
  • Používejte tmavé motivy
  • Vyhýbejte se rychlonabíjení
  • Uchovávejte iPhone nabitý na 50 %
.