Zavřít reklamu
iWant

Touch Bar v MacBooku Pro přibližuje Mac lidem s postižením

iWant

Na Touch Bar v novém MacBooku Pro, jakožto na jednu z jeho největších novinek, se už mnoho uživatelů dívalo mnohými způsoby. Často však zůstává v pozadí jedna skupina uživatelů, která mnohdy používá produkty Applu docela jinak, a to z toho důvodu, že to umožňují. Řeč je o zdravotně postižených.

Někteří si Touch Bar zamilovali, jiní mu stále nemohou přijít na chuť a další v malém proužku nad klávesnicí, který zobrazuje taková tlačítka, co jsou zrovna potřeba, vidí jen jakýsi výstřelek inženýrů z Cupertina. Jen málokdo se však zamyslel nad tím, co takový Touch Bar může znamenat pro uživatele například s vadou zraku.

Ve své recenzi 13palcového MacBooku Pro s Touch Barem se o tom ovšem rozepsal Steven Aquino, který je sám zrakově postižený a má potíže s motorikou a s produkty Applu a jejich možnostmi v této oblasti je tak více než dobře seznámen.

Každý iPhone, každý iPad, každé Apple Watch, každý Mac, dokonce i každý iPod v sobě mají zabudované funkce zpřístupnění. Apple chce vytvářet produkty, které obohacují životy lidí. Závazek Applu přizpůsobit jeho produkty lidem s postižením je důkaz, že mise firmy není ani trochu povýšená.

A to samé platí o stěžejní funkci MacBooku Pro, Touch Baru.

Podpora Touch Baru pro zpřístupnění je štědrá. Do tohoto malého pásku je vloženo mnoho funkcí, které činí užívání Touch Baru jednodušší. Jedna funkce, jež nejvíce vyniká, je Zoom (Zvětšení), a je také moje oblíbená funkce Touch Baru.

Aquino pak podrobně popisuje, jak mu Touch Bar přibližuje některé dosud hůře dostupné funkce macOS a jak má díky chytré liště nad displejem vše mnohem blíže očím. Pro běžného uživatele je podobná práce s Macem prakticky nepředstavitelná, ale ne nadarmo jsou ti, co využívají funkce Zpřístupnění, ať už na Macu nebo iOS, jedni z nejpokročilejších, co se ovládání těchto produktů týče. Příklad, jak takové ovládání vypadá, můžete vidět na videu níže.

Kdo má zrak v pořádku, asi si nedokáže představit, že je možné ovládat iPhone se zhasnutým displejem, poslepu. To všechno ovšem Apple svými funkcemi pro různě zdravotně indisponované uživatele umožňuje. A po právu za to sklízí uznání, protože jeho zpřístupnění produktů i pro zdravotně postižené patří mezi nejlepší na světě.

Sám Steven Aquino přiznává, že již několik let používá především iPady s iOS, který je pro uživatele se zrakovým postižením zejména kvůli multidotykovému prostředí použitelnější, ale Touch Bar nyní posouvá Mac blíže této zkušenosti. Jako uživatel, který před iPady pochopitelně celý život používal klasický počítač s klávesnicí a myší, je Aquino, jenž se živí jako pisatel, přesvědčen, že Mac může najít místo v jeho workflow.

Ač často říkám, že tap-and-swipe poráží point-and-click, faktem je, že jsem byl příjemně překvapen, jak bezproblémově jsem dokázal mezi těmito zařízeními přecházet a jak jsem si byl schopen přizpůsobit zpřístupnění těchto operačních systémů. Je tu výhoda ekosystému (iCloud, iMessage atd.), ale především je důležité to, že macOS Sierra je dobrý a já ho chci používat.

Je tu nicméně jedna věc, která by mou zkušenost s Macem zásadně vylepšila: Large Dynamic Type (Dynamické písmo). Myslím, že to by společně s Touch Barem vyřešilo mnoho vizuálních problémů, které mám s používáním notebooků a koukáním do obrazovky. Na iOS je to radost a je frustrující, že se dynamické písmo stále nedostalo do macOS. Nic by mě letos na WWDC nepotěšilo víc než podpora Dynamického písma v 10.13.

Vedle Dynamického písma pak Aquino z hlediska zpřístupnění zmiňuje ještě jednu věc, co mu chybí – tu však už ale Macy dříve měly: MagSafe. Aquino přiznává, že možnost připojit nabíječku pouhým přiblížením magnetů bylo z hlediska postiženého uživatele mnohem snazší, než je to nyní, kdy musí hledat zdířku pro USB-C, ale na druhou stranu dodává, že si zvykl a nemá s tím takový problém.

Ve svém textu pak Aquino zmínil ještě jednu zajímavost, která mohla uniknout i mnoha dalším uživatelům. Věděli jste, že jde Touch ID zmáčknout? A že má znovu přesah do Zpřístupnění?

Jedna poznámka ohledně senzoru Touch ID je, že jde o klikací tlačítko. Když to povolíte ve Zpřístupnění, můžete trojitým stiskem vyvolat Zkratku zpřístupnění jako na iOS. Nastavil jsem to pro zapnutí/vypnutí Zvětšení, ale pravda je, že ho nechávám neustále zapnutý. Každopádně ta možnost tady je. Zpočátku jsem netušil, že je Touch ID skutečné tlačítko.

Zdroj: Steven’s Blog