Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2017 představil revoluční iPhone X, který se jako první zbavil domovského tlačítka a nabídl takzvaný edge-to-edge displej, hlavní pozornost na sebe dokázal upoutat nový systém pro biometrickou autentizaci, Face ID. Namísto velice oblíbené čtečky otisků prstů, která fungovala spolehlivě, rychle a intuitivně, se tak jablíčkáři museli naučit žít s něčím novým. Samozřejmě každá zásadní změně se těžce přijímá a není tedy divu, že ještě dnes narazíme na nemalé procento uživatelů, kteří by návrat Touch ID přivítali všemi deseti. S tím bychom ale spíše počítat neměli.

Dříve velice oblíbený systém Touch ID byl konkrétně nahrazen Face ID, tedy metodou, která pro ověření používá 3D sken obličeje vlastníka. Jedná se o nesmírně sofistikovanou součást zařízení, kdy přední TrueDepth kamera dokáže na obličej promítnout 30 tisíc infračervených teček, které lidským okem nejsou vidět, a následně z této masky vytvořit matematický model a porovnat jej v čipu Secure Enclave s původními daty. Jelikož se navíc jedná o infračervené tečky, tak systém bezchybně funguje i v noci. Aby toho nebylo málo, tak se Face ID zároveň díky strojovému učení (machine learning) učí o změnách podoby jablíčkáře, díky čemuž se nestane, že by jej telefon nepoznával.

Dočkáme se Touch ID? Spíše ne

V jablečných kruzích se prakticky od vydání iPhonu X řeší, zdali se někdy dočkáme návratu Touch ID. Pokud se zajímáte o dění kolem kalifornské společnosti a sledujete nejrůznější spekulace a úniky, pak jste zajisté narazili na řadu příspěvků „potvrzujících“ zmiňovaný návrat. Nejčastěji se zmiňuje integrace čtečky přímo pod displej iPhonu. Nic podobného se však stále nekoná a situace kolem utichá. Na druhou stranu lze také říct, že systém Touch ID vlastně nikdy nezmizel. Stále jsou totiž k dispozici i telefony s klasickou čtečkou otisků prstů jako například iPhone SE (2020).

Jak už jsme uvedli výše, Apple se k návratu Touch ID moc nemá a již několikrát nepřímo potvrdil, že k něčemu podobnému u vlajkových lodí vlastně ani nedojde. Mnohokrát jsme totiž mohli slyšet jasnou zprávu – systém Face ID je podstatně bezpečnější než Touch ID. Z hlediska zabezpečení by tak podobná změna představovala krok zpět, což v technologickém světě moc nevidíme. Zároveň cupertinský gigant neustále na Face ID pracuje a přináší různé inovace. Jak v oblasti rychlosti, tak i zabezpečení.

iPhone-Touch-Touch-ID-display-concept-FB-2
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID pod displejem

Face ID s rouškou

Zároveň nedávno, s příchodem operačního systému iOS 15.4, Apple přišel s poměrně zásadní změnou v oblasti Face ID. Po téměř dvou letech trvání globální pandemie se jablíčkáři konečně dočkali něčeho, po čem volali prakticky od prvního nasazení roušek a respirátorů. Systém si už konečně poradí i v situacích, kdy má uživatel nasazenou roušku, a přesto dokáže dostatečně zabezpečit zařízení. Jestliže podobná změna přišla až po tak dlouhé době, můžeme z toho usuzovat, že gigant do vývoje investoval nemalou část svých zdrojů a úsilí. A právě proto je spíše nepravděpodobné, aby se firma vrátila zpět ke starší technologii a začala ji posouvat vpřed, když disponuje bezpečným a komfortním systémem.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.