Zavřít reklamu

Naše přenosná zařízení se postupně stávají stále tenčími. Ať už jde o mobilní telefony, tablety nebo počítače, tento trend si vybírá jasnou daň. Příchod Retina displejů znamenal konec snadné dodatečné vyměnitelnosti řady komponent a nejsou-li tyto úkony přímo nemožné, málokterý uživatel by je chtěl doma podstupovat sám. Jednou z mála relativně jednoduše proveditelných upgradů je výměna či rozšíření úložiště a právě na tyto kroky jsme se nyní v Jablíčkáři zaměřili.

Vyzkoušeli jsme dvojici produktů od značky Transcend – 1TB flash paměť JetDrive (spolu s externím rámečkem pro stávající úložiště) a také jejího menšího bratříčka JetDrive Lite, který funguje pomocí rozhraní SD. S pořízením a instalací všech těchto produktů nám pomohli ve společnosti NSPARKLE.


Jako první se podíváme na flashové úložiště Transcend JetDrive, konkrétně model s označením 725 a velikostí 960 GB. Zajímat nás bude zejména, co přesně produkt nabídne, jak složitá je jeho instalace a přinese-li také nárůst v rychlosti čtení a zápisu.

V našem testování jsme používali patnáctipalcový MacBook Pro s Retina displejem z první poloviny roku 2013. Tento počítač má již ve své původní konfiguraci velice rychlé flash úložiště, a proto bude zajímavé sledovat, jaký rozdíl může námi testovaný upgrade nabídnout. Mějte přitom na paměti, že u jiných modelů MacBooku by mohly být rozdíly v rychlosti odlišné.

První kroky

Když poprvé dostanete do ruky úložiště Transcend JetDrive, budete příjemně překvapeni kvalitním provedením obalu. Po otevření jednoduché bílé krabice okamžitě spatříme hlavní část balení, samotný čip. O patro níže pak čeká externí rámeček, do nějž můžeme umístit třeba svou stávající flash paměť z počítače, a na samém dně pak doplňky jako stručný manuál, kabel k externímu rámečku a dvojici šroubováků.

A veškerý obsah balení budeme také již od samého začátku potřebovat. Nejjednodušší způsob, jak úložiště připravit k použití, je totiž vložit jej do externího rámečku a připojit kabelem k počítači. Notebook tak zatím nebudeme muset otevírat, stačí otevřít pouze přídavný rámeček, k čemuž poslouží jeden z přiložených šroubováků. Poté už můžeme pomocí softwaru, jako je například Carbon Copy Cloner, přesunout veškerá svá data na externí disk. (Diskovou utilitu v OS X nelze použít, jelikož ta nedokáže zkopírovat oddíl, ze kterého systém běží.) Variantou je pochopitelně také čistá instalace.

Pak můžeme sáhnout i po druhém ze šroubováků a otevřít spodní stranu notebooku. Po jeho vyčištění, které je překvapivě potřeba i po pouhých několika měsících používání, můžeme za pomoci Torx šroubováku vyjmout původní paměť, přesunout ji do externího rámečku a místo něj do MacBooku usadit nový Transcend modul.

ž je jednoduchý typ paměti uchovávající informace o připojených zařízeních, rozlišení, hlasitosti nebo také startovacím disku. Stačí při zapnutí počítače držet klávesy Alt (⌥), Command (⌘), P a R, dokud se z reproduktoru neozve dlouhý tón. Pak můžete klávesy pustit a nechat počítač načíst operační systém.

Po jeho plném spuštění je pak dobré provést ještě jeden krok a od té chvíle už můžeme nové úložiště naplno používat. Transcend doporučuje stažení speciálního softwaru, který se postará o stoprocentní využití paměti. Bez něj by nemusel dosahovat plné rychlosti a neuměl by naložit s příkazem trim. Utilita Transcend Toolbox dokáže vše během několika kliknutí zařídit a kromě toho také monitoruje „zdraví“ úložiště.

Možností je také na všechny tyto kroky rezignovat a nechat je provést přímo prodejcem, pokud takovou službu nabízí. Právě této možnosti jsme využili u pražské společnosti NSPARKLE, která řadu Transcend JetDrive také prodává a Jablíčkáři dva produkty této rodiny zapůjčila. Ať už se rozhodnete jakkoli, v tuto chvíli by už mělo být vše připraveno k používání. Můžeme tak na celý proces zapomenout a svůj počítač používat jako dříve.

Rychlost

Velikost nového úložiště je jen jedním ze dvou důležitých aspektů, byť nabídne třeba až 1 TB prostoru. Druhou stránkou věci je pochopitelně rychlost. K jejímu testování jsme použili dvě standardní měřicí aplikace dostupné pro OS X Yosemite – AJA System Test a o něco méně spolehlivý Blackmagic Disk Speed Test.

Jak už bylo řečeno v úvodu testu, pro našeového MacBooku Pro s Retina displejem, a to konkrétně s flash pamětí značky Samsung. Mezi různými modely existují velké rozdíly v použitých komponentech a dokonce i stejný model notebooku může obsahovat paměť různých výrobců (například pomalejší čipy Toshiba). Pokud tak chcete vidět, jak rychlé je reálně úložiště právě ve vašem stroji, není nic jednoduššího, než si stáhnout jednu z námi používaných utilit. Obě jsou zdarma a Blackmagic najdete dokonce i v obchodě App Store.

Námi testovaný počítač dosáhl v obou testech hodnot kolem 420 MB/s při čtení a 400 MB/s při zápisu. Pokud tu samou původní paměť vložíme do externího rámečku, naměřené hodnoty jsou pomalejší, ale nikterak výrazně. Malá změna je pochopitelná vzhledem k propojení skrze USB 3. Pokud ale vlastníte počítač starší než z roku 2012, pomalejší USB 2 bude výkon externího flash úložiště výrazně limitovat (maximum je 60 MB/s).

Externí rámeček je ale pouhým doplňkem, jak je na tom rychlostně samotná paměť Transcend?noty cca 420 MB/s u zápisu a 480 MB/s u čtení. To sice nejsou nijak závratně odlišná čísla, mírný nárůst ve výkonu však přináší. Umíme si jistě představit i lepší hodnoty, ale u tohoto produktu je přece jen na prvním místě velikost.

A ta může pomocí pamětí Transcend vzrůst celkem výrazně. U MacBooku Air se velikost základních disků pohybuje mezi 128 a 256 GB, u modelu Pro pak do 512 GB. Na zakázku je pak možné na webu Applu objednat ještě vyšší verze až do 1 TB. Upgrade na větší úložiště však není úplně levný. Stejné maximum přitom nabízejí právě i paměti Transcend.

Jelikož pro nejnovější generace MacBooků (které mají nové flash paměti připojené pomocí PCIe) zatím Transcend úložiště nenabízí, srovnání pochopitelně není přímé. Přesto je v určitých ohledech zajímavé, může třeba pomoci ukázat, zda si Apple za navýšení úložiště účtuje adekvátní částku.

MacBook Air 11″
Kapacita Cena
128 GB 24 990 Kč
256 GB + 5 000 Kč
512 GB + 12 800 Kč
MacBook Air 13″
Kapacita Cena
128 GB 27 990 Kč
256 GB + 5 000 Kč
512 GB + 12 800 Kč
MacBook Pro 13″ Retina
128 GB 34 990 Kč
256 GB + 5 000 Kč
512 GB + 14 000 Kč
1 TB + 27 000 Kč
MacBook Pro 15″ Retina
Kapacita Cena
256 GB 53 990 Kč
512 GB + 7 800 Kč
1 TB + 20 800 Kč
Transcend JetDrive
Kapacita Cena
240 GB 5 441 Kč
480 GB 9 625 Kč
960 GB 17 339 Kč

Verdikt

Rozšíření úložiště je jedna z mála cest, kterou můžeme upravit parametry svého MacBooku. V dnešní době již vzhledem k rychlostem původních flash pamětí nemá příliš smysl měnit úložiště z důvodu nárůstu výkonu a Transcend JetDrive ani výrazně vyšší rychlosti nenabízí.

Pokud vám ale nestačí prostor, který vám Apple v základu nadělil, může být výměna flash paměti lepším řešením než přesouvání některých souborů na externí disky. A pokud vám přídavné řešení nevadí, svůj původní disk můžete jednoduše použít jako odkladný prostor pro jakékoliv soubory. I tato externí paměť si přitom uchová vysokou přístupovou rychlost, a tak není nutné se výrazněji zabývat filtrováním obsahu na důležité a nedůležité soubory.

Za zapůjčení produktu a rychlou montáž děkujeme společnosti NSPARKLE.

.