Zavřít reklamu

Nový iPad Pro sice vypadá jako zvětšený iPad Air, nicméně inženýři v Applu rozhodně jen původní formát nevzali a neroztáhli ho. Největší jablečný tablet má například významně vylepšené reproduktory a také trochu jiné další komponenty.

Jak se začal iPad Pro v tomto týdnu prodávat, okamžitě si na něj sáhli technici z iFixitu, kteří pravidelně každý nový produkt podrobují detailní rozborce, aby zjistili, co je uvnitř strojů nového.

Lepší reproduktory na úkor větší baterky

Pravda je, že na první pohled je iPad Pro proti iPadu Air 2 skutečně především jen větší, ale najde se několik významných rozdílů, z nichž ten největší představuje nový audio systém se čtyřmi reproduktory.

iPad Pro má v každém rohu reproduktor integrovaný do unibody konstrukce a každý je napojen na rezonanční komorou pokrytou destičkou z uhlíkových vláken. Díky tomu je podle Applu iPad Pro až o 61 procent hlasitější než předchozí modely, k čemuž přispívá i pěna, kterou je naplněná každá komora.

Apple navíc navrhl systém tak, že automaticky rozpozná, jak zařízení držíte, a tak se vždy do dvou horních reproduktorů dostává zvuk o vyšší frekvenci a do těch spodních o nižší. Ať už tedy držíte iPad Pro na šířku, na výšku nebo vzhůru nohama, dostanete vždy ten nejlepší zvukový zážitek.

Velká péče reproduktorům a jejich vylepšený systém si ovšem vzal uvnitř iPadu Pro značně prostoru. iFixit konstatuje, že bez těchto reproduktorů mohla být až o polovinu větší baterka a tím pádem i výdrž zařízení. Nakonec se do největšího iPadu vešla baterie o kapacitě 10 307 mAh. iPad Air 2 má pro srovnání 7 340 mAh, ale zároveň pohání mnohem menší displej a je méně výkonný.

Počítačový výkon

To iPad Pro má výkon prakticky hned na prvním místě. Dvoujádrový čip A9X je taktován na zhruba 2,25 GHz a v zátěžových testech významným způsobem poráží všechny dosavadní iPhony i iPady. iPad Pro je dokonce výkonnější než 12palcový Retina MacBook, který je vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Core M od Intelu s taktem 1,1 nebo 1,2 GHz.

Na nejnovější MacBook Air nebo Surface Pro 4 od Microsoftu už iPad Pro nestačí, ale nemá se za co stydět. Tyto produkty mají nejnovější intelovské čipy Broadwell či Skylake.

Ještě působivější je navíc výkon GPU. Test GFXBench OpenGL ukázal, že je čip A9X v iPadu Pro rychlejší než integrovaná grafika Intel Iris 5200 v nejnovějším 15palcovém Retina MacBooku Pro. iPad Pro tedy v tomto ohledu poráží i letošní MacBooky Air, 13palcové MacBooky Pro i Surface Pro 4 a všechny ostatní iPady.

Zkráceně řečeno tedy iPad Pro představuje zařízení s výkonem CPU na úrovni MacBooku Air a výkonem GPU na úrovni MacBooku Pro, jedná se tedy prakticky o desktopový výkon, díky kterému nebude problém na tabletu provozovat i náročné aplikace typu AutoCAD. Tomu pomáhají i 4 GB RAM.

Vysokorychlostní Lightning

Uvnitř iPadu Pro se ukrývají nejen rozdílné reproduktory, ale také výkonnější Lightning port, který podporuje rychlosti USB 3.0. To je poměrně významná novinka, protože dosud dokázal Lightning port na iPadech a iPhonech přenášet data rychlostí kolem 25 až 35 MB/S, což odpovídá rychlosti USB 2.0.

Rychlosti USB 3.0 jsou mnohem vyšší, pohybujeme se od 60 až po 625 MB/s. Očekává se, že kvůli vyšším rychlostem dorazí pro iPad Pro adaptéry, díky kterým bude možné přenášet data rychleji, ale zatím není jasné, kdy se objeví. Není ani jasné, zda Apple plánuje prodávat Lightning kabely, které by vyšší rychlosti podporovaly, protože současné kabely rychleji než USB 2.0 přenášet soubory neumí.

Vyvážený Apple Pencil

Zajímavost byla zjištěna také ohledně tužky Pencil, která však zatím bohužel není v prodeji. Jelikož je klasicky kulatá, mnozí se obávali, že bude tužka odjíždět po stole. Inženýři v Applu na to mysleli a tužku opatřili závažím, které zajistí, že se tužka na stole vždy zastaví. Navíc vždy nápisem Pencil nahoru.

Zároveň bylo zjištěno, že je jablečná tužka částečně magnetická. Apple na rozdíl od Microsoftu a jeho Surface 4 nevymyslel, aby se mohla tužka přichycovat, ale pokud budete s iPadem Pro používat Smart Cover, lze při zavřeném stavu Pencil přichytit k jeho magnetické části. Je pak menší pravděpodobnost, že tužku někde necháte.

Zdroj: MacRumors, ArsTechnica
.