Zavřít reklamu

Pokud chceme najít společnost, která se v posledních letech nejčastěji přirovnává k Applu, musíme jít až za hranice technologického průmyslu. Nejednu analogii najdeme v automobilovém světě, kde podobnou kulturu jako kdysi Steve Jobs buduje v Tesle Elon Musk. A výrazně mu k tomu pomáhají bývalí zaměstnanci Applu.

Apple: prémiové výrobky s vysokou kvalitou provedení a skvělým designem, za které si uživatelé často rádi připlatí. Tesla: prémiové automobily s vysokou kvalitou provedení a skvělým designem, za které si řidiči často rádi připlatí. To je jednoznačná podobnost obou společností navenek, ale ještě důležitější je, jak vše funguje uvnitř. Elon Musk, šéf Tesly, neskrývá, že ve své firmě vytváří podobné prostředí, jaké panuje v budovách Applu.

Tesla jako Apple

„Po stránce designové filozofie jsme si s Applem poměrně blízko,“ neskrývá zakladatel automobilky navrhující někdy až futuristicky vypadající elektromobily, Elon Musk. Na první pohled by se přitom mohlo zdát, že počítače a mobilní zařízení s automobily příliš nepojí, ale opak je pravda.

Stačí se podívat na sedan Model S z roku 2012. Do něj Tesla integrovala 17palcovou dotykovou obrazovku, jež je středobodem veškerého dění uvnitř elektromobilu, samozřejmě po volantu a pedálech. Řidič nicméně dotykem ovládá vše od panoramatické střechy přes klimatizaci až po přístup k internetu a Tesla svému systému dodává pravidelné over-the-air aktualizace.

Tesla k vývoji podobných mobilních prvků využívá i bývalé zaměstnance Applu, kteří se v posledních letech hrnou k „automobilce budoucnosti“ ve velkém. Z Applu do Palo Alta, kde Tesla sídlí, se přesunulo již minimálně 150 lidí, z žádné jiné společnosti Elon Musk tolik pracovní síly nenajal, a to má na šest tisíc zaměstnanců.

„Je to skoro až neférová výhoda,“ říká o schopnosti Tesly přivábit talentované lidi z Applu Adam Jonas, analytik specializující se na automobilový průmysl z Morgan Stanley. V následujících deseti letech bude podle něj hrát software ve vozech mnohem výraznější roli a ze současných 10 procent se dle něj bude určovat hodnota auta až ze 60 procent. „Tahle nevýhoda tradičních automobilek se ještě více projeví,“ míní Jonas.

Tesla staví pro budoucnost

Jiným automobilkám se totiž přivádět lidi z technologických firem jako Tesle zdaleka tak nedaří. Z Applu zaměstnanci přecházejí prý hlavně kvůli autům, jež Tesla vyrábí, a osobě Elona Muska. Ten má podobnou reputaci, jako měl Steve Jobs. Je to puntičkář, má smysl pro detail i živelný temperament. I proto Tesla láká stejný typ lidí jako Apple.

Výborný příklad, jak velké může být Tesla lákadlo, představuje Doug Field. Ten v letech 2008 a 2013 dohlížel na produktový a hardwarový design MacBooků Air a Pro i iMacu. Vydělával velké peníze a práce ho bavila. Pak se ale ozval Elon Musk a bývalý technický ředitel Segwaye a vývojový inženýr Fordu nabídku přijal, v Tesle se z něj stal viceprezident vozidlového programu.

V říjnu 2013, když do Tesly přicházel, Field prohlásil, že Tesla pro něj i pro mnohé představuje možnost stavět ta nejlepší auta na světě a být součástí jedné z nejvíce inovativních společností v Silicon Valley. Zatímco právě tady se vymýšlejí auta budoucnosti, na Detroit, domov automobilového průmyslu, se tu pohlíží jako na minulost.

„Když se bavíte s lidmi ze Silicon Valley, přemýšlí úplně jinak. Na Detroit se dívají jako na zastaralé město,“ vysvětluje analytik Dave Sullivan z firmy AutoPacific.

Apple přitom Teslu inspiruje i v dalších oblastech. Když chtěl Elon Musk začít budovat obří továrnu na baterie, zvažoval, že se stejně jako Apple vydá do města Mesa v Arizoně. Jablečná firma tam původně chtěla vyrábět safír a nyní zde postaví řídící datové centrum. Stejnou zkušenost jako Apple se pak Tesla snaží nabídnout svým zákazníkům také v obchodech. Ostatně když už prodáváte auto za minimálně 1,7 milionu korun, potřebujete ho především dobře odprezentovat.

Směr Tesla–Apple zatím neprůjezdný

Jedním z prvních, kdo z Applu do Tesly přešel, tak nebyl náhodou George Blankenship, jenž se podílel na budování jablečných kamenných obchodů a Elon Musk po něm chtěl to stejné. „Všechno, co Tesla dělá, je v automobilovém průmyslu unikátní,“ říká Blankenship, který si za to v roce 2012 vydělal čtvrt druhého milionu dolarů, ale v Tesle už nepůsobí. „Když se podíváte na Apple před 15 lety, kdy jsem tam začínal, také prakticky všechno, co jsme dělali, šlo proti směru celého odvětví.“

Viceprezidentem produktové kvality je nyní v Tesle Rich Heley (z Applu přišel v roce 2013), Lynn Millerová řeší právní záležitosti (2014), Beth Loeb Daviesová je ředitelkou tréninkového programu (2011) a Nick Kalayjian působí jaké ředitel výkonové elektroniky (2006). To je jen hrstka lidí, co přišli z Applu, a nyní působí na vysokých pozicích v Tesle.

Talent se ale nesnaží získat jen Tesla. Nabídky podle Muska prý létají také z druhé strany, kdy Apple nabízí 250 tisíc dolarů jako bonus při přestupu a 60procentní nárůst platu. „Apple se hodně snaží získat lidi z Tesly, ale zatím se jim podařilo přetáhnout jen pár lidí,“ říká Musk.

Zda technologická výhoda, kterou Tesla proti ostatním automobilkám v současné chvíli velice rychle získává, bude skutečně hrát roli, ukáží až další dekády, kdy můžeme očekávat rozvoj elektromobilů, jaké se nyní v Muskově impériu vyrábí.

Zdroj: Bloomberg
Foto: Maurizio Pesce, Wolfram Burner
.