Zavřít reklamu

V posledních letech Apple představoval nové iPhony vždy na podzim. Čím dál tím více ale sílí spekulace, že letos se dočkáme jednoho nového modelu mnohem dřív. V březnu má dorazit inovovaný čtyřpalcový iPhone, který by se mohl jmenovat netradičně iPhone 5SE.

O čtyřpalcovém iPhonu se nemluví poprvé. Naposledy Apple telefon s takovou úhlopříčkou představil na podzim 2013, kdy se jednalo o iPhone 5S. V dalších dvou letech už vsadil pouze na větší modely, ale podle posledních zpráv se chystá ke 4 palcům vrátit.

Dosud se o takovém modelu mluvilo jako o iPhonu 6C, jenže Mark Gurman z 9to5Mac s odvoláním na své tradičně velice spolehlivé zdroje tvrdí, že Apple chce vsadit na jiný název: iPhone 5SE. Ten může být podle zaměstnanců Applu vykládán jako „speciální edice“ nebo „enhanced“ (vylepšená) verze iPhonu 5S.

Právě s modelem 5S má mít nový telefon mnoho společného. Podle Gurmana bude mít údajný iPhone 5SE podobné design a o něco lepší vnitřnosti, a tak dojde k propojení nejnovějších iPhonů se staršími. Ostré hrany má nahradit zakulacené sklo jako na iPhone 6/6S, vzadu bude 8megapixelová a vpředu 1,2megapixelová kamera jako v iPhonu 6.

Chybět by nicméně neměly NFC čip pro Apple Pay, barometr pro sledování pohybu v patrech, podpora pro větší panoramata a autofocus při nahrávání videa a nejnovější technologie Bluetooth 4.2, VoLTE a 802.11ac Wi-Fi. To vše má pohánět čip A8 z iPhonu 6.

Pokud se informace ukáží jako pravdivé, bude mít iPhone 5SE také Live Photos a stejné čtyři barevné varianty jako nejnovější iPhony. Na rozdíl od nich však zřejmě nedostane 3D Touch displej. V nabídce Applu by pak měla tato novinka nahradit stále ještě nabízený iPhone 5S. Podle Gurmana dojde k představení v březnu a do prodeje se nový telefon zřejmě dostane v průběhu dubna.

[do action=“aktualizace“ datum=“25. 1. 2016 15.50″/]

Mark Gurman dnes ke své původní zprávě z konce minulého týdne přidal další podrobnosti, které se mu podařilo zjistit. V Applu podle jeho zdrojů koluje několik variant chystaného iPhonu a zatímco jedna má výše zmíněné starší vnitřnosti z iPhonu 6, jeví se nyní jako pravděpodobnější, že se bude iPhone 5SE prodávat s nejnovějším hardwarem, který byl loni představen v iPhonech 6S a 6S Plus.

To by znamenalo, že by měl i čtyřpalcový iPhone čipy A9 a M9. Důvod je jednoduchý: až by na podzim iPhone 7 přišel s novým procesorem A10, byl by iPhone 5SE pouze o jednu generaci pozadu. O dvě generace už by to bylo nežádoucí. Navíc by pak takto osazený iPhone 5SE mohl v nabídce nahradit iPhone 6.

Čip M9 by zároveň zajistil, aby i na menším iPhonu fungovala stále aktivní Siri. Gurman nicméně přišel také s jednou negativnější zprávou. Ani začátek roku 2016 prý nepřinese změnu do kapacit iPhonů – i iPhone 5SE má začínat na již nedostačujících 16 GB. Místo druhé 32GB varianty má ale přijít alespoň 64GB model.

Zdroj: 9to5Mac
.