Zavřít reklamu

Apple a zdravotnictví pojí značné pouto, které neustále nabývá na síle. Tomu nasvědčuje i nová iniciativa, která se skrývá v operačním systému iOS 10. Uživatelé se nyní mohou registrovat jako dárci, a to rovnou skrze jejich iPhony pomocí aplikace Zdraví.

Apple ve sféře zdravotnictví rozhodně nepolevuje. Pomocí dostupných zdrojů se snaží uživatelům poskytnout takové možnosti, jak sledovat a kontrolovat své zdravotní údaje, na základě kterých posouvá laťku neustále výše.

Dalším příkladem, že to Apple s tímto segmentem myslí skutečně vážně, je jednoduchá, nýbrž účinná funkce, která přijde společně s novým operačním systémem iOS 10. Tím je dárcovství. V aplikaci Zdraví se uživatelů budou moci zapsat jako dárci orgánů, oční tkáně a ostatních tkání. Jejich registraci poté obdrží americký národní registr dárců (National Donate Life Registry).

Tim Cook a jeho tým tak reaguje na aktuální stav ve Spojených státech, kdy v průměru každý den zemře 22 lidí z důvodu čekání na transplantaci orgánů. „S aktualizovanou aplikací Zdraví poskytujeme poučení a povědomí o dárcovství orgánů se snadnou možností se registrovat. Je to jednoduchý proces, který zabere pár vteřin a dokáže zachránit až osm životů,“ řekl v tiskové zprávě Jeff Williams, provozní ředitel Applu.

Původní podnět k tomuto kroku nastal v roce 2011, který pro kalifornskou společnost znamenal především šok v podobě smrti Steva Jobse, jenž podlehl vzácnému typu rakoviny slinivky. Cook se nechal slyšet, že i když tento ikonický vizionář podstoupil transplantaci jater, tak musel čelit „nesnesitelnému“ čekání, které se koneckonců bohužel ukázalo jako zbytečné. „Každodenní sledování, čekání a pocit nejistoty. To je něco, co ve mně zanechalo hlubokou ránu, jež se nikdy nezahojí,“ sdělil pro agenturu AP Cook.

Zmíněná dárcovská funkce bude pro běžné uživatele dostupná na podzim s příchodem iOS 10, ovšem veřejná beta verze by se měla k lidem dostat již ke konci tohoto měsíce.

Zdroj: CNBC
.