Zavřít reklamu

Apple vydal novou betaverzi operačního systému iOS 9 a tentokrát se bude jednat o poměrně zásadní desetinový update. iOS 9.3 přináší několik zajímavých novinek a funkcí, často ty, po nichž uživatelé volali. Prozatím je vše ve fázi beta a ještě nevyšla veřejné verze, takže testují zatím jen registrovaní vývojáři.

Jedna z největších novinek iOS 9.3 se jmenuje Night Shift, což je speciální noční režim. Je totiž prokázáno, že jakmile se lidé dívají do svého zařízení, které vyzařuje modré světlo, příliš dlouho a zejména tedy před spaním, budou ovlivněni signály z displeje a usínání bude mnohem náročnější. Apple tuto situaci vyřešil elegantním způsobem.

Podle času a geografického umístění rozpozná, kde se nacházíte a kdy je tma, a automaticky eliminuje prvky modrého záření, které narušují usínání. Barvy tudíž nebudou tak výrazné, jas se do jisté míry „ztlumí“ a člověk se vyhne nepříznivým prvkům. Během rána, konkrétně při východu slunce, se displej vrátí do normálních kolejí. Podle všeho bude Night Shift fungovat velice podobně jako šikovná utilita f.lux na Mac, která se na chvíli neoficiální objevila i právě na iOS. F.lux také dle denní doby zbarvuje displej do žluté, aby byl šetrnější k očím.

Vylepšením v iOS 9.3 projdou Poznámky, které půjde uzamknout. Bude možné si vybrané poznámky, které nechcete, aby viděl někdo další, uzamknout buď pomocí hesla nebo Touch ID. Rozhodně je to chytrý způsob, jak chránit své cenné informace jako čísla účtů a kreditních karet, PINů či jiných citlivějších věcí, pokud nepoužíváte například 1Password.

iOS 9.3 je zásadní také v oblasti vzdělávání. Do iPadů přichází dlouho očekávaný režim pro více uživatelů. Studenti se nyní mohou přihlásit pomocí svých jednoduchých přihlašovacích údajů do jakéhokoliv iPadu v jakékoliv třídě a používat ho jako svůj vlastní. To bude mít za následek efektivnější využívání iPadu pro každého jednotlivého studenta. Učitelé pomocí aplikace Classroom mohou sledovat všechny své studenty a monitorovat tak jejich pokroky v reálném čase. Apple vyvinul s touto funkcí i jednodušší zakládání Apple ID. Zároveň ale kalifornská firma upozornila, že více uživatelů bude zatím možné na jednom iPadu využívat pouze ve školství, nikoliv s běžnými účty.

S nejnovějším operačním systémem přichází také vychytávka, která umožní párování více chytrých hodinek Apple Watch s jedním iPhonem. To ocení především ti, kteří se chtějí podělit o svá data s rodinou či přáteli za předpokladu, že daná cílová skupina bude také vlastnit Watch. Pro využívání této funkce je však nutné mít nainstalovaný v chytrých hodinkách nový operační systém watchOS 2.2, jehož beta vyšla taktéž během včerejšího dne. Zároveň si tím Apple připravuje půdu pro vydání druhé generace svých hodinek – uživatelé tak budou moci spárovat první i druhou generaci, pokud si ji pořídí.

Ještě použitelnější je v iOS 9.3 funkce 3D Touch. Nově totiž na delší podržení prstu reagují i další základní aplikace, z nichž nejzajímavější je asi Nastavení. Podržíte prst a okamžitě se můžete přesunout do nastavení Wi-Fi, Bluetooth nebo baterie, což ještě zrychlí práci s iPhonem.

V iOS 9.3 jsou novinky také v nativní aplikace News. Články v sekci „Pro Vás“ (For You) jsou nyní lépe přizpůsobeny na míru uživatelů. V této sekci si mohou čtenáři vybrat i aktuální novinky a dát šanci doporučeným textům (Editor’s Picks). Video je nyní možné spustit přímo z hlavní stránky a číst si můžete na iPhonu i ve vodorovné poloze.

Dále také přišly vylepšení menšího rozsahu. Aplikace Zdraví nyní umožňuje zobrazování více informací na Apple Watch a doporučuje aplikace třetích stran v různých kategoriích (například váha). CarPlay se taktéž dočkal jistého zlepšení a nyní představuje všem řidičům doporučení „Pro Vás“ (For You) a zkvalitňuje aplikaci Mapy s funkcemi jako „nedaleké zastávky“ (Nearby stops) pro občerstvení či natankování.

Podporu synchronizace přes iCloud mají konečně knihy a další dokumenty v iBooks a ve Fotkách se objevila nová možnost duplikování obrázků, stejně jako možnost vytvořit běžnou fotku z Live Photos.

Mimo jiné se i Siri se rozrostla o další jazyk, ovšem čeština to bohužel není. Finština dostala přednost a České republice tedy nezbývá nic jiného, než nadále vyčkávat.

.