Zavřít reklamu

Úvodní Keynote k WWDC24 pravděpodobně přinesla všechno, co jsme čekali. Velkou neznámou bylo především to, jak Apple pojme svou AI. Nyní už tedy máme bližší představu o tom, co, k čemu a pro koho to vlastně bude. Ne všechny zprávy kolem Apple Intelligence jsou ale vyloženě růžové. 

Co je Apple Intelligence 

Společnost svou Apple Intelligence charakterizuje jako osobní systém inteligence pro iPhone, iPad a Mac (nikoli Apple Watch), který propojuje sílu generativních modelů s osobním kontextem. naplno využívá potenciál čipů Apple, díky nimž dokáže chápat a vytvářet jazyk a obrázky, provádět akce napříč různými aplikacemi a řídit se osobním kontextem uživatele, čímž pomáhá zjednodušit a urychlit každodenní úkony. 

Funkce 

Ty se vlastně dají rozdělit do tří oblastí, kdy jde o funkce specifické pro aplikace a systém jako takový, Siri a integraci ChatGPT. V prvním případě jde třeba o učesání poznámek z přednášek, vylepšení čtivosti blogového příspěvku nebo o napsání bezchybně znějícího e-mailu. Funkce Rewrite, se kterou Apple Intelligence přichází, dává uživatelům možnost volit mezi různými verzemi toho, co právě napsali, a měnit ladění textu podle cílové skupiny a úkolu. Je zde i sumarizace, chytré odpovědi, generování obrázků, Genmoji, vyhledávání fotek, videí i jejich úpravy. 

V případě Siri je ta ještě hlouběji integrována do systému. Díky pokročilejším možnostem zpracování jazyka je Siri přirozenější, osobnější a lépe se orientuje v kontextu. Navíc dokáže zjednodušovat a zrychlovat každodenní úkony. ChatGPT pak uživatelům umožňuje využít vědomosti a textové a obrazové schopnosti modelu, aniž byste museli přepínat mezi nástroji. K ChatGPT může přistupovat i Siri.  

Dostupnost 

Právě v oblasti dostupnosti narážíme nejvíce, protože ta je hodně omezená, i když budou všechny funkce zdarma, jak řekl sám Apple. Apple Intelligence je dostupná bezplatně všem uživatelům a bude k dispozici v beta verzi v rámci iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia letos na podzim v americké angličtině. Toto jednoduše znamená, že jestli se někdy češtiny dočkáme, bude to dlouhé čekání. 

Apple sám uvádí: „Některé funkce, softwarové platformy a další jazyky budou přidány v průběhu příštího roku.“ Apple Intelligence bude k dispozici na iPhony 15 Pro, iPhony 15 Pro Max, a tedy očekává se i podpora pro iPhony 16, iPady a Macy s čipem M1 a novějšími v kombinaci se Siri a po nastavení jazyku zařízení na americkou angličtinu – a toto může být pro našince ještě větší problém. 

ChatGPT s modelem GPT-4o přijde do iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia ještě letos – pravděpodobně tedy ne hned s vydáním systémů. Uživatelé mohou tento nástroj využívat bezplatně bez nutnosti vytváření účtů. Předplatitelé ChatGPT si mohou svůj účet propojit a využívat tak placené funkce přímo ve svém zařízení. 

.