Zavřít reklamu

Apple na keynote k WWDC22 oznámil nové operační systémy, mezi kterými nesměl chybět iPadOS 16. Ten sdílí mnoho funkcí s iOS 16 a macOS 13 Ventura, nabízí ale i funkce specifické pro iPad. To nejdůležitější, co chtěli všichni majitelé iPadu vidět, je, jestli se Apple pohne v práci v multitaskingu na velkých displejích. A ano, dočkali jsme se, i když jen někteří. 

Stage Manager 

Předně je třeba říci, že funkce Stage Manager funguje jen na iPadech s čipem M1. Je tomu pro náročnost funkce na výkon zařízení. Tato funkce pak má za úkol organizovat aplikace a okna. Nabízí ale také rozhraní překrývajících se oken o různých jejich velikostech v jednom zobrazení, kdy je můžete přetahovat z bočního zobrazení nebo otevírat aplikace z doku stejně jako vytvářet různé skupiny aplikací pro rychlejší multitasking.

Okno, se kterým aktuálně pracujete, se pak zobrazuje uprostřed. Ostatní otevřené aplikace a jejich okna jsou uspořádány právě při levé straně displeje podle toho, kdy jste s nimi pracovali naposledy. Stage Manager také podporuje práci až na 6K externím displeji. V takovém případě můžete pracovat se čtyřmi aplikacemi na iPadu a se čtyřmi dalšími právě na připojeném displeji. To samozřejmě současně, kdy tedy obsloužíte až 8 aplikací. 

Přítomna je podpora pro kancelářské aplikace Applu, jako jsou Pages, Numbers a Keynote, nebo aplikace Soubory, Poznámky, Připomínky či Safari. Společnost zároveň poskytuje vývojářům rozhraní API k tomu, aby mohli touto funkcí obdařit i své vlastní tituly. Doufejme tedy, že do podzimu, kdy by měl být systém k dispozici široké veřejnosti, bude podpora rozšířena, jinak bude narážet na omezené použití.

Freeform 

Jistou obdobou multitaskingu je i nová aplikace Freeform, která má být jakýmsi flexibilním plátnem. Je to pracovní aplikace, která vám a vašim spolupracovníkům dá volnou ruku v přidávání obsahu. Můžete skicovat, psát poznámky, sdílet soubory, vkládat odkazy, dokumenty, videa nebo zvuk, přičemž spolupráce funguje v reálném čase. Stačí tedy přizvat osoby, se kterými chcete začít „tvořit“ a můžete se dát do práce. Podpora Apple Pencil je samozřejmostí. Nabízí návaznost i na FaceTime a Zprávy, avšak Apple u funkce uvádí, že přijde ještě letos, tedy pravděpodobně ne s vydáním iPadOS 16, ale o něco později.

Mail 

Nativní e-mailová aplikace Applu se konečně naučila důležité funkce, které známe z mnohých desktopových klientů ale třeba i mobilní GMailu a nabídne tak o poznání vyšší produktivitu práce. Budete moci zrušit odesílaní e-mailu, budte moci jeho odeslání také naplánovat, aplikace vás upozorní, když zapomenete přidat přílohu, nechybí ani připomenutí zpráv. Pak je zde ještě vyhledávání, které poskytuje lepší výsledky díky zobrazování kontaktů i sdíleného obsahu.

Safari 

Webový prohlížeč Applu získá sdílené skupiny karet, aby lidé mohli spolupracovat na jejich sadě s přáteli a okamžitě viděli patřičné aktualizace. Budete moci sdílet i záložky a zahájit přímo v Safari konverzaci s ostatními uživateli. Skupiny karet lze také přizpůsobit pomocí obrázku na pozadí, záložek a některých jedinečných prvků, které mohou všichni účastníci vidět a dále je upravovat. 

Novinek není málo a doufejme, že je Apple ideálně implementuje tak, aby skutečně pomohly s multitaskingem a produktivitou, které na iPadu naráží nejvíce. Není to sice jako rozhraní DEX na tabletech Samsungu, je to ale poměrně dobrý krok k tomu udělat systém použitelnější. Tento krok je také hlavně originální a nový, který nikoho a nic nekopíruje.

.