Zavřít reklamu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jedním z hlavních bodů včerejší keynote byla nová Apple TV. Jablečný set-top-box ve čtvrté generaci získal tolik potřebnou proměnu, nový dotykový ovladač a také prostředí otevřené aplikacím třetích stran. Český uživatel má ale stále jeden problém – Siri nerozumí česky.

Do prodeje půjde nová Apple TV až v říjnu, ale vybraní vývojáři si budou moci vyzkoušet nejen vývojářské nástroje již nyní, ti šťastní dokonce předčasně získají samotné zařízení.

Apple má připravených několik Apple TV Developer Kitů, které je připraven v příštím týdnu rozdat vývojářům, kteří se do 11. září zaregistrují do vývojářského programu pro tvOS. V pondělí 14. září pak proběhne slosování a vybraní výherci dostanou exkluzivní přístup k Apple TV čtvrté generace ještě před startem prodeje.

Jelikož je ale Developer Kitů, obsahující novou Apple TV, Siri Remote, napájecí kabel, Lightning–USB kabel, USB-A–USB-C kabel a dokumentaci, jen omezené množství, přednost dostanou ti vývojáři, kteří již mají nějaké aplikace v App Storu pro iPhony a iPady. Jakmile pak vývojáři novou Apple TV obdrží, nebudou o ni samozřejmě moci psát a ani ji nikde ukazovat.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Co je však pro nás mnohem zajímavější, je seznam zemí, ze kterých se vývojáři mohou o Apple TV Developer Kit přihlásit. Najdeme mezi nimi totiž i Českou republiku. To je poměrně překvapivé vzhledem k tomu, že zcela zásadním ovládacím prvkem nové Apple TV bude hlas, Siri stále nerozumí česky a lze očekávat, že většina „televizních“ aplikací by hlasového ovládání jistě ráda využila.

Navíc ve více než dvacítce zemích, které jsou do hry o Apple TV Developer Kit zahrnuty, není Česká republika jediná, jejíž občané dosud nemohli Siri využívat ve své mateřštině. Siri dodnes neumí ani finsky, maďarsky, polsky nebo portugalsky, přesto vývojáři z těchto zemí mají šanci novou Apple TV získat.

Jak ale upozornil náš čtenář Lukáš Korba, s největší pravděpodobností to neznamená, že by se spolu s tvOS a novou Apple TV mohly objevit také nové lokalizace pro Siri včetně češtiny. Apple totiž ve své dokumentaci uvádí jednu zcela zásadní věc ohledně ovladače – bude totiž nabízet hned dva.

Během keynote se mluvilo výhradně o Siri Remote, tedy ovladači, který vedle dotykového touchpadu nabídne také hlasové ovládání nové Apple TV. Tento ovladač bude ovšem dostupný exkluzivně jen pro hrstku zemí (Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Japonsko, Španělsko, Velká Británie a Spojené státy), kde je Siri plně funkční. Pro všechny ostatní země je připraven ovladač nazvaný Apple TV Remote bez Siri a vyhledávání bude probíhat po stisku tlačítka na obrazovce.

Apple v dokumentaci neuvádí, zda Apple TV Remote nebude disponovat mikrofonem, který je pro ovládání přes Siri nezbytný, nicméně je možné, že ho skutečně v „osekaném“ ovladači nenajdeme. Pak by to znamenalo, že kdyby chtěl český zákazník využívat Siri třeba v angličtině, s čímž není žádný problém, nesměl by si koupit Apple TV v České republice, ale zajet pro ni například do Německa. Jen tam totiž Apple TV v balení se Siri Remote pořídí.

Čekání na českou Siri se tak opět prodlužuje…

Článek jsme aktualizovali a přidali nové skutečnosti, které naznačují, že česká Siri se zatím nechystá.

Diskuze k článku

  To je IMHO pouze tím, že v ČR je relativně hodně vývojářů pro iOS, které pracují pro zahraniční projekty a proto se to Applu vyplatí pro ČR dodávat.
  Se Siri to nemá vůbec nic společného. Sice má Apple v ČR vývojářský tým (pravděpodobně malý), který na něčem pracuje, ale je čirá spekulace se domnívat že právě na Siri.

  Tak unikly „lokalizace“ SIRI pro CZ/SK (v aplikaci jsou tzv. lokalizační řetězce, které fungují tak, že klíč je přeložen za text v dané zemi a jsou v každé aplikaci od Apple, pokud se chcete kouknout, stačí dát na aplikaci na Macu pravé tlačítko na aplikaci, Show package contents a pak odnavigovat do adresáře: Contents/Resources a tam jsou překlady v adresářích Base.lproj, kódjazyka.lproj a pod nimy jsou soubory s lokalizacemi), otázkou je, jak dlouho bude trvat zprovoznit rozpoznávání hlasu, což není zrovna jednoduchá záležitost

  Myslím, že jde spíše o vyřešení rozpoznávání české gramatiky a smyslu věty – rozpoznávání českého hlasu je vyřešeno už 2 roky – funguje přeci diktování v češtině, a především docela dobře :)

  Toť otázka. Když srovnám svoji komunikaci v Angličtině, tak Siri rozumí i rychle mluvené větě, co se diktování týče, tak musím mluvit opravdu pomalu a zřetelně, jinak to má docela těžké problémy… Otestováno dneska…

  obavam se, ze pravdu vim.. je fajn byt v tomhle seznamu, ale oficialne apple uvadi, ze budou 2 druhy ovladaciho zarizeni pro apple tv. 1 bude mit v sobe integrovanou siri a druhy ne. Da se tedy predpokladat, ze v nepodporovanych zemich bude ke koupi omezeny pristroj. Prikladam vytazek z apple stranek..

  The Apple TV Remote comes in two flavors—one with Siri built in and the other with onscreen search capabilities.

  The Siri Remote is available in the following countries:
  Australia
  Canada
  France
  Germany
  Japan
  Spain
  United Kingdom
  United States

  Takže to vypadá, že pro novou ATV díky SIRI ovládači pojedu raději do Mnichova.

  ano.. bude nas vic.. nerozumim tomu, proc se tak Apple rozhodl.. mohl klidne v ceskem storu nabizet defaultne ovladac bez Siri a kdo by mel zajem, klikl by na druhy model.. kazdopadne anglicky se dnes zvladne jiste domluvit nemale % lidi v CR, ach Apple, kdy se poucis..

  Asi jim to nedovolí licence od poskytovatele Siri – není to jejich 100 % technologie.

  Ale taky tomu moc nerozumím – na iphone siri používám v angličtině třeba když jedu v autě….

  Tipoval bych, že rozdíl bude jen v popisu toho čudlíku – ve vybraných zemích u něj bude napsáno Siri, v ostatních search.
  Není zatím jasné, jak bude vyhledávání fungovat? Jestli pomocí dictation nebo klasická pruda – klávesnice na obrazovce a písmena honit přes dotykový ovladač?

  Podla mna nie je iste, ked si donesies ATV z Mnichova, ze Ti SIRI v anglictine pojde, je mozne , ze sa kvoli tomu budes musiet prihlasit s US Apple ID, je to len moja uvaha ako poznam Apple….

  Díky, Lukáši, tohoto detailu jsme si v dokumentech bohužel nevšimli. Už jsem článek s těmito skutečnostmi opravil. Je to škoda.

  neni zac.. Jsou mazany.. podobne jako preskocili iPad mini 4 a venovali mu temer nulovy cas, tak chytre zamlceli 2 ruzne remote.. trochu lez, trochu svinarna, trochu marketing, trochu no a co pro Apple..

  No já už mám rozhodnuto a synek nasr*no. Byl jsem rozhodnut pro novou generaci s tím, že 3th generaci daruji synkovi na byt do Brna. Apple rozhodnul za mě, bohužel,ale pro něj špatně. Absence optického kabelu, je pro mě rozhodující. Hudba z iPhonu přes Apple TV rovnou do Yamaha receiveru , film obraz do TV, optikou přes receiver. To vše by bylo v niveč.

  Souhlasím. Ale jakási byť dnes a v rámci historie  TV velmi malá šance je ten USB-C konektor. Pokud nebude nějak „osekán“ jen na servisní účely či „bloknut“ nebo bude-li se dát alespoň hacknout, pak min. do budoucna je to cesta – buď rovnou nebo přes různé huby (doufám, že jich bude čím dál tím víc a i s cenou půjdou dolů) pak půjde vytáhnout obraz i zvuk či jen zvuk.

celý text

Čtěte více