Zavřít reklamu

Je to několik týdnů nazpátek, co jsme se v rámci druhé letošní podzimní jablečné konference stali svědky představení nových iPhonů 12. Konkrétně jsme se dle očekávání dočkali čtyř modelů, a to 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max. Všechny tyto čtyři modely toho mají hodně společného – například disponují stejným procesorem, nabízí OLED displej, Face ID a mnoho dalšího. Zároveň jsou ale od sebe modely dostatečně odlišné, aby si každý z nás mohl vybrat ten pravý. Jednou z odlišností je například LiDAR senzor, který najdete jen u iPhonů 12 s přívlastkem Pro za svým názvem.

Někteří z vás dost možná stále neví, co to ten LiDAR vlastně je a popřípadě jak funguje. Po technologické stránce je LiDAR doopravdy velmi složitý, každopádně ve finále se nejedná o nic složitého k popisu. LiDAR konkrétně při použití produkuje laserové paprsky, které se rozprostírají do okolí, na které iPhone namíříte. Díky těmto paprskům a vypočítání doby, za kterou se vrátí zpět do senzoru, je LiDAR schopen bleskurychle vytvořit z vašeho okolí 3D model. Tento 3D model se pak postupně rozšiřuje v závislosti na tom, jak se například po určité místnosti pohybujete. Pokud se tedy v místnosti otočíte dokola, dokáže LiDAR rychle vytvořit její vcelku přesný 3D model. LiDAR můžete v iPhonu 12 Pro (Max) využít pro rozšířenou realitu (která bohužel zatím moc rozšířená není), anebo při focení nočních portrétů. Pravdou ale je, že reálně nijak nepoznáte to, zdali vám LiDAR nějak pomáhá. Apple by tak prakticky mohl tvrdit, že se pod tou černou skvrnou LiDAR doopravdy nachází a ve skutečnosti by tam vůbec být nemusel. Tohle se však naštěstí nekoná, což lze zpozorovat jak z videí, kde je nové „Pročko“ rozebráno, tak z různých aplikací, které dokáží LiDAR využít.

Pokud byste se chtěli podívat na to, jakým způsobem LiDAR vlastně funguje, a pokud byste si chtěli vytvořit 3D model vašeho pokoje, tak pro vás mám tip na skvělou aplikaci, která se jmenuje 3D Scanner App. Po spuštění stačí klepnout na tlačítko spouště ve spodní části obrazovky a začít zaznamenávat. Aplikace vám poté ukáže, jakým způsobem LiDAR funguje, potažmo jakým způsobem okolí zaznamenává. Po ukončení skenování si pak 3D model můžete uložit, anebo s ním dále pracovat, popřípadě jej v rámci AR někam „položit“. V aplikaci by také neměla chybět možnost pro export skenu do určitého 3D formátu, díky čemuž s ním budete schopni pracovat na počítači, anebo tvořit jeho kopie s pomocí 3D tiskárny. To už je ale záležitost pro opravdové fanatiky, kteří ví, jak na to. Kromě toho nechybí nespočet dalších funkcí, například měření, jejichž vyzkoušení rozhodně stojí za to. Osobně si myslím, že Apple mohl dát uživatelům o něco více oficiálních možností, pomocí kterých si mohli s LiDARem hrát. Naštěstí ale existují aplikace třetích stran, které tyto možnosti přidávají.

.