Zavřít reklamu

Již delší dobu kolovaly dohady, že Apple přijde se svými vlastními mapami právě v iOS 6. To se na úvodní keynote WWDC 2012 potvrdilo. V příštím mobilním systému neuvidíme v nativní aplikaci mapové podklady Googlu. Podívali jsme na nejdůležitější změny a přinášíme vám srovnání s původním řešením v iOS 5.

Upozorňujeme čtenáře, že popisované funkce, nastavení a vzhled se vztahují pouze k iOS 6 beta 1 a mohou se kdykoliv bez upozornění do finální verze změnit.


Google již tedy není dvorním dodavatelem mapových podkladů. Nabízí se otázka, kdo jej nahradil. Společností podílejících se na hlavní novince v iOS 6 je více. Nejvíce dat pravděpodobně dodává nizozemský TomTom, známý výrobce navigací a navigačního software. Dalším známým „spolupachatelem“ je organizace OpenStreetMap a co mnohé překvapí – v satelitních snímcích má v některých lokalitách prsty také Microsoft. Pokud by vás zajímal seznam všech podílejících se společností, podívejte se zde. Postupem času se jistě o zdrojích dat dozvíme mnohem více.

Prostředí aplikace se příliš neliší od předešlé verze. V horní liště se nachází tlačítko pro spuštění navigace, vyhledávací políčko a tlačítko výběr adresy kontaktů. V levém dolním rohu jsou pak umístěna tlačítka pro určení aktuální polohy a pro zapnutí 3D režimu. Vlevo dole se nachází nám všem dobře známý odchlíplý rožek pro přepnutí mezi standardními, hybridními a satelitními mapami, zobrazení provozu, umístění špendlíku a tisku.

Nové mapy však přináší trošku jiné chování aplikace, které se podobá Google Earth. K oběma gestům budete potřebovat dva prsty – krouživým pohybem otáčíte mapu nebo pohybem po svislé ose měníte náklon k pomyslnému povrchu Země. Při použití satelitních map a jejich maximálnímu oddálení pak můžete zvesela točit celou zeměkoulí.

Standardní mapy

Jak to slušně říci… Zde má zatím Apple obrovský problém. Začněme nejprve grafickým zpracováním. To má trošku jinou úpravu než Google Mapy, což samozřejmě není nic špatného, ale ona úprava není dle mého soudu úplně šťastná. Zalesněné plochy a parky září až zbytečně přesaturovanou zelenou, navíc je jimi proložena poněkud zvláštní zrnitá textura. Vodní plochy se zdají být se sytostí modré na rozumné úrovni než lesy, ale sdílejí s nimi jednu oku nelahodící vlastnost – hranatost. Pokud porovnáte tentýž výřez v mapách na iOS 5 a iOS 6, jistě mi dáte za pravdu, že ty od Googlu vypadají více uhlazeněji a přirozeněji.

Naopak další barevně zvýrazněné parcely se mi hodně líbí. Hnědou barvou jsou zvýrazněny univerzity a vysoké školy, žlutá barva připadla nákupním střediskům, fialově zbarveny jsou letiště a růžovou označeny nemocnice. Jenže jedna důležitá barva v nových mapách absolutně chybí – šedá. Ano, nové mapy jednoduše nijak nerozlišují zastavěné plochy a neukazují hranice obcí. S tímto hrubým nedostatkem není problém přehlédnout celé metropole. Tohle se hodně nepovedlo.

Druhou hrubkou je až příliš brzké skrývání silnic nižších tříd a menších ulic. V kombinaci s nezobrazováním zástavby vám při oddalování doslova mizí před očima téměř všechny silnice, dokud nezbydou jen hlavní tahy. Namísto města vidíte jen kostru z pár silnic a nic víc. Při ještě větším oddálení se ze všech měst stanou tečky s popisky, přičemž všechny silnice kromě hlavních tahů a dálnic se přemění na tenké šedé vlásečnice nebo zmizí úplně. Nehledě na to, že tečky znázorňující obce jsou až nezdravě často umístěny několik stovek metrů až jednotky kilometrů od jejich skutečné polohy. Orientace ve standardním zobrazení map při spojení všech zmíněných nedostatků je naprosto zmatečná až nepříjemná.

Nemůžu si odpustit několik perliček na závěr. Při zobrazení celého světa je nad územím Grónska Indický oceán, uprostřed Afriky Tichý oceán a pod Indickým subkontinentem Severní ledový oceán. Někomu se místo Zlína zase objevuje Gottwaldov, Suomi (Finsko) zůstalo zatím nepřeloženo… Celkově je hlášeno mnoho chybně pojmenovaných objektů, ať už záměnou s jiným názvem nebo kvůli gramatické chybě. Už vůbec nehovořím o tom, že znázornění trasy na samotné ikoně aplikace vede z mostu na silnici o úroveň níž.

Satelitní mapy

Ani zde se Apple zrovna nepředvedl a opět je na hony vzdálen předešlým mapám. Ostrostí a detaily snímků je Google o několik tříd výše. Jelikož se jedná o fotografie, není třeba je zdlouhavě popisovat. Podívejte se tedy na srovnání stejných lokalit a určitě budete souhlasit, že pokud si Apple do uvolnění iOS 6 neobstará kvalitnější snímky, má zaděláno na pořádný malér.

3D zobrazení

Jedna z hlavních částí úvodní keynote WWDC 2012 a tahákem všech hlavních hráčů v odvětví jsou plastické mapy neboli 3D zobrazení reálných objektů. Apple má zatím pokryto jen několik metropolí a výsledek vypadá jako deset let stará strategická hra bez antialiasingu. Určitě se jedná o pokrok, to bych Applu křivdil, kdybych tvrdil, ale nějak se u mne nedostavil „wow-efekt“. 3D mapy lze aktivovat ve standardním i satelitním zobrazení. Jsem zvědavý, jak bude vypadat totéž řešení v Google Earth, která má plastické mapy přinést během několika týdnů. Ještě dodám, že funkce 3D je zřejmě z výkonnostních důvodů dostupná pouze pro iPhone 4S a iPad druhé a třetí generace.

Body zájmů

Na keynote se Scott Forstall chlubil databází 100 milionů objektů (restaurace, bary, školy, hotely, pumpy, …), které mají své hodnocení, fotografie, telefonní číslo nebo webovou adresu. Jenže tyto objekty jsou zprostředkovány pomocí služby Yelp, která má v České republice nulové rozšíření. Proto nepočítejte s vyhledáváním restaurací ve vašem okolí. V našich kotlinách na mapě sice uvidíte nádraží, parky, univerzity a nákupní centra, ale chybí k naprosto všechny informace.

Navigace

Pokud nevlastníte navigační software, lze si nouzově vystačit s vestavěnými mapami. Stejně jako u předchozích map zadáte startovní a cílovou adresu, přičemž jedna z nich může být současná poloha. Dále vyberete, zda pojedete autem nebo pěšky. Při klepnutí na ikonku autobusu se začne vyhledávat navigační aplikace v App Store, což bohužel momentálně ještě nefunguje. Nicméně při volbě autem či pěšky dostanete na výběr z několika tras, klepnete na jednu z nich, a buďto ihned spustíte navigaci nebo se pro jistotu raději podíváte na přehled trasy v bodech.

Samotné navigování by mělo probíhat podle ukázky z keynote úplně standardně, avšak mně se podařilo s iPhonem 3GS ujet pouze tři odbočky. Poté navigace začala stávkovat a jevil jsem se pro ni i po novém zadání trasy jako statická tečka. Třeba se mi v druhé betaverzi podaří někam dojet. Podotknu, že je potřeba být neustále online, proto jsem toto řešení nazval jakou nouzové.

Provoz

K velmi užitečným funkcím patří monitorování aktuálního provozu, hlavně kde se tvoří kolony. To nové mapy zvládají a postižené úseky označí přerušovanou červenou čárou. Také dokáží zobrazit další omezení na cestách jako uzavírku, práce na cestě či dopravní nehodu. Otázkou zůstává, jak bude provoz fungovat u nás, například v New Yorku už nyní pracuje dobře.

Závěr

Pokud Apple výrazně své mapy nevylepší a nedodá kvalitnější satelitní snímky, má zaděláno na pořádný průšvih. K čemu budou dokonalé 3D mapy několika velkých měst, když bude zbytek aplikace nepoužitelný? V podobě jaké se nové mapy nacházejí dnes, jsou mnoha kroky a lety zpět do minulosti. Na finální hodnocení je ještě brzy, ale momentálně mě napadá pouze slovo „katastrofa“. Prosím tě, vedení Apple, nechej v iOS alespoň poslední součást rivala Google – YouTube – a nesnaž se vytvořit svůj vlastní videoserver.

.