Zavřít reklamu

Již delší dobu kolovaly dohady, že Apple přijde se svými vlastními mapami právě v iOS 6. To se na úvodní keynote WWDC 2012 potvrdilo. V příštím mobilním systému neuvidíme v nativní aplikaci mapové podklady Googlu. Podívali jsme na nejdůležitější změny a přinášíme vám srovnání s původním řešením v iOS 5.

Upozorňujeme čtenáře, že popisované funkce, nastavení a vzhled se vztahují pouze k iOS 6 beta 1 a mohou se kdykoliv bez upozornění do finální verze změnit.


Google již tedy není dvorním dodavatelem mapových podkladů. Nabízí se otázka, kdo jej nahradil. Společností podílejících se na hlavní novince v iOS 6 je více. Nejvíce dat pravděpodobně dodává nizozemský TomTom, známý výrobce navigací a navigačního software. Dalším známým „spolupachatelem“ je organizace OpenStreetMap a co mnohé překvapí – v satelitních snímcích má v některých lokalitách prsty také Microsoft. Pokud by vás zajímal seznam všech podílejících se společností, podívejte se zde. Postupem času se jistě o zdrojích dat dozvíme mnohem více.

Prostředí aplikace se příliš neliší od předešlé verze. V horní liště se nachází tlačítko pro spuštění navigace, vyhledávací políčko a tlačítko výběr adresy kontaktů. V levém dolním rohu jsou pak umístěna tlačítka pro určení aktuální polohy a pro zapnutí 3D režimu. Vlevo dole se nachází nám všem dobře známý odchlíplý rožek pro přepnutí mezi standardními, hybridními a satelitními mapami, zobrazení provozu, umístění špendlíku a tisku.

Nové mapy však přináší trošku jiné chování aplikace, které se podobá Google Earth. K oběma gestům budete potřebovat dva prsty – krouživým pohybem otáčíte mapu nebo pohybem po svislé ose měníte náklon k pomyslnému povrchu Země. Při použití satelitních map a jejich maximálnímu oddálení pak můžete zvesela točit celou zeměkoulí.

Standardní mapy

Jak to slušně říci… Zde má zatím Apple obrovský problém. Začněme nejprve grafickým zpracováním. To má trošku jinou úpravu než Google Mapy, což samozřejmě není nic špatného, ale ona úprava není dle mého soudu úplně šťastná. Zalesněné plochy a parky září až zbytečně přesaturovanou zelenou, navíc je jimi proložena poněkud zvláštní zrnitá textura. Vodní plochy se zdají být se sytostí modré na rozumné úrovni než lesy, ale sdílejí s nimi jednu oku nelahodící vlastnost – hranatost. Pokud porovnáte tentýž výřez v mapách na iOS 5 a iOS 6, jistě mi dáte za pravdu, že ty od Googlu vypadají více uhlazeněji a přirozeněji.

Naopak další barevně zvýrazněné parcely se mi hodně líbí. Hnědou barvou jsou zvýrazněny univerzity a vysoké školy, žlutá barva připadla nákupním střediskům, fialově zbarveny jsou letiště a růžovou označeny nemocnice. Jenže jedna důležitá barva v nových mapách absolutně chybí – šedá. Ano, nové mapy jednoduše nijak nerozlišují zastavěné plochy a neukazují hranice obcí. S tímto hrubým nedostatkem není problém přehlédnout celé metropole. Tohle se hodně nepovedlo.

Druhou hrubkou je až příliš brzké skrývání silnic nižších tříd a menších ulic. V kombinaci s nezobrazováním zástavby vám při oddalování doslova mizí před očima téměř všechny silnice, dokud nezbydou jen hlavní tahy. Namísto města vidíte jen kostru z pár silnic a nic víc. Při ještě větším oddálení se ze všech měst stanou tečky s popisky, přičemž všechny silnice kromě hlavních tahů a dálnic se přemění na tenké šedé vlásečnice nebo zmizí úplně. Nehledě na to, že tečky znázorňující obce jsou až nezdravě často umístěny několik stovek metrů až jednotky kilometrů od jejich skutečné polohy. Orientace ve standardním zobrazení map při spojení všech zmíněných nedostatků je naprosto zmatečná až nepříjemná.

Nemůžu si odpustit několik perliček na závěr. Při zobrazení celého světa je nad územím Grónska Indický oceán, uprostřed Afriky Tichý oceán a pod Indickým subkontinentem Severní ledový oceán. Někomu se místo Zlína zase objevuje Gottwaldov, Suomi (Finsko) zůstalo zatím nepřeloženo… Celkově je hlášeno mnoho chybně pojmenovaných objektů, ať už záměnou s jiným názvem nebo kvůli gramatické chybě. Už vůbec nehovořím o tom, že znázornění trasy na samotné ikoně aplikace vede z mostu na silnici o úroveň níž.

Satelitní mapy

Ani zde se Apple zrovna nepředvedl a opět je na hony vzdálen předešlým mapám. Ostrostí a detaily snímků je Google o několik tříd výše. Jelikož se jedná o fotografie, není třeba je zdlouhavě popisovat. Podívejte se tedy na srovnání stejných lokalit a určitě budete souhlasit, že pokud si Apple do uvolnění iOS 6 neobstará kvalitnější snímky, má zaděláno na pořádný malér.

3D zobrazení

Jedna z hlavních částí úvodní keynote WWDC 2012 a tahákem všech hlavních hráčů v odvětví jsou plastické mapy neboli 3D zobrazení reálných objektů. Apple má zatím pokryto jen několik metropolí a výsledek vypadá jako deset let stará strategická hra bez antialiasingu. Určitě se jedná o pokrok, to bych Applu křivdil, kdybych tvrdil, ale nějak se u mne nedostavil „wow-efekt“. 3D mapy lze aktivovat ve standardním i satelitním zobrazení. Jsem zvědavý, jak bude vypadat totéž řešení v Google Earth, která má plastické mapy přinést během několika týdnů. Ještě dodám, že funkce 3D je zřejmě z výkonnostních důvodů dostupná pouze pro iPhone 4S a iPad druhé a třetí generace.

Body zájmů

Na keynote se Scott Forstall chlubil databází 100 milionů objektů (restaurace, bary, školy, hotely, pumpy, …), které mají své hodnocení, fotografie, telefonní číslo nebo webovou adresu. Jenže tyto objekty jsou zprostředkovány pomocí služby Yelp, která má v České republice nulové rozšíření. Proto nepočítejte s vyhledáváním restaurací ve vašem okolí. V našich kotlinách na mapě sice uvidíte nádraží, parky, univerzity a nákupní centra, ale chybí k naprosto všechny informace.

Navigace

Pokud nevlastníte navigační software, lze si nouzově vystačit s vestavěnými mapami. Stejně jako u předchozích map zadáte startovní a cílovou adresu, přičemž jedna z nich může být současná poloha. Dále vyberete, zda pojedete autem nebo pěšky. Při klepnutí na ikonku autobusu se začne vyhledávat navigační aplikace v App Store, což bohužel momentálně ještě nefunguje. Nicméně při volbě autem či pěšky dostanete na výběr z několika tras, klepnete na jednu z nich, a buďto ihned spustíte navigaci nebo se pro jistotu raději podíváte na přehled trasy v bodech.

Samotné navigování by mělo probíhat podle ukázky z keynote úplně standardně, avšak mně se podařilo s iPhonem 3GS ujet pouze tři odbočky. Poté navigace začala stávkovat a jevil jsem se pro ni i po novém zadání trasy jako statická tečka. Třeba se mi v druhé betaverzi podaří někam dojet. Podotknu, že je potřeba být neustále online, proto jsem toto řešení nazval jakou nouzové.

Provoz

K velmi užitečným funkcím patří monitorování aktuálního provozu, hlavně kde se tvoří kolony. To nové mapy zvládají a postižené úseky označí přerušovanou červenou čárou. Také dokáží zobrazit další omezení na cestách jako uzavírku, práce na cestě či dopravní nehodu. Otázkou zůstává, jak bude provoz fungovat u nás, například v New Yorku už nyní pracuje dobře.

Závěr

Pokud Apple výrazně své mapy nevylepší a nedodá kvalitnější satelitní snímky, má zaděláno na pořádný průšvih. K čemu budou dokonalé 3D mapy několika velkých měst, když bude zbytek aplikace nepoužitelný? V podobě jaké se nové mapy nacházejí dnes, jsou mnoha kroky a lety zpět do minulosti. Na finální hodnocení je ještě brzy, ale momentálně mě napadá pouze slovo „katastrofa“. Prosím tě, vedení Apple, nechej v iOS alespoň poslední součást rivala Google – YouTube – a nesnaž se vytvořit svůj vlastní videoserver.

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Autorovi NDA asi nic nehovori.

  Chtel jsem napsat totez… 

  Snažil jsem se googlovat co je to „NDA“ ale raději se zeptám co tím myslíte? Slyším to poprvé. :)

  NDA = Non-disclosure Agreement. Coz je v podstate zavazek mlcet o cemkoliv, co tato NDA dohoda pokryva… Registrovani vyvojari Applu jsou touto NDA dohodou zavazani k mlcenlivosti o neverejnych beta verzich a podobne.

  Nic proti autorovi, ale tady v cechach nikomu zadne agreements a vubec celkove zakony nic moc nerikaji. Sam mam Dev account a z map jsem ponekud zaskocen – jak na novem iPadu tak na iPhone 4S, 3D je pekna ficurka, ale u nas nepouzitelna, a vlastne taky satelitni snimky jsou momentalne na urovni pocatku map googlu. Pokud tohle mysli vazne tak to bude asi jedna z App, ktera pujde do slozky „Crap“. Skoda, tak snad pristi rok :)

  Ono to neni jenom o Cechach. Ten problem je i vsude jinde. Bohuzel. Ja osobne bych nikdy tyhle infomrace nevypoustel (jsem iOS/OS X developer), ale spousta lidi v tom vidi priloezitost, jak byt ‚cool‘ a zpravodajske portaly potrebujou penize z reklamy. Na druhou stranu to asi nebude tak horke. Kdzbz to nekomu v Apple opravdu vadilo, tak uz to davno zarazi. Inu, kazda reklama je dobra. Zvlaste, kdyz je zadarmo :)

  A nechcete s hodnocením počkat, až Apple uvolní standardní verzi iOS, tzn. i pro ne-vývojáře? To, že se stalo zvykem, že po uvedení betaverze nové verze iOS si ji stahují i lidé, kteří vývojáři nejsou a chtějí si novou verzi zkusit předem a pak vykřikují do světa jak a co nefunguje, není problém Applu.

  Já nevím, ale vzhledem k tomu, že se jedná o službu druhé strany, nečeká nikdo, že by se do vydání iOS6 s mapami kvůli nějaké ČR nějak hnulo… spíš to dopadne jako beta Siri, která je v ČR dodnes prakticky k ničemu. Pokud si ji někdo nevytuní přídavkama z Cydie…

  Nesouhlasím, povídám si se Siri denně :)

  Tak povídání se Siri také běžně praktikuju, jenže to se dá ovlivnit jazykovou vybaveností. U map to bohužel taková sranda nebude.

  Sama jsem ani nezkoušela. Mám iP4. I když si myslím, že anglicky mluvím celkem dobře, přesto bych řekla, že minimálně mezi lidma, co umí alespoň stejně dobře anglicky, jako já, bych vypadala dost směšně. A musím říct, že když je zima, iP mám v kapse/kabelce, sluchátka v uších, ruce v rukavicích a klepu kosu.. Když kolem nejsou lidi, tak docela využívám VoiceControl s dotazem What time is it?, abych nemusela vytahovat ruce, iP… ale kdyby to šlo česky, využívala bych určitě mnohem častěji :)

  Copak není zde v ČR jediný rádoby novinář, který by si alespoň přečetl release log k nové službě (nemluvě o NDA)? Je tam jasně napsáno, že kvalita podkladů se budou zlepšovat. TomTom má u nás dobré mapy, to stejné s IQ routes. Na začátku článku by mělo minimálně ze slušnosti být uvedeno, že se jedná o první betu a ostrá vyjde nejspíš za čtvrt roku…

  Prihlasil jsem se po dlouhe dobe k internetu, a rek si ze, ze na ceste z NYC do Bostonu neco malo poctu a hle, 3 clanky od jablickare, 3 clanky naprosto zcestne. Jeden, ktery dela recenzi beta produktu a bere to jako final verzi, druhy komentovani „zarucene“ uniklych fotografii a treti, kde se autor snazi analyzovat slajdy z keynote ala Kriminálka Miami. Na tenhle web ani nema smysl chodit :)

  Teď budu střílet od boku, ale předpokládám, že budou vylepšovat rozhraní a spolupráci se systémem map, který ale již existuje. Pak tedy nechápu, proč jsou teď mapy na nic a později se budou zlepšovat, když materiál na mapy má TomTom už hotové a hýbe se jen s provázaností? Nebo v iOS6 betě je provázanost s mapovými podklady nějak omezená a před plným provozem se spojí úplně? Asi plácám nesmysly…

  Mapové podklady nedodává jen TomTom, ale minimálně 5 dalších společností. Dát vše dohromady nějaký čas zabere. Navíc Apple vše drží pod pokličkou, nikdo neví co a jak kdo dodává, všichni se můžeme jen dohadovat, jak budou mapy nakonec vypadat. Proto by bylo podle mě férové počkat s ortelem až na ostrou verzi iOS.

  Přesně tak bych to taky viděl… Nový iOS je z velké části „profláknutý“ měsíce předem, proč si nenechat pro konkurenci nějaké to nepříjemné překvapení?

  Sydney Opera House a Pentagon třeba zrovna vypadají lépe jak v GMaps zbytek ani ne… A co se týče normálních map, tak tedy je pravda, že ty nové děs běs… Google Mapy jsou hodně kvalitní a v dnešní době patří mezi ty nejkvalitnější.

  3D mapy jsou super pokrok, kdyz se zamyslite nad tim, ze jsou vypocitane algoritmem jen ze 4 fotografii objektu. Je to videt na tom snimku Las Vegas, kde jsou i stromy. Kvalita tech vypoctu se bude urcite zlepsovat, jako i podklady pro tyto vypocty (letecke snimky). Toto Google nemohl ve sve dobe implementovat, protoze to proste neexistovalo. Takze u Googlu jsou 3D mapy udelane rucne, co ma za nasledek to, ze nikdy tam nebudou vsechny objekty ve 3D.

  Ač se většinou neangažuji, založil jsem pozitivně laděný protest „We love Google Maps in iOS“: https://www.facebook.com/WeLoveGoogleMapsInIosApple

  Kdo chce, nechť se připojí. Ne že by to teda něčemu pomohlo … ale člověk aspoň vyjádří svůj názor.

  Dovolil jsem si na facebooku použít obrázek z tohoto článku a linkoval jsem tento článek nazpět. Tak prosím redakci o dodatečný souhlas.

  Pánové články na jablíčkáři jsou top kvality a doopravdy na úrovni. Tento článek je výjimkou… Až skoro bulvární subjektivita mě teda fakticky dostává. Ježíšikriste, dyť je to první beta! Bude jich asi tak dalších pět! Rozhodně se Applu nedivím, že od Googlu ustupuje, protože je nesmyslné se koukat na všechny oblasti iOS a říkat si: ,,Hmmm, tohle Google dělá nejlíp, na to se vykašlem“. Podle mě jsou mapy moc hezké, navigace rozhodne lepší jak na Androidu a 3D bude dozajista v několika víc zemích než dosud, kdy je venku první beta…

  Jako nejhorší člást článku bych vypíchl rýpnutí o Youtube (které Google koupil v dost pokročilém stádiu).

  top kvality? tu su jedine clanky, ktoré ospevuju Apple a neobjektívne! pozri si ine blogy o apple! a sú fanušíkovske ale objektívne! a apple vydá mapy, ktoré su shit a vy ho tu budete obranovat jakeby vás za to platili, strasne sa smejem na takých ako si ty

  Zkuste nám prosím napsat alespoň 5 neobjektivních (nepravdivých, lživých) článků na jablíčkáři. A linkujte nám ty objektivní blogy. Ať jsme konkrétní a nepohybujeme se v oblasti dojmů a pocitů.

  No mne by hodně zajímaly body zájmu? To Siri bude trošku k ničemu ne? Nenapadá mně nikdo jiný kdo by jim mohl poskytnou data v Evropě než Google. Google Mapy jsou založené i na svojí otevřenosti, což Apple takový neni. Nevim Nevim, čím víc toho vím, tak se bojim, že to bude průser.

  Děkujeme diskutujicím za reakce.
  Pro pochopení ještě zopakuji jednou: píšeme o (nehotové) beta verzi. V clanku je to v úvodu jasně deklarováno. A pokud čtu dobře, autor si klade řečnickou otázku, netvrdí, že je to průšvih, ale mohl by to být! pokud Apple v takovémto stavu mapy vypustí.
  Ohledně publikování prvních dojmů z betaverze mohu jen říci: zadejte si iOS6 do vyhledávače a určitě najdete několik podobných článků.

  Zdroje si chráníte, ale dohodu s Applem nedodržujete. Hodně zvláštní přístup. To co píšete na začátku je jasné, ale celý článek se nese v duchu jiném. Když mě někdo kritizuje něco nehotového tak to taky nesnáším. Celý článek v takovémto znění je tak prozatím úplně zbytečný (nikdo z nás to neovlivní) a zbytečne vyvolává emoce. Až to Apple projede tak prosím. Apple ani nikde netvrdí, že budou mít hned ty nejlepší mapy a každý musí počitat s tím že je třeba nakonec i zruší když to nepůjde. O ty od Googlu nikdo nepřijde jen bude výběr.

  Děkujeme diskutujicím za reakce.
  Pro pochopení ještě zopakuji jednou: píšeme o (nehotové) beta verzi. V clanku je to v úvodu jasně deklarováno. A pokud čtu dobře, autor si klade řečnickou otázku, netvrdí, že je to průšvih, ale mohl by to být! pokud Apple v takovémto stavu mapy vypustí.
  Ohledně publikování prvních dojmů z betaverze mohu jen říci: zadejte si iOS6 do vyhledávače a určitě najdete několik podobných článků.

  Tady se pustil Apple na „pole neorané“ vůbec nechápu jak takovouto chybu může tak zkušený tým udělat. Ano v USA mohou být mapy za rok bezproblémové a mohou konkurovat Googlu ale v jiných zemích to bude propadák. Body zájmu a detailní mapy jen tak nedají za rok ani za dva dohromady a tady budou na Google ztrácet ne třídu, ale rovnou dvě třídy. Pro ČR a Evropu budou mapy nepoužitelné a už vůbec ne jako navigace. Navíc ten kdo chtěl navigaci na iPhone tak už si ji dávno koupil, je jich v app store mraky. A ještě jedna věc : Mapy v 3D pro mě josu jen žroutem paměti v aplikaci, vůbec 3D mapy nepotřebuji, Street view bylo naprosto dostačující a to mít Apple také nebude!

celý text

Čtěte více.