Zavřít reklamu

V následujících řádcích se budeme nacházet na tenkém ledě spekulací. Očekává se, že Apple tento rok, nebo lépe řečeno příští měsíc přinese ne jeden, ale dva modely telefonů, iPhone 5S a iPhone 5C. Vynořilo se již spoustu uniklých informací a fotografií, nic však není oficiální, dokud produkty Apple na keynote neodhalí.

Pokud se tak skutečně stane a druhým telefonem bude iPhone 5C, co znamená C v názvu? Od dob iPhone 3GS mělo ono „S“ navíc v názvu určitý význam. V prvním případě znamenalo S „Speed“, tedy rychlost, jelikož nová generace iPhone byla výrazně rychlejší než předchozí model. U iPhone 4S písmeno znamenalo „Siri“, tedy jméno digitální asistentky, která byla součástí softwaru telefonu.

U 7. generace telefonu se zase očekává, že „S“ bude mít význam bezpečnosti, tedy „Security“ díky vestavěné čtečce otisků prstů. Název a přítomnost této technologie jsou však stále záležitostí spekulací. A pak je tu iPhone 5C, který má být levnější verzí telefonu s plastovými zády. Pokud by byl název skutečně oficiální, co by potom znamenal? Jako první na mysl přijde slovíčko „levný“, v angličtině „Cheap“.

V anglickém jazyce však toto slovo nemá shodný význam s běžným českým překladem. Pro oficiálnější označení levné věci se obvykle používá slovní spojení „low-cost“. „Cheap“ je vhodnější přeložit jako „laciný“, přičemž anglický výraz obsahuje stejně jako čeština jak neutrální, tak negativní význam a je navíc spíše hovorového charakteru. „Cheap“ se tak dá chápat jako „nekvalitní“ nebo „béčkový“. A to rozhodně není označení, kterým by se chtěl Apple chlubit. Předpokládám tedy, že název nemá nic společného s cenou, tedy alespoň ne přímo.

[do action=“citace“]V mnoha zemích, včetně nejlidnatější Číny a Indie, si lidé kupují telefony bez dotací.[/do]

Místo toho se nabízí mnohem pravděpodobnější význam začínající na písmeno C, a to je „Contract-free“, neboli bez smlouvy. Cenové rozdíly dotovaných a nedotovaných telefonů je totiž mnohem markantnější, než jsme zvyklí na českém trhu. Například američtí operátoři nabídnou k vyššímu tarifu iPhone v přepočtu za pár tisíc korun s tím, že se uváží na dva roky. Jenže v mnoha zemích, včetně nejlidnatější Číny a Indie, si lidé kupují telefony bez dotací, od čehož se odvíjí také prodeje telefonů.

Právě díky tomu získal Android svůj dominantní podíl mezi mobilními operačními systémy. Vyskytuje se jak na prémiových telefonech, tak výrazně levnějších a tedy cenově dostupnějších přístrojích. Pokud Apple skutečně vydá iPhone 5C, dozajista bude cílený právě na trhy, kde se většina telefonů prodá mimo smlouvu s operátorem. A zatímco 650 dolarů, což je cena za nedotovaný iPhone v USA, je pro spoustu lidí nad jejich maximální rozpočet, cena kolem 350 dolarů by mohla výrazně zamíchat kartami na trhu chytrých telefonů.

Nejlevnější iPhone si mohli zákazníci pořídit za nedotovanou cenu 450 dolarů v podobě 2 roky starého modelu. S iPhone 5C by získali nový neokoukaný telefon za ještě nižší cenu. V této strategii nehraje příliš velkou roli to, jaký by mělo mít písmeno „C“ v názvu produktu význam, ale mohlo by částečně napovědět, co má Apple za lubem. Ale třeba se jen nakonec honíme za přeludem. Více budeme vědět 10. září.

.