Zavřít reklamu

The Wall Street Journal informuje, že získal informace o plánech Applu týkající se iPhonů. Kalifornská společnost má letos vydat hned dva nové modely svého telefonu, oba navíc mají přijít s větší úhlopříčkou displeje…

Kvůli vzrůstající konkurenci, která nabízí chytré telefony s většími displeji, se Apple letos chystá vydat dvojici nových iPhonů s většími displeji, tvrdí lidé obeznámení se situací.

Tito lidé říkají, že Apple plánuje vydat iPhone s úhlopříčkou větší než 4,5 palce. Druhá verze má mít displej větší než pět palců. Největším iPhonem byl dosud iPhone 5 a jeho následovníci se čtyřpalcovým displejem.

Oba modely mají mít kovové šasi, které je použito na iPhonu 5S, a Apple by měl zároveň ukončit produkci plastového šasi, jež je použitu u iPhonu 5C.

Pro začátek je třeba říct, že se jedná o další ze spekulací, kterou má WSJ podloženou pouze tvrzením „lidí obeznámených se situací“. Na druhou stranu je scénář, že Apple letos skutečně představí iPhone s větším displejem, poměrně reálný, a tak si rozeberme, co vlastně WSJ tvrdí.

Zcela legitimně píše, že konkurence a trh tlačí na Apple, aby přišel s telefonem s větší úhlopříčkou displeje. V porovnání s populárními produkty od Samsungu jsou displeje iPhonů skutečně malé a mnoho uživatelů žádá větší obrazovky. Klíčový je nyní pro Apple také čínský trh, kde právě telefony s více než pětipalcovými displeji či dokonce phablety výrazně bodují.

Apple si obvykle volí svou vlastní cestu, než aby následoval konkurenci, ale tady by mu reálně hrozilo, že mu ujede vlak. Trend neustálého zvětšování displejů u chytrých telefonů je evidentní, poptávka po takových produktech je, a tak je na čase, aby Apple podruhé razantněji sáhl do podoby svých iPhonů.

Podle WSJ to má letos udělat hned dvakrát. Nemá již představovat žádný iPhone 6 se čtyřpalcovým displejem, ale rovnou dva nové iPhony s úhlopříčkou minimálně 4,5 palce a 5 palců. To by byl na konzervativní Apple poměrně odvážný tah, a tak se jako mnohem pravděpodobnější varianta jeví ponechání čtyřpalcového modelu v nabídce, vydání jeho inovované verze a vedle ní představení zbrusu nového kousku, který uspokojí masy toužící po velkých displejích.

V roce 2012 Apple zvětšil úhlopříčku iPhonu o půl palce a očekával bych, že podobně při zemi se bude držet i nyní. Skok ze čtyř palců třeba na pět a tři čtvrtě a tím pádem vytvoření iPhabletu se zatím nezdá příliš aktuálním. Naopak displej pohybující se svou úhlopříčkou mezi 4,5 až 5 palci by byl ideálním konkurentem Galaxy S4 od Samsungu, který k sobě strhává od iPhonu zákazníky také právě kvůli většímu displeji.

Důležitým prvkem nového až pětipalcového iPhonu by jistě bylo rozlišení. A to je patrně největší výzva, se kterou se Apple potýká. Vyrobit totiž o pár desetin palce větší displej než dosud a usadit ho do nového šasi pro inženýry v Applu nebude žádným problémem, ale u rozlišení je situace trochu jiná. Úspěch iPhonů je z velké části založen na vývojářích, kterým Apple poskytuje dokonalé vývojářské nástroje a snaží se jim co nejvíce usnadnit práci s optimalizací aplikací pro všechna iOS zařízení co možná nejmenším počtem různých rozlišení.

Aktuálně si musejí vývojáři poradit se třemi poměry stran (3:2, 4:3, 16:9) a čtyřmi rozlišeními (320 na 480, 1024 na 768, 1136 na 640, 2048 na 1536), přičemž kombinace poměru stran 3:2 a rozlišení 320 na 480 pixelů je s iPhonem 3GS na odchodu do důchodu. V souvislosti s většími iPhony se nicméně často mluví o tom, že by Apple mohl nasadit 720p či dokonce 1080p rozlišení. A tady vyvstávají dvě otázky: bude Apple ochotný zařadit do svého portfólia další rozlišení, které nemusí být příliš kompatibilní s těmi současnými? Anebo se spokojí s rozlišením 1136 na 640 pixelů, které by však na více než 4,5palcovém displeji ztratilo přídomek Retina?

Ani jeden krok se v tuto chvíli z hlediska dosavadních tahů Applu nejeví jako ideální. V jednom případě by si Apple značně zahrával se svou dosavadní strategií unifikovaných rozlišeních, kde je jedno, jak aplikaci zmenšíte či zvětšíte, ale vždy vypadá dobře. Na iPhonu se 4,7palcovým displejem a rozlišením 720p s poměrem stran 16:9 by zvětšené aplikace ze současného rozlišení 1136 na 640 pixelů (iPhone 5, 5S) nevypadaly zdaleka ideálně. Ve druhém případě by pak Apple vydával produkt, který by sice uvítali zrakově indisponovaní lidé kvůli menší hustotě pixelů a větším grafickým prvkům, jenže jak by takový iPhone, jenž by postrádal Retina displej, Tim Cook obhájil u zbytku veřejnosti?

Pokud letos přijde s větším iPhone, nebude se moci nikdo divit. Otázkou však je, jak si poradí s jeho rozlišením. Je jedno, jestli vytvoří displej o úhlopříčce 4,5 palce, 4,7 palce nebo 4,9 palce. Důležité je, jak ho vsadí do svého ekosystému. A o tom zatím žádné „zaručené“ informace nejsou.

.