Zavřít reklamu

Pryč jsou doby, kdy hodinu dvě na keynotech Applu řádil jediný chlapík – charizmatický Steve Jobs, který dokázal lidem prodat cokoliv. Kalifornská společnost je necelé čtyři roky po Jobsově skonu otevřenější a rozmanitější než kdy dřív a potvrzují to i její prezentace. Na WWDC 2015 nás Tim Cook nechal nahlédnout ještě více pod povrch nejvyššího vedení firmy.

Když si pustíte dnes již legendární keynote z roku 2007, na které Steve Jobs představil první iPhone, snadno si všimnete jedné věci: celou věc řídil jediný muž. Během téměř půldruhé hodiny dlouhé prezentace neměl Steve Jobs slovo jen na pár minut, to když dal prostor klíčovým partnerům, tehdy například šéfovi Googlu Eriku Schmidtovi.

Přetočíme-li o pár let dopředu a podíváme se na nejdůležitější události Applu z poslední doby, uvidíme na každé z nich celou plejádu manažerů, inženýrů a dalších zástupců společnosti – každý z nich představující to, o čem ví jako málokdo jiný.

Důvodů, proč tomu tak je, najdeme hned několik. Tim Cook jednak není tím mužem s aurou génia, který by dokázal dvě hodiny stát před tisícovým publikem a prodat mu zábavnou formou i ten nejnudnější produkt světa. Sám měl navíc v začátcích s vystupováním na veřejnosti poměrně problém, postupem času ale získal jistotu v kramflecích a nyní se stal režisérem celé jablečné show, stejně precizním, jako byl svého času v pozici provozního ředitele.

Tim Cook provede úvodní výkop, představí nový produkt, a pak už předává mikrofon tomu, kdo má na celém projektu významný podíl. Steve Jobs vždy strhával veškerou pozornost na sebe, byly to jeho produkty, byl to Jobsův Apple. Nyní je to sice Apple Tima Cooka, ale výsledky přináší maximálně rozmanitý tým čítající tisíce expertů, často těch nejlepších v oboru.

To vše se pochopitelně dělo i za Jobse, on sám nemohl být u všeho, ale rozdíl je v tom, že to Apple nyní akcentuje veřejně. Tim Cook mluví o skvělých týmech, postupně odhaluje nejdůležitější postavy stojící těsně pod veřejně známým nejužším managementem firmy a spolu s kladením důrazu na co možná největší diverzitu mezi zaměstnanci dává na pódiích prostor pro ty, pro které to mohl být ještě nedávno jen bláznivý sen.

Kdyby včerejší keynote proběhla před dvěma třemi roky, patrně bychom se dočkali pouze Tima Cooka, Craiga Federighiho a Eddyho Cuea. Ti tři by zvládli představit nový OS X El Capitan, iOS 9, nejspíš i watchOS 2 a Apple Music úplně hravě. V roce 2015 je to ale jinak. Na WWDC se poprvé objevily ženy přímo z Applu, a to hned dvě, celkem pak osm tváří napojených na firmu z Cupertina. Loni v září to byly pro srovnání zástupci jen čtyři, na WWDC 2014 pět, obě keynote přitom měly srovnatelnou délku.

Za posledních devět měsíců, které od keynote s iPhonem 6 uběhly, se stalo mnoho důležitého, co změnu trendu naznačilo. Tim Cook ještě hlasitěji vystupoval na téma lidských práv, podpory žen a menšin v technologickém sektoru a jeho PR tým začal světu systematicky představovat také další důležité postavy Applu, jejichž obličeje jsme dosud neznali, ačkoliv byl jejich vliv na nové produkty klíčový.

Proto novinky v operačních systémech OS X a iOS nepředstavoval pouze Craig Federighi. Přitom Apple by rozhodně neudělal špatně, kdyby nechal svého senior viceprezidenta softwarového inženýrství mluvit třeba celou dobu. Přeci jen je to v současnosti asi nejlepší spíkr, jakého Tim Cook má. Vyrovnat se mu umí jen protřelý markeťák Phil Schiller.

Federighi během svého výstupu postupně předal slovo hned dvěma ženám, což na první pohled může vypadat jako banalita, ale pro Apple to byl doslova historický milník. Až do včera se totiž na jeho keynotech objevila jen jediná žena, před pár měsíci Christy Turlington Burnsová, když ukazovala, jak sportuje s Watch. Nyní ale na WWDC vystoupily ženy, které patří přímo do vyššího vedení Applu, a Tim Cook tím dal najevo, že i ženy hrají v jeho společnosti důležitou roli.

Můžeme si být jisti, že novinky v Apple Pay, které představovala viceprezidentka internetových služeb Jennifer Baileyová, by bez problémů mohli odprezentovat Federighi nebo Cue. To stejné platilo i u nové aplikace News, tu demovala Susan Prescottová, viceprezidenta produktového marketingu. Pro Tima Cooka byl fakt, že se na vývojářské konferenci ukáže také ženský element, nesmírně důležitý. Jde tím příkladem všem ostatním a může pokračovat ve své misi „za více žen v technologiích“.

A že to všechno není jen o Cookovi, Cueovi, Federighim nebo Schillerovi, které najdeme na webu Applu a kteří dominovali většině posledních prezentací, dokázala kalifornská společnost při představení Apple Music. Novou hudební službu přišel jako první představit Jimmy Iovine, veterán hudební branže, který do Applu přišel v rámci akvizici Beats a dosud nebylo úplně žejmé, jaká je jeho role v Cupertinu. Teď je to jasné – stejně jako Beats Music i Apple Music by mělo jít hlavně za ním. Byť mezi ním a Cookem je ještě mezičlánek v podobě Eddyho Cuea.

Z následného výstupu populárního rappera Drakea, který hovořil o sociální funkci Apple Music a nových možnostech spojení se svými fanoušky, sice nebyli všichni úplně moudří, ale to mohlo být Applu vcelku jedno. Než aby hudebním fandům něco o vztahu zpěvák–fanoušek vyprávěl pro ně zcela neznámý inženýr, účinek stejných slov z úst tak slavného umělce je mnohem větší. A Apple to moc dobře ví.

Vedle všech výše zmíněných dostal na letošním WWDC prostor i Kevin Lynch, který se tak definitivně stal mluvčím za operační systém v hodinkách Watch. Přes video pak k veřejnosti promluvili ještě Phil Schiller, který jinak obvykle představuje hardwarové novinky, a především Trent Reznor. Další persona kalibru Drakea, který v Applu působí jako kreativec a na nové hudební službě má také nemalý podíl. I jeho vliv na celý hudební svět může Applu v těžkém boji se Spotify a dalšími konkurenty pomoci.

Na stále rozmanitější plejádu lidí spojených s Applem se můžeme jistě těšit také v dalších prezentacích. Apple totiž není jen o Timu Cookovi, který se poměrně úspěšně snaží bořit dřívější přesvědčení, že Apple je Steve Jobs a Steve Jobs je Apple, tedy že celou firmu symbolizuje jediný člověk. Veřejnost musí pochopit, že důležitá je nezničitelná a tvrdě zakořeněná DNA uvnitř všech v Applu, která zajistí další úspěchy. Ať už bude firmu řídit kdokoliv. Třeba žena. Třeba Angela Ahrendtsové, jejíž první veřejné vystoupení od příchodu do Applu je zřejmě jen otázka času.

.