Zavřít reklamu

9. září roku 2009 se Steve Jobs po úspěšně provedené transplantaci jater vrátil oficiálně zpět do společnosti Apple. Vzhledem ke kultu jeho osobnosti asi není ničím neobvyklým, že se Jobsovo veřejné vystoupení na pódiu v průběhu tehdejší podzimní Keynote setkalo s více než minutovým bouřlivým potleskem vestoje. Steve Jobs podstoupil transplantaci jater v dubnu roku 2009 v Metodistické univerzitní nemocnici v Memphisu ve státě Tennessee.

Jobs do svého projevu na pódiu zahrnul i velmi osobní na téma jeho vlastního zdravotního stavu. V jeho rámci vyslovil svůj nesmírný vděk dárci, díky kterému se mohla transplantace úspěšně uskutečnit. “Bez takové velkorysosti bych zde nebyl,” uvedl Jobs. “Doufám, že my všichni dokážeme být tak velkorysí a zvolíme si status dárců orgánů,” dodal. Původně se jako dárce štěpu nabídl Cook, Steve Jobs ale jeho nabídku velmi razantně odmítl. Přestože se všichni jistě nemohli dočkat představení nové produktové linie iPodů, pozorně Jobsovi naslouchali. “Jsem zpět v Applu, a miluji každý den,” nešetřil Jobs projevy nadšení a vděčnosti.

V době, kdy se konala zmíněná Keynote, nebyl zdravotní stav Steva Jobse veřejnou záležitostí. Mluvilo se o něm, a lidé, kteří byli Jobsovi nejblíže, znali pravdu o jeho vážné nemoci, nikdo ale toto téma neprobíral nahlas. Na Jobsův návrat v roce 2009 se dodnes vzpomíná jako na poslední záchvěv pověstné nezdolné energie spoluzakladatele Applu. V době této éry spatřily světlo světa produkty jako první iPad, nový iMac, iPod, služba iTunes Music Store a samozřejmě také iPhone. Podle některých zdrojů byly právě v této éře položeny první základy pečlivějšího přístupu společnosti Apple k lidskému zdraví. O několik let později spatřlla světlo světa plaforma Healthkit a majitelé iPhonů ve vybraných regionech se mohli v rámci zdravotního ID na svých smartphonech zapsat jako dárci orgánů.

V lednu roku 2011 Steve Jobs veřejně ohlásil, že si opět dává zdravotní přestávku. V dopise zaměstnancům sdělil, že se chce soustředit na své zdraví, a stejně jako v roce 2009 pověřil vedením Tima Cooka. 24. srpna roku 2011 Jobs oznámil svůj odchod z pozice CEO Applu a jako svého nástupce definitivně jmenoval Tima Cooka.

.