Zavřít reklamu

Spuštěním iTunes Music Store zahájil Apple revoluci v hudebním průmyslu a zcela změnil způsob, jakým je hudba distribuována k posluchačům. Když jste si v době „před iTunes“ chtěli stáhnout digitální podobu své oblíbené skladby nebo alba z internetu, většinou to z pohledu legislativy znamenalo nelegální pořízení obsahu – stačí si vzpomenout na kauzu Napster na konci devadesátých let. Zrychlení internetového připojení spolu s masovým rozšířením zapisovatelných CD přineslo lidem zcela nové, skvělé možnosti vytváření a šíření hudby. A z velké části se o to zasloužil i Apple.

Rip, Mix, Burn

Zákazníci jablečné společnosti to ale s vypalováním neměli zpočátku příliš jednoduché. Přestože tehdejší žhavou novinku iMac G3 prodával Apple jako „počítač pro internet,“ modely prodávané před rokem 2001, postrádaly CD-RW mechaniku. Sám Steve Jobs později uznal tento krok jako poměrně chybný.

Když v roce 2001 spatřily světlo světa nové modely iMaců, byla veřejnosti představena i nová reklamní kampaň s názvem „Rip, Mix, Burn“, poukazující na možnost vypalovat na nových počítačích vlastní CD. Rozhodně to ale neznamenalo, že by jablečná společnost hodlala podporovat „pirátství“. Reklamy totiž upozornily i na příchod iTunes 1.0, umožňující v budoucnu legální nákup hudby na internetu a její správy v Macu.

https://www.youtube.com/watch?v=4ECN4ZE9-Mo

V průběhu roku 2001 přišel na svět i historicky první iPod, který si navzdory tomu, že se rozhodně nejednalo o první přenosný přehrávač na světě, velice rychle získal celosvětovou popularitu a jeho prodeje byly bez nadsázky rekordní. Úspěch iPodu a iTunes přinutil Steva Jobse zamyslet se nad dalšími způsoby, kterými by bylo možné usnadnit online prodej hudby. Apple slavil úspěchy již se svou webovou stránku, věnovanou filmovým trailerům, oblibu si získal i Apple Online Store.

Risk nebo zisk?

Přesvědčit uživatele za pomoci líbivých reklam o tom, že je skvělé nakupovat hudbu online, nebyl pro Apple nijak velký problém. Horší bylo ujistit velké hudební labely, že přesun obsahu na internet pro ně nebude ztrátový a má velký smysl. Leckterá z vydavatelských společností měla v té době za sebou neúspěch s prodejem hudby v MP3 formátu a jejich vedení příliš nevěřilo tomu, že by platforma iTunes mohla cokoliv změnit k lepšímu. Tato skutečnost ale pro Apple znamenala spíše lákavou výzvu než nepřekonatelný problém.

Premiéra iTunes Music Store se odehrála 28. dubna roku 2003. Online obchod s hudbou nabízel uživatelům v době svého spuštění více než 200 tisíc skladeb, z nichž většinu bylo možné zakoupit za 99 centů. V průběhu následujících šesti měsíců se počet skladeb v iTunes Music Store zdvojnásobil, patnáctého prosince 2003 slavil jablečný online obchod s hudbou 25 milionů stažení. V červenci následujícího roku dosáhl počet stažených skladeb 100 milionů, v současné době se již jedná o desítky miliard stažených skladeb.

https://www.youtube.com/watch?v=9VOEl7vz7n8

Momentálně je iTunes Music Store válcován službou Apple Music a jablečná společnost se pohotově chytila trendu streamovaného obsahu. Spuštění iTunes Music Store ale na svém významu nijak neztrácí – je totiž skvělou ukázkou odvahy Applu a jeho schopnosti nejenom přizpůsobit se novým trendům, ale také tyto trendy do jisté míry určovat. Pro Apple znamenal přesun do hudebního průmyslu nové zdroje a možnosti příjmu. Současná expanze Apple Music zase dokazuje, že společnost nechce setrvávat na jednom místě a nebojí se ani vytváření vlastního mediálního obsahu.

.