Zavřít reklamu

V naší historické rubrice jsme již probrali éru prvních Macintoshů, personální změny ve vedení nebo třeba příchod prvního iMacu. Dnešní téma ale jistě máme ještě v živé paměti snad všichni – příchod iPhonu 6. Čím se tolik lišil od svých předchůdců?

K postupnému vývoji iPhonů změny neodmyslitelně a zcela logicky patří. Přišly spolu s iPhonem 4 i iPhonem 5s. Když ale 19. září roku 2014 přišla společnost Apple se vým iPhonem 6 a iPhonem 6 Plus, mnozí to považovali za největší – a to doslova – upgrade vůbec. Velikost byla hojně diskutovaným parametrem nových jablečných smartphonů. Jako by nestačila 4,7-palcová úhlopříčka displeje iPhonu 6, vytasil se Apple navíc ještě s 5,5-palcovým iPhonem 6 Plus, přičemž předchozí iPhone 5 měl pouhé – a pro většinu lidí ideální – čtyři palce. Jablečné šestky byly díky svým rozměrným displejům přirovnávány k androidím phabletům.

Ještě větší, ještě lepší

Tim Cook stál v čele Applu v době vydání iPhonů 4s, 5 i 5s, teprve iPhone 6 ale patřičně odpovídal jeho vizi o produktové linii jablečných smartphonů. Cookův předchůdce Steve Jobs razil filozofii, že ideální smartphone má úhlopříčku displeje 3,5 palce, specifické oblasti světového trhu – zejména Čína – si ale žádaly rozměrnější telefony, a Tim Cook se rozhodl, že Apple vyjde těmto oblastem vstříc. Cook plánoval zdvojnásobení počtu čínských Apple Storů a cupertinské společnosti se podařilo uzavřít dohodu s největším asijským mobilním operátorem China Mobile.

Dramatickým zvětšením displejů ale změny v iPhonu 6 neskončily. Nové jablečné smartphony se mohly pyšnit novými, lepšími, výkonnějšími procesory, výrazně vylepšenými fotoaparáty – iPhone 6 Plus nabízel optickou stabilizaci – vylepšeno LTE a Wi-Fi konektivitou nebo třeba delší výdrží baterie, významnou novinkou byla také podpora systému Apple Pay. Po vizuální stránce byly nové jablečné smartphony nejen větší, ale zároveň také výrazně tenčí, a tlačítko pro vypínání se přesunulo z horní části přístroje na jeho pravý bok, čočka zadního fotoaparátu vystupovala z těla telefonu.

Některé z výše zmíněných vlastností nových iPhonů si sice našly své četné kritiky, obecně byl ale iPhone 6 a iPhone 6 Plus přijat velmi dobře. V průběhu prvních tří dnů od zahájení prodeje se podařilo prodat úctyhodných deset milionů kusů, a to i bez účasti Číny, která v té době nepatřila mezi oblasti prvního spuštění prodeje.

 

Bez aféry to nejde

Občas se zdá, že není iPhone, se kterým by nebyla spojena alespoň jedna „iPhonegate“ aféra. Tentokrát nesl jablečný skandál jméno Bendgate. Postupně se začali ozývat uživatelé, jejichž iPhone 6 Plus se pod jistým tlakem ohnul. Jak to tak bývá, bylo problémem zasaženo jen relativně malé množství lidí a aféra se na prodejích iPhonu 6 Plus nijak výrazně nepodepsala. Apple ale přesto zapracoval na tom, aby u následujících modelů k ničemu podobnému nemohlo dojít.

iPhone 6 se nakonec stal opravdu úspěšným modelem, který předznamenal vzhled i funkce následujících jablečných smartphonů. Zprvu rozpačitě přijímaný design se ujal, Apple postupně jen měnil vnitřek nebo vnější materiály telefonů. Milovníkům „starého“ designu se cupertinská společnost pokusila zavděčit vydáním iPhonu SE, ten ale již dlouho ponechává bez nástupce.

.