Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: Jak Microsoft zachránil Apple

iWant

Společnost Microsoft je obecně považována za odvěkého rivala Applu. Mezi nejslavnější okamžiky jablečné společnosti ale přitom patří chvíle, kdy její tehdejší generální ředitel Steve Jobs oznámil, že Microsoft investoval do Applu 150 milionů dolarů. Tento krok byl často prezentován jako nevysvětlitelné gesto dobré vůle ze strany šéfa Microsoftu Billa Gatese, přinesla finanční injekce ve skutečnosti výhody oběma firmám.

Oboustranně výhodná dohoda

Apple se sice v dané době reálně potýkal se závažnými problémy, jeho finanční rezervy však činily zhruba 1,2 miliardy – „kapesné“ ale vždycky přijde vhod. „Výměnou“ za úctyhodnou finanční sumu získal Microsoft od Applu akcie bez hlasovacího práva. Steve Jobs rovněž souhlasil s tím, že umožní používání MS Internet Exploreru na Macu. Apple současně získal jak zmiňovanou finanční částku, tak také záruku, že Microsoft bude minimálně po dobu následujících pěti let podporovat Office pro Mac. Jedním z nejdůležitějších aspektů této dohody byl i fakt, že společnost Apple souhlasila s upuštěním od svého dlouhotrvajícího soudního sporu. Ten se týkal toho, že Microsoft podle Applu údajně kopíroval vzhled a „celkový pocit“ Mac OS. Microsoft, který byl v té době pod drobnohledem antimonopolních úřadů, to jistě uvítal.

Zásadní MacWorld

V roce 1997 se v Bostonu konala konference MacWorld. Steve Jobs v jejím rámci světu oficiálně oznámil, že se Microsoft rozhodl Applu finančně pomoci. Pro Apple se jednalo v mnoha směrech o zásadní událost a Steve Jobs se mimo jiné stal novým – byť zatím pouze dočasným – generálním ředitelem cupertinské společnosti. Navzdory finanční pomoci, kterou Applu poskytl, se Bill Gates na MacWorld nesetkal s příliš vřelým přijetím. Když se v rámci telekonference objevil na obrazovce za Jobsem, část publika spustila pohoršené bučení.

MacWorld se roku 1997 ale nenesl výhradně v duchu Gatesovy investice. Jobs na konferenci také oznámil reorganizaci v řadách představenstva společnosti Apple. „Bylo to hrozné představenstvo, strašné představenstvo,“ nešetřil Jobs kritikou. Z původních členů představenstva zůstali na svých pozicích jen Gareth Chang a Edward Woolard Jr., kteří se podíleli na sesazení Jobsova předchůdce, Gila Amelia.

„Souhlasil jsem s tím, že Woolard a Chang zůstanou,“ uvedl Jobs v rozhovoru se svým životopiscem Walterem Isaacsonem. Woolarda popisoval jako „jednoho z nejlepších členů představenstva, které jsem kdy poznal. Woolarda dále označil za jednoho z nejvíce podporujících a nejmoudřejších lidí, se kterými se kdy setkal. Chang se oproti tomu podle Jobse ukázal „prostě jako nula. Nebyl strašný, byl jenom nula,“ vyprávěl Jobs s neslitovností sobě vlastní. Z Applu v té době odešel také Mike Markkula, první významný investor a člověk, který podporoval Jobsův návrat do společnosti. V nově stanoveném představenstvu stanul například William Campbell z Intuit, Larry Ellison ze společnosti Oracle nebo například Jerome York, který prošel firmami IBM a Chrysler. „Staré představenstvo bylo spojené s minulostí a minulost byla jedno velké selhání,“ pronesl Cambell ve videu, promítaném na MacWorld. „Nové představenstvo přináší naději,“ dodal.

Zdroj: CultofMac