Zavřít reklamu

Název „iPhone“ máme již řadu let neodmyslitelně spjatý s konkrétním smartphonem od společnosti Apple. Toto jméno ale původně patřilo úplně jinému zařízení. V článku o tom, jak Apple získal doménu iPhone, jsme zmínili boj o název „iPhone“ se společností Cisco – pojďme se na tuto epizodu podívat trochu podrobněji.

Konec před začátkem

Když cupertinská společnost oznámila své plány na vydání smartphonu s názvem iPhone, řadě zasvěcených osob se zatajil dech. Mateřská společnost firmy Linksys, Cisco Systems, byla totiž vlastníkem ochranné známky iPhone navzdory tomu, že iProdukty jako iMac, iBook, iPod a iTunes měla veřejnost spojené se společností Apple. iPhonu od Applu tak byla předpovídána smrt ještě předtím, než byl vůbec vydán.

Nový iPhone od Cisca?

Vydání iPhonu od Cisca bylo pro všechny obrovským překvapením – respektive bylo překvapením do doby, než vyšlo najevo, že se jedná o zařízení z produkce společnosti Cisco.iPhone od společnost Cisco představoval VOIP (Voice Over Internet Protocol) přístroj, jehož high-endová verze s označením WIP320 disponovala Wi-Fi kompatibilitou a její součástí byl i Skype. Několik dní před oznámením napsal Brian Lam, redaktor magazínu Gizmodo, že iPhone bude oznámen v pondělí. „Zaručuji se za to,“ uvedl ve svém tehdejším článku. „Vůbec nikdo to nečekal. A už jsem řekl příliš mnoho.“ Všichni čekali, že zařízení s názvem iPhone vydá společnost Apple, řada laiků i odborníků zároveň věděla, že jablečný smartphone by měl světlo světa spatřit v roce 2007, zatímco k výše zmíněnému oznámení došlo v prosinci roku 2006.

Dlouhá historie

Nové přístroje z Cisco produkce ale nebyly skutečnými prvními iPhony. Příběh tohoto názvu sahá až do roku 1998, kdy společnost InfoGear předvedla na tehdejším veletrhu CES své přistroje s tímto jménem. Již tehdy se přístroje od InfoGear mohly pochlubit jednoduchou dotykovou technologii v kombinaci s hrstkou základních aplikací. Navzdory dobrým recenzím se iPhonů od InfoGear neprodalo více než 100 tisíc kusů. Společnost InfoGear nakonec odkoupilo právě Cisco v roce 2000 – spolu s ochrannou známkou iPhone.

Poté, co se svět dozvěděl o iPhonu od společnosti Cisco, to téměř vypadalo, že Apple bude muset pro svůj nový smartphone hledat úplně nové jméno. „Pokud Apple skutečně vyvíjí kombinaci mobilního telefonu a hudebního přehrávače, jeho fanoušci by se možná měli vzdát jistých očekávání a smířit se s tím, že zařízení nejspíš neponese název iPhone. Podle patentového úřadu je držitelem registrace k ochranné známce iPhone společnost Cisco,“ napsal tehdy magazín MacWorld.

Ciscu navzdory

Bez ohledu na to, že Cisco vlastnilo ochrannou známku iPhone, Apple v lednu roku 2007 slavnostně uvedl smartphone s tímto jménem. Žaloba od Cisca na sebe nenechala dlouho čekat – vlastně přišla hned druhý den. Adam Lashinsky ve své knize Inside Apple popsal situaci, kdy Steve Jobs telefonicky kontaktoval Charlese Giancarla ze společnosti Cisco. „Steve prostě zavolal a řekl, že chce ochranou známku iPhone. Nic nám za to nenabídl,“ prohlásil Giancarlo. „Bylo to jako slib od nejlepšího přítele. A my jsme řekli, že ne, že máme v plánu to jméno používat. Krátce nato přišel telefonát z právního oddělení Applu s tím, že si mysleli, že Cisco značku opustilo – jinými slovy, že Cisco své duševní vlastnictví značky iPhone dodatečně nebránilo.“

Výše uvedená taktika nebyla podle zasvěcených pro Jobse nijak netypická. Podle Giancarla ho Jobs kontaktoval večer na svatého Valentýna a po chvíli hovoru se dotázal, jestli má Giancarlo „doma e-mail“. U člověka, pracujícího v oboru IT a telekomunikací, v roce 2007, ve Spojených státech „Zkrátka se na mě pokoušel tlačit – tím nejmilejším možným způsobem,“ prohlásil Giancarlo. Shodou okolností byla společnost Cisco také vlastníkem ochranné známky „IOS“, která v jejím podání znamenala „Internet Operating System“. I ta se Applu zalíbila a při snaze o její získání se jablečná společnost nenechala zastavit.

.