Zavřít reklamu

Je únor roku 2004 a na svět přichází maličký iPod mini. Tento miniaturní přístroj, který je k dispozici se 4 GB paměti a v pěti barvách, je vybaven novým „klikacím kolečkem“, které integruje ovládací tlačítka do rolovacího kolečka citlivého na dotyk. Nový iPad mini se také stává dalším důkazem rostoucí fascinace Cupertina hliníkem, který se stane na dlouhou dobu charakteristickým znakem designu společnosti Apple.

I přes své malé rozměry má nový hudební přehrávač velký tržní potenciál. Ve skutečnosti se iPod mini brzy dokonce stane dosud nejrychleji prodávaným hudebním přehrávačem společnosti Apple. iPod mini přišel v době, kdy si kapesní přehrávače od Applu stihly vybudovat solidní renomé. Rok po uvedení iPodu mini na trh dosáhl počet prodaných iPodů 10 milionů. Tržby společnosti Apple mezitím rostly dříve nepředstavitelným tempem. Jak už asi tušíte z názvu, iPod mini sám o sobě přinesl neuvěřitelnou miniaturizaci. Stejně jako pozdější iPod nano se ani tento přístroj nesnažil zmenšit vše, co jeho větší sourozenci. Místo toho předvedl nový způsob řešení stejných problémů.

iPod mini, který společnost Apple označila za „nejmenší digitální hudební přehrávač s 1000 skladbami na světě“, přišel na trh 20. února roku 2004 a přinesl řadu změn. Fyzická tlačítka většího iPodu Classic byla nahrazena tlačítky zabudovanými do čtyř kompasových bodů samotného klikacího kolečka. Steve Jobs později uvedl, že klikací kolečko bylo pro iPod mini navrženo z nutnosti, protože na iPodu nebylo dost místa na tlačítka. Nakonec se tento krok ukázal jako geniální.

Další novinkou bylo již zmíněné použití hliníku. Iveho tým již dříve použil kov pro titanový PowerBook G4. Ale zatímco tento notebook se stal pro Apple velkým hitem, titan se ukázal jako drahý a náročný na práci. Bylo nutné jej ošetřit metalickou barvou, aby na něm nebyly vidět škrábance a otisky prstů. Když členové Iveova týmu zkoumali hliník pro iPod mini, zamilovali si tento materiál, který přinášel dvojí výhodu – lehkost a pevnost. Netrvalo dlouho a Apple zavedl hliník jako materiál pro MacBooky, iMacy a další produkty.

Menší hudební přehrávač také zahájil invazi společnosti Apple do oblasti fitness. Lidé začali malý hudební přehrávač používat v posilovně při cvičení a Cupertino toto nové využití vyzdvihovalo v reklamách. iPody se začaly objevovat jako příslušenství, které lze nosit na těle. Mnoho lidí, kteří vlastnili větší iPod s větším úložištěm, si koupilo také iPod mini pro použití při běhání.

Dnešní reklamy na hodinky Apple Watch zaměřené na fitness vděčí za mnohé marketingu iPodu mini, který odstartoval reklamu Cupertina zaměřenou na módu nositelných zařízení.

.