Zavřít reklamu

Nedávno jsme na našem magazínu publikovali zprávu o tom, že zavedení OLED displejů u MacBooků by mohlo umožnit ještě větší ztenčení již tak tenkého MacBooku Air. První generace MacBooku Air byla ve srovnání se současnými modely o něco robustnější, v době jejího představení ale její konstrukce mnohým vyrazila dech. Pojďme si připomenout začátek roku 2008, kdy Apple představil světu svůj nejtenčí laptop.

Když Steve Jobs na konferenci Macworld v San Franciscu představil světu první MacBook Air, označil jej za „nejtenčí notebook na světě“. Rozměry 13,3” notebooku činily 1,94 x 32,5 x 22,7 cm, počítač vážil pouhých 1,36 kg. Díky průlomovému technickému řešení společnosti Apple, které umožňovalo vyrobit složitou počítačovou skříň z jediného bloku jemně opracovaného kovu, se první MacBook Air mohl pochlubit také hliníkovou unibody konstrukci. Aby Steve Jobs dostatečně demonstroval tenké rozměry nového jablečného laptopu, vytáhl počítač na pódiu z obyčejné kancelářské obálky.

„Vytvořili jsme nejtenčí notebook na světě – aniž bychom se vzdali klávesnice plné velikosti nebo 13″ displeje plné velikosti,“ uvedl Jobs v související oficiální tiskové zprávě. „Když MacBook Air uvidíte poprvé, těžko uvěříte, že jde o výkonný notebook s klávesnicí a displejem plné velikosti. Ale je to tak,“ stálo dále ve zprávě. O tom, zda byl MacBook Air skutečně nejtenčím notebookem své doby, se nicméně dalo polemizovat. Například Sharp Actius MM10 Muramasas z roku 2003 byl v některých místech tenčí než MacBook Air, ale v minimálním bodě tlustší. Jedno se mu ale rozhodně upřít nedalo – svým designem a zpracováním prakticky všem vyrazil dech a nastolil trend tenkých notebooků. Hliníková unibody konstrukce se na dlouhé roky stala poznávacím znamením laptopů od Applu, a osvědčila se natolik, že ji firma začala implementovat i jinde.

Ultrapřenosný notebook s jediným portem USB a bez vestavěné optické mechaniky byl určen lidem, kteří chtěli minimální hmotnost a maximální velikost obrazovky. Podle Applu poskytoval „až pětihodinovou výdrž baterie pro bezdrátovou produktivitu“. Notebook s nízkou hmotností se pyšnil 1,6GHz procesorem Intel Core 2 Duo. Byl vybaven 2 GB 667MHz DDR2 RAM a 80GB pevným diskem, kamerou iSight a mikrofonem, displejem s LED podsvícením, který se přizpůsoboval jasu v místnosti, a stejnou klávesnicí plné velikosti, jakou mají ostatní MacBooky.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.