Zavřít reklamu

Píše se květen roku 1991 a společnost Apple vydává System 7 – největší upgrade operačního systému Mac od uvedení původního Macu v roce 1984. Nový Mac OS je svižný, krásný na pohled a má spoustu inovativních funkcí. System 7 je zároveň také nejdéle používaným klasickým operačním systémem pro počítače Mac od společnosti Apple a bude aktuální až do roku 1997, kdy ho nahradí System 8.

Jednou z velkých novinek Systemu 7 byl skutečný multitasking na plný úvazek, který umožňoval na Macu spouštět více aplikací najednou. To znamenalo, že poprvé bylo možné provádět zpracování dat na pozadí. Nový operační systém umožňoval uživatelům Maců provádět náročné zpracování v jedné aplikaci a zároveň používat jinou. Dnes to může znít naprosto normálně, ale v roce 1991 to byla skutečná revoluce. Uživatelé Maců navíc získali přístup k „aliasům“, což je myšlenka, kterou později okopíroval systém Windows 95 od Microsoftu jako „zástupce“ na pracovní ploše. To usnadnilo přístup k jednotlivým souborům, aniž by bylo nutné dohledávat zdrojovou aplikaci. Nový Mac OS přinesl také velké zlepšení v oblasti sdílení souborů. Pokud jste měli síť AppleTalk, System 7 umožňoval snadno přesouvat soubory a složky mezi systémy pomocí jednoduché sítě peer-to-peer LAN.

System 7 dokonce umožňoval spolupráci na projektech díky funkci „Publish“ a „Subscribe“. To znamenalo, že změny provedené v souboru na počítači jedné osoby se automaticky přenesly do každého dalšího propojeného dokumentu. Myslíte si, že Dokumenty Google jsou působivé? Mac OS 7 uměl něco podobného o čtvrt století dříve. Po vizuální stránce se Mac OS 7 ukázal být mnohem lepší než jeho předchůdce. TrueType písma už netrpěla svým dřívějším zubatým vzhledem. Systém 7 také umožnil lepší přizpůsobení pracovní plochy Macu. Operační systém podporoval různé barevné varianty a celkově měl přehlednější vzhled. Ačkoli se System 7 dodával jen s několika málo přibalenými programy, rychle se v něm objevila řada multimediálních aplikací. Později v roce 1991 se na Macu objevil QuickTime, který uživatelům umožňoval spouštět a zpracovávat video na počítači.

System 7 byl na nových počítačích Mac předinstalován. Pro uživatele, kteří chtěli upgradovat, byla k dispozici sada Personal Upgrade Kit za 99 dolarl s 90denní bezplatnou technickou podporou. Skupinový upgrade pro sítě stál 349 dolarů. Operační systém se udržel až do roku 1997, kdy se do Applu vrátil Steve Jobs. Poslední aktualizace Systemu 7 přišla v dubnu 1997 s verzí Mac OS 7.6.1. Apple jej poté nahradil Systemem 8, což byl poněkud zákeřný krok, který ukončil éru klonů Maců.

.