Zavřít reklamu

Píše se rok 2001 a po betaverzi nového desktopového operačního systému od Applu s názvem Cheetah, kdy nejspíš jen málokdo tuší, jak bude přehlídka „velkých koček“ dlouhá, velkolepá a relativně úspěšná. Pojďte si s námi připomenout, jak probíhala evoluce Mac OS X od verze Cheetah až po Mountain Lion.

Cheetah a Puma (2001)

V roce 2001 představila společnost Apple novou a dlouho očekávanou náhradu za svůj Classic Macintosh System Software v podobě operačního systému Mac OS X Cheetah. Jak to tak u začátků bývá, představoval operační systém Mac OS X 10.0 ověření konceptu v praxi spíše než reálně, stoprocentně a bezchybně použitelný software, přinesl ale řadu vítaných novinek, jako byl dnes již legendární „Aqua“ vzhled a zcela revoluční Dock, který se ve spodní části obrazovek uživatelů usadil snad již napořád.

Nástupce Cheetah, operační systém OS X 10.1 Puma, přinesl novinky v podobě vyšší stability, schopnosti nahrávání CD nebo přehrávání DVD. Novinkou byla i takzvaná „Happy Mac Face“ při startu počítače.

Jaguar (2002)

Verze OS X s názvem Jaguar se brzy stala opravdu populární a přešla na ni řada dlouhodobých uživatelů Macu. O jméně se veřejnost dozvěděla ještě před oficiálním vydáním softwaru. Jaguar nabízel řadu znatelných vylepšení včetně lepších možností tisku a nové grafiky, do Docku přidal Apple ikonku nativní aplikace iPhoto a ikonka iTunes se zbarvila do fialova. Jako alternativa k Internet Exploreru pro Macintosh, jehož provoz byl ukončen, byl představen nový prohlížeč Safari, objevilo se i neblaze proslulé rotující barevné kolečko.

Panther (2003)

Jednou z nejlepších a nejvýraznějších vlastností OS X Panther bylo významné zrychlení. Applu se v aktualizaci podařilo úspěšně vyřešit problémy se sdílení souborů a s provozem sítě, ve Finderu se objevila postranní lišta pro lepší přehled a operačnímu systému dominoval „hliníkový“ vzhled – prvky „Aqua“ grafiky zde ale stále byly patrné. Součástí systému se stalo šifrování FileVault a zrodil se nový iTunes Music Store. Objevila se i aplikace iChat AV, která představovala jakousi předzvěst budoucího FaceTime.

Tiger (2005)

Na příchod další „velké kočky“ ze stáje Apple si museli uživatelé počkat o něco déle, než bylo obvyklé. V daném období došlo zároveň k přechodu z PowerPC na procesory Intel a interval vydávání nových desktopových operačních systémů se prodloužil na osmnáct měsíců. Spolu s OS X Tiger se k uživatelům dostala například funkce Dashboard, vyhledávání Sherlock Find bylo nahrazeno Spotlightem, uživatelé se dočkali i novinek v podobě Automatoru, Core Image a Core Video.

Leopard (2007)

Leopard byl prvním a jediným operačním systémem, který bylo možné nainstalovat jak na PowerPC, tak i na Intel Macy. Leopard přinesl plnou podporu 64-bitových aplikací, uživatelé si mohli vyzkoušet snadné, rychlé a spolehlivé zálohování přes Time Machine. Plochu a přihlašovací obrazovku ovládla „vesmírná“ estetika, Spotlight se dočkal více funkcí a Apple také představil utilitu Boot Camp, umožňující instalaci Windows na Mac. Webový prohlížeč Safari se stal ještě lepším a použitelnějším a ikonka iTunes opět zmodrala.

Snow Leopard (2009)

Snow Leopard byl prvním z operačních systémů OS X, který nepodporoval PowerPC Macy. Byl také placený. Tento krok se ale Applu příliš nevyplatil, a aby jablečná společnost přiměla přejít více uživatelů na nový OS X, musela jeho cenu snížit z původních 129 dolarů na 29 dolarů. Přibyly novinky v podobě podpory MS Exchange v nativní aplikaci Mail nebo umístění ikonek platformy iLife v Docku. Na ploše se ve výchozím nastavení přestala objevovat ikonka pevného disku.

Lion (2011)

Operační systém OS X Lion představoval v mnoha směrech jak pro Apple, tak i pro uživatele významný krok vpřed. Bylo možné ho instalovat prostřednictvím stažení, nebylo tedy bezpodmínečně nutné pořízení DVD. Zmizela veškerá podpora PowerPC softwaru, rozhraní bylo obohaceno o prvky, známé z iPadu a iPhonu. Spolu s OS X Lione ale přišla také změna ve způsobu scrollování, které bylo najednou opačné, než dosud – takzvaný přirozený směr posuvu – který se ale s příliš nadšenou odezvou ze strany uživatelů nesetkal.

Mountain Lion (2012)

S operačním systémem Mountain Lion se Apple vrátil k roční frekvenci vydávání nového softwaru. Uživatelé mohli zaznamenat dílčí změny ve vzhledu uživatelského rozhraní, svůj debut si zde odehrálo Oznamovací centrum. V Docku se usídlily ikonky nativních aplikací Připomínky a Poznámky, známých z iOS. iChat byl přejmenován na Zprávy, adresář získal název Kontakty, iCal se proměnil v Kalendář. Došlo i k intenzivnější integraci iCloudu. Mountain Lion byl poslední z operačních systémů pro Mac, pojmenovaných po velkých kočkovitých šelmách – jeho nástupcem byl OS X Mavericks.

Které z operačních systémů jste si vyzkoušeli na vlastní kůži? A který z nich vás nejvíce nadchl?

.