Zavřít reklamu

Aktualizace operačního systému v našich iPhonech a iPadech je v dnešní době jednoduchou a prakticky automatickou záležitostí, ke které není zapotřebí připojení mobilního zařízení k počítači – tak tomu ale vždy nebylo. V raných dobách existence operačního systému iPhone OS / iOS museli uživatelé kvůli přechodu na novější verzi použít službu iTunes na svém počítači.

Počátkem května roku 2011 se ale začaly objevovat zprávy o tom, že společnost Apple začíná údajně vyjednávat s operátory o možném zavedení aktualizací operačního systému iOS formou over-the-air (OTA). Očekávaná a zásadní změna měla přijít s příchodem iOS 5. Pro uživatele se jednalo o vítané vylepšení, které by je zbavilo odkázanosti na iTunes – odpadla by nutnost připojení iPhonu k počítači za pomoci USB kabelu a následného manuálního stahování aktualizace. Na rozdíl od aktualizací operačního systému pro Mac byly aktualizační soubory pro iPhony podstatně méně objemné – a od samého počátku byly k dispozici zcela zdarma.

V tomto směru mohli majitelé iOS zařízení rozhodně závidět androidistům – ti se totiž over-the-air aktualizací dočkali již v únoru roku 2009. Zatímco o možnosti zavedení over-the-air aktualizací pro iOS zařízení se v minulosti spekulovalo již hodněkrát, květnové zprávy se nakonec ukázaly jako pravdivé – společnost Apple skutečně v listopadu téhož roku vydala první “bezdrátovou” aktualizaci svého operačního systému pro iPhony. Jednalo se o verzi iOS 5.0.1.

Apple začal zmíněný způsob aktualizace softwaru testovat v létě roku 2011. Vývojářům bylo umožněno stahovat aktualizaci operačního systému iOS 5.0 beta 4 prostřednictvím Wi-Fi nebo 3G připojení, instalace jako taková ale mohla probíhat pouze v případě, že byl iPhone připojen k nabíječce, nebo měl více než 50 % baterie. Objem první OTA aktualizace činil 133 MB, při přechodu na novou verzi bylo zapotřebí znovu synchronizovat knihovnu fotografií s iTunes.

Rok 2011 byl pro společnost Apple z hlediska aktualizací softwaru velmi významný – firma totiž vydala také operační systém Mac OS X Lion – jednalo se o první aktualizaci jablečného desktopového operačního systému, kterou si uživatelé mohli stáhnout v klidu svého domova. Druhou možností bylo stažení v prostorách Apple Storu, o něco později dala společnost Apple uživatelům možnost zakoupit si online USB flash disk s instalátorem Mac OS X.

Zdroje: Cult of Mac, Apple Insider

.