Zavřít reklamu

Počátkem června roku 2001 ukončil Apple výrobu a prodej svého modelu Power Mac G4 Cube. Legendární „kostka“ byla jedním z nejstylovějších počítačů z produkce cupertinské společnosti, zároveň se ale jednalo o historicky první významný propadák od vítězoslavného návratu Steva Jobse do vedení firmy.

Po rozloučení s Power Macem G4 Cube přešel Apple na počítače s procesory G5 a posléze na Intel.

Nenašel se snad nikdo, koho by Power Mac G4 Cube v době svého vydání nezaujal. Podobně jako u pestrobarevného iMacu G3 se chtěl Apple tímto modelem odlišit od uniformní mainstreamové nabídky, která v té době sestávala převážně z béžových „krabic“, jež se vzájemně podobaly jako vejce vejci. Návrhu designu Power Macu G4 Cube se neujal nikdo menší než Jony Ive, který počítači vtiskl neotřelý, futuristický, a zároveň příjemně jednoduchý vzhled, který zároveň odkazoval na NeXTcube z produkce Jobsova NeXTu.

Kostka budila díky obložení z křišťálově průhledného akrylátu dojem, jako by se vznášela ve vzduchu. Mezi její vlastnosti patřila mimo jiné naprostá bezhlučnost, za tu G4 Cube vděčil zcela odlišnému systému odvětrávání – počítač zcela postrádal ventilátor a využíval systém pasivního chlazení vzduchem. Systém ale bohužel nebyl zcela stoprocentní a některé náročnější úlohy G4 Cube nezvládal. Přehřívání vedlo nejenom ke zhoršení výkonu počítače, ale v extrémních případech také k deformacím plastu. Od běžných počítačů se Power Mac G4 Cube dále lišil tlačítkem pro zapínání, které bylo citlivé na dotek.

Pokročilejší uživatelé byli zase nadšeni ze způsobu, jakým Apple ulehčil přístup do útrob počítače. Dokonce ho pro snazší otevření a vysunutí opatřil speciálním madlem. Uvnitř v základní konfiguraci tepal 450MHz procesor G4, počítač disponoval 64MB pamětí a 20GB úložištěm. V horní části počítače se nacházela disková mechanika a na zadní straně nechyběla dvojice FireWire portů a dva USB porty.

Navzdory netradičnímu vzhledu ale G4 Cube oslovil zejména hrstku kovaných Apple fanoušků a u běžných zákazníků příliš mnoho nadšení nevzbudil. Modelu, který nemohl vynachválit ani samotný Steve Jobs, se nakonec prodalo jen 150 tisíc kusů. Dobré pověsti „kostky“ navíc nepřispěly ani negativní ohlasy některých zákazníků, stěžujících si na drobné prasklinky, které se objevovaly na plastovém krytu. Neuspokojivé prodeje, způsobené částečně i tím, že někteří zákazníci dávali před G4 Cube přednost Power Macu G4 s tradičním chlazením, vyústily 3. července 2001 v tiskovou zprávu, v níž Apple oficiálně oznámil, že počítač „ukládá k ledu“.

Phil  Schiller ve svém oficiálním prohlášení uvedl, že majitelé G4 Cube sice své kostky milují, připustil ale zároveň, že většina zákazníků opravdu dává přednost Power Macu G4. Apple si velice rychle spočítal, že pravděpodobnost, že by produktovou linii G4 Cube spasil upgradovaný model, je prakticky nulová, a rozhodla se s kostkou rozloučit. Prodeje nijak znatelně nezvýšily ani snahy v podobě dodávání nových aplikací a dalšího vylepšování. Přestože Apple nikdy explicitně neuvedl, že v produktové linii G4 Cube nebude pokračovat, přímého nástupce jsme se dosud nedočkali.

apple_mac_g4_cube
Zdroj: Cult of Mac, Apple

.