Zavřít reklamu

Na 6. únor připadá výročí dne, kdy se spoluzakladatel Applu Steve Wozniak rozhodl svou firmu opustit a raději se věnovat svým vlastním cílům. K Wozniakově odchodu z Applu došlo v témže roce, kdy z ní odešel také Steve Jobs, který se následně rozhodl založit vlastní firmu. V Applu tou dobou docházelo k prudkým a výrazným změnám, a to jak v provozu společnosti, tak i v personálním složení a celkovém přístupu k podnikání. Wozniak s těmito změnami příliš nesouzněl.

Na úvod je nutné podotknout, že Steve Wozniak se nikdy netajil tím, že mu představa Applu coby obřího korporátu nedělala příliš dobře. Na rozdíl od Jobse byl ve firmě nejspokojenější v době, kdy ještě nebyla příliš rozrostlá, a kdy se namísto marketingu a reklamy mohl skutečně věnovat jedné ze svých největších vášní – počítačům a výpočetní technice jako takové. Stevu Wozniakovi se podle jeho vlastních slov vždy nejlépe pracovalo v menším týmu inženýrů, kde mohl sestavovat počítače, a čím větší rozmach Apple zaznamenával, tím méně se v něm Wozniak cítil jako doma. V průběhu působení ve firmě se mu podařilo nashromáždit dostatečné jmění na to, aby se mohl věnovat nejrůznějším aktivitám, mezi které patřilo například také uspořádání vlastního hudebního festivalu.

V polovině osmdesátých let se Wozniak také cítil rozhořčen nedostatkem respektu, se kterým se musel potýkat tým, odpovědný za počítač Apple II. Tento model byl podle Wozniaka neprávem upozaděn. V době, kdy Steve Jobs představil první Macintosh 128K, se během tří měsíců podařilo Applu prodat 50 tisíc kusů, zatímco v případě počítače Apple IIc se jednalo o úctyhodných 52 tisíc kusů v průběhu pouhých čtyřiadvaceti hodin. Tyto faktory spolu řadou dalších vedly k tomu, že ve Wozniakovi postupně uzrálo definitivní rozhodnutí Apple opustit.

Po svém odchodu z firmy ale ani v nejmenším nezahálel. Pracoval na řadě technologických konceptů včetně univerzálního programovatelného dálkového ovladače a spolu se svým přítelem Joem Ennisem založil vlastní firmu, kterou pojmenoval CL 9. Z její dílny pak vzešel v roce 1987 dálkový ovladač CL 9 CORE. Steve Wozniak se po svém odchodu ze společnosti Apple také opět vrhl na studium – na univerzitě v kalifornském Berkeley si pod falešným jménem dodělal titul. Spojení s Applem ale Wozniak ani náhodou neztratil – ve firmě byl i nadále podílníkem a dostával rentu. V polovině devadesátých let minulého století se také na chvíli vrátil coby poradce.

.