Zavřít reklamu

V roce 2008 vydala společnost Apple software development kit pro svůj nedávno vydaný iPhone. Pro vývojáře to znamenalo významný krok kupředu i obrovskou příležitost k tvorbě a výdělku, protože konečně mohli začít vytvářet aplikace pro zbrusu nový iPhone. Velký význam ale mělo vydání iPhone SDK také pro vývojáře i pro společnost samotnou. iPhone přestal být písečkem, na kterém si mohl hrát výhradně Apple, a příchod App Storu – zlatého dolu pro cupertinskou společnost – na sebe nenechal dlouho čekat.

Od chvíle, kdy Apple poprvé představil svůj původní iPhone, volala řada vývojářů po vydání SDK. Jakkoli se to z dnešního pohledu může zdát nepochopitelné, v Applu se v té době vedly vášnivé debaty o tom, zda má vůbec spuštění online obchodu s aplikacemi třetích stran smysl. Vedení společnosti mělo obavy především o jistou ztrátu kontroly, na které si Apple dával od samého počátku velmi záležet. Apple se také obával toho, že se na iPhone dostane velké množství softwaru nevalné kvality.

Nejhlasitěji se proti App Storu ohrazoval Steve Jobs, který chtěl mít z iOS perfektně zabezpečenou, Applem dokonale kontrolovanou platformu. Phil Schiller spolu s členem představenstva společnosti Artem Levinsonem ale u svého nejvyššího horečně lobbovali za to, aby názor změnil a dal vývojářům třetích stran šanci. Argumentovali mimo jiné tím, že odemčením iOS udělá z této oblasti mimořádně výdělečnou záležitost. Jobs nakonec dal svým kolegům a podřízeným za pravdu.

Jobs opravdu změnil názor a 6. března 2008 – zhruba devět měsíců po velkolepém odhalení iPhonu – uspořádala firma Apple událost s názvem iPhone Software Roadmap, kde s obrovskou slávou oznámila vydání iPhone SDK, který se stal základem iPhone Developer Programu. Jobs na tomto eventu vyjádřil veřejně své nadšení z toho, že se firmě podařilo vytvořit úžasnou komunitu vývojářů třetích stran s potenciálními tisícovkami nativních aplikací pro iPhone i iPod touch.

Aplikace pro iPhone měly být vytvořené na Macu s použitím nové verze integrovaného prostředí pro vývojáře, platformy Xcode. Vývojáři měli k dispozici software, schopný na Macu simulovat prostředí iPhonu, a schopný monitorovat využití paměti telefonu. Nástroj s názvem Simulator umožňoval vývojářům napodobit dotykovou interakci s iPhonem za pomoci myši či klávesnice.

Vývojáři, kteří chtěli mít své aplikace v App Storu, museli firmě uhradit roční poplatek ve výši 99 dolarů, pro vývojářské firmy s více než 500 zaměstnanci byl poplatek o něco vyšší. Apple uvedl, že tvůrcům aplikací náleží 70 % zisků z prodeje aplikací, zatímco cupertinská společnost si připíše 30 % jako provizi.

Když v červnu roku 2008 Apple oficiálně spustil svůj App Store, mohli v něm uživatelé najít pět stovek aplikací třetích stran, z nichž bylo 25 % ke stažení zcela zdarma. U tohoto počtu však App Store ani zdaleka nezůstal a v současné době příjmy z něj tvoří nezanedbatelnou část výdělků Applu.

Vzpomenete si ještě na první aplikaci, kterou jste kdy z App Store stáhli? Schválně otevřete App Store, klepněte na svou ikonku v pravém horním rohu -> Koupené -> Moje nákupy, a pak už jen scrollujte až dolů.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: Cult of Mac

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více