Zavřít reklamu

V předchozím, v pořadí již třetím dílu našeho seriálu Začínáme s 3D tiskem jsme se společně podívali na první spuštění 3D tiskárny. Kromě spuštění jako takového jsme prošli také úvodním průvodcem, v rámci kterého je možné tiskárnu otestovat a hlavně nastavit. Pokud jste prozatím 3D tiskárnu nespustili, popřípadě pokud jste průvodcem neprošli, tak rozhodně doporučuji, abyste tak co nejdříve učinili. Součástí úvodního průvodce je také kalibrace první vrstvy, která je nesmírně důležitá – a právě ní se budeme věnovat ve čtvrtém dílu tohoto seriálu.

Jak už bylo zmíněno výše, tak první vrstva filamentu je při tisknutí nesmírně důležitá – někteří z vás ale dost možná netuší proč. Odpověď na tuto otázku zní jednoduše snadně. První vrstvu lze brát jakožto základ celého tisku. V případě, že první vrstva nebude dobře kalibrovaná, tak se to dřív nebo později při tisknutí projeví. Je důležité, aby se filament v první vrstvě co možná nejlépe přitiskl na vyhřívanou podložku, čehož docílíte správným nastavením výšky první vrstvy. Pokud by se první vrstva tiskla hodně vysoko, tak by nedošlo k pořádnému přitisknutí na podložku, což následně vyústí k tomu, že se tisknutý model z podložky odlepí. Naopak tisknutí příliš nízko znamená, že tryska bude ve filamentu rýt, což samozřejmě taktéž není vhodné.

Proč je první vrstva tak důležitá?

Je tedy důležité, aby první vrstva nebyla tisknuta ani příliš z vysoka, ani příliš nízko. Musíme tedy najít ten přesný bod, který je nejlepší. Hned na začátek bych chtěl podotknout několik věcí, které se s kalibrací první vrstvy pojí. První věcí je, že rozhodně musíte být trpěliví, pokud se řadíte mezi začátečníky a nováčky. Těm totiž může trvat několikanásobně déle, než se jim podaří první vrstvu správně nastavit. Za druhé je nutné zmínit, že jakmile jednou provedete dobrou kalibraci první vrstvy, tak to neznamená, že máte do smrti vyhráno. Správě by se měla kalibrace první vrstvy provádět znova klidně před každým novým tiskem, což ale samozřejmě mnoho jedinců nedělá, a to z čistě časových důvodů. Chci tím říct, že kalibraci první vrstvy rozhodně budete provádět několikrát. Postupem času se ale správné nastavení naučíte odhadnout, a tak bude kalibrace rychlejší.

prusa_prvni_spusteni1

Jak spustit kalibraci první vrstvy?

Výše jsme si sdělili, proč je první vrstva při tisknutí tak moc důležitá. Nyní si pojďme společně říct, kde je vlastně možné kalibraci první vrstvy u tiskáren PRUSA spustit. Nejedná se o nic složitého – prvně tedy 3D tiskárnu samozřejmě zapněte, a jakmile tak učiníte, tak na displeji přejděte do sekce Kalibrace. Zde je pak nutné, abyste sjeli o kousek níže a rozkliknuli položku Kalibrace první vrstvy. Následně si zvolte, zdali chcete kalibraci provést s již zavedeným filamentem, anebo s nějakým jiným. Následně se vás tiskárna zeptá, zdali chcete využít již původní hodnoty nastavení první vrstvy – tato možnost se hodí v případě, že chcete první vrstvu pouze doladit. V opačném případě, tedy pokud chcete kalibraci provést od nuly, tak původní hodnoty nevyužívejte. Pak už jen stačí vyčkat, až se tiskárna nahřeje na požadované teploty a začne tisknout. Při tisknutí je nutné točit ovládacím kolečkem pod displejem, kterým upravujete vzdálenost trysky od podložky u první vrstvy. Vzdálenost můžete sledovat také na displeji, avšak nijak se jí neřiďte – u každé tiskárny je tato hodnota jiná. Někde může být větší, někde zase menší.

Nyní už víte, jakým způsobem je možné spustit kalibraci první vrstvy. K čemu by vám to ale bylo, kdybyste nevěděli, jak má správně první vrstva vypadat? Existuje hned několik různých pomocníků a pouček, které vám s nastavením první vrstvy pomůžou – mnoho z nich najdete samozřejmě také v Příručce 3D tiskaře od PRUSA, kterou získáte zdarma ke každé tiskárně. Pokud ale raději čtete z webu, tak se samozřejmě vše potřebné dozvíte i zde. Kalibrace první vrstvy se provádí tak, že tiskárna prvně udělá několik čar, a poté na konci vytvoří malý obdélník, který vyplní filamentem. Jak na těchto čarách, tak i na výsledném obdélníku lze nastavení výšky první vrstvy sledovat.

prusa první vrstva kalibrace

Jak má vypadat správně nastavená výška první vrstvy?

Optimální výšku první vrstvy můžete zpočátku, kdy tiskárna dělá čáry, poznat podle výšky a „rozplácnutí“ filamentu. Je nežádoucí, aby byla první vrstva hodně vysoká a měla tvar úzkého válce. Takto vypadající první vrstva značí, že je tryska příliš vysoko. Nedochází tak k přitisknutí filamentu na podložku, což lze mimo jiné poznat také tím, že je možné filament velmi jednoduše sloupnout. Zároveň můžete příliš vysoko umístěnou trysku u první vrstvy poznat u konečného obdélníku, kde jednotlivé čáry filamentu nebudou spojené k sobě, ale bude mezi nimi mezera. Při tisknutí první vrstvy je možné příliš vysoko umístěnou trysku poznat i pouhým okem, jelikož lze vidět, že tiskne do vzduchu a filament padá na podložku. Níže přikládám galerii, ve které si můžete rozdíly mezi nastavením výšky první vrstvy jednoduše zkontrolovat.

Pokud byste trysku první vrstvy nastavili naopak hodně nízko, tak to u prvních čar můžete poznat tak, že je filament zase rozpláclý až moc – v extrémních případech je možné sledovat, jak se filament tlačí vedle trysky a uprostřed zůstává prázdné místo. V případě, že trysku při tisknutí první vrstvy umístíte příliš nízko, tak navíc riskujete i první problém, a to ucpání trysky, jelikož filament jednoduše nemá kam jít. Při měření ideální výšky vytisknutého filamentu si můžete pomoci klasickým papírem, který k němu můžete přiložit – měl by mít zhruba stejnou výšku. U konečného obdélníku pak příliš nízko posazenou trysku poznáte tak, že se začne filament vytlačováním překrývat přes sebe. Popřípadě může dojít i k tomu, že tiskárna bude „vynechávat“, tedy že se na některých místech nebude vůbec nacházet filament, a to značí právě ucpání. Zároveň je nutné si dávat pozor na to, aby příliš nízko usazená tryska nepoškodila podložku.

Podpora PRUSA

Pokud se ocitnete v nějakých problémech, tak se rozhodně nebojte využít podporu PRUSA, která je pro vás k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Podporu PRUSA najdete na webových stránkách prusa3d.com, kde stačí v pravém dolním rohu klepnout na Chatovat nyní, a poté vyplnit potřebné údaje. Mnoho jedinců na tiskárny PRUSA „plive“, a to vzhledem k jejich vyšší ceně. Nutno ale podotknout, že kromě tiskárny jako takové a přehledných materiálů máte v ceně také non-stop podporu, která vám pokaždé poradí. Kromě toho máte přístup i k dalším dokumentům, návodům a dalším podpůrným datům, které zase najdete na stránkách help.prusa3d.com.

3D tiskárny PRUSA koupíte zde

.