Zavřít reklamu

„Projekty řídíme pomocí aplikace Omnifocus. Zakázky sdílíme se zákazníky přes Google Drive. Internetové příspěvky píšeme a editujeme pomocí markdownu,” říká Libor Kříž, spolumajitel rodinné firmy JiMaRa. Ta se specializuje na zakázkovou výrobu interiérového nábytku a návrhy i realizace designových typů.

Podle Libora Kříže je úplně jedno, v jakém oboru podnikáte. Elektronickým technologiím se vyhnout prostě nemůžete. „A ty budou buď sloužit vám, nebo vy jim. Ve firmě tíhneme k ekosystému od Applu. Přestože se se z něj snažíme vyždímat maximum, ne vždy se nám to daří na sto procent,” přiznává.

Jak moc pronikla zařízení od Applu do vaší firmy?
Hodně, ale ne zcela. Což je škoda. Například každou zakázku reprezentuje jedna složka. Ukládáme do ní fotografie, nápady, skici, plány, vizualizace, kalkulace, kontakty, odkazy a vůbec vše, co se té které realizace týče. Po první schůzce s klientem tuto složku nasdílíme i jemu proto, aby mohl obsah nejen „číst“, ale také tvořit, tedy do složky obsah i nahrávat. Kdyby toto uměl iCloud, bylo by to skvělé. Ale neumí.

Co tedy používáte?
Do ekosystému Applu musela vstoupit služba Googlu, konkrétně Google Drive. Nabízel se ještě Dropbox, ale ten prozatím nemluví česky a v rámci sdílení není tak ohebný a otevřený jako Google Drive.

Rozumím…
Podobně to funguje i u faktur, účetních dokladů, smluv a dalších papírových dokumentů. Ty archivujeme do iCloudu a čas od času vše zrcadlíme na Google Drive.

Jaké konkrétní zařízení k tomu používáte?
K digitalizaci slouží buď skener, ale nejčastěji iPhone 6S Plus s aplikací Scanner Pro. Ta umí automaticky pracovat s jablečným mráčkem a elegantně zvládá převod do textu (OCR v češtině). Moc šikovné řešení.

Čili kamera iPhonu je v dennodenním provozu?
Rozhodně. Nejnovější vlajková loď kalifornské společnosti je pořádný kus hardwaru, byla by chyba nevyužít jeho potenciál. Například když potřebujeme ukázat třeba kus výrobního procesu. K tomu používáme klasický záznam, ale čím dál častěji i režim slo-mo a time-lapse. Jakmile obrazový materiál natočíme, importujeme jednotlivé kusy do iMovie, na MacBooku vše sestříháme a občas doplníme o nějaké další zvuky a muziku. Pokud je video málo saturované, použijeme některý z nabízených efektů, výsledek například zde.

Co nějaké alternativy v oblasti videa a fotografie. Například zrcadlovky?
Aktuálně přemýšlíme nad pořízením kamery GoPro, kterou bychom mohli v klidu, elegantně a hlavně bezpečně připevnit přímo do útrob některého z našich strojů. Tam se iPhone moc nehodí. Navíc GoPro má oproti iPhonu 6S Plus i lepší parametry slo-mo snímání. Výsledný efekt by byl rozhodně poutavější. No ne?

Souhlasím. Co s výslednými fotografiemi děláte?
Profesionálně pořízené fotografie hotových realizací, ale i snímky z výroby, ukládáme/sdílíme do společné složky na iCloudu. A má to důvod. Fotografii, kterou pořídí montážník v terénu, má vedoucí výroby nebo člověk zodpovědný za marketing ihned k dispozici a může s ní okamžitě pracovat. Žádné složité odesílání e-mailem. Snímky, které považujeme za takzvané referenční (typy kování, povrchové úpravy, uchycení, mechanika a podobně), jsou také uloženy v samostatném albu. Kdykoliv tak můžeme potenciálnímu zákazníkovi ukázat, jak to či ono zhruba vypadá a jak to asi funguje.

A pokud je potřeba, může například designér, který právě prezentuje vizualizaci klientovi, požádat marketing, aby do alba nahrál to či ono. Lusknutím prstu má chybějící materiál ve svém iPhonu nebo iPadu. Toto je vynikající funkce.

Prozradil jste mi, že máte v oblibě i jazyk markdown a aplikaci Ulysses…
Naši internetovou prezentaci JiMaRa.cz jsme si nechali naprogramovat tak, abychom nové příspěvky mohli psát a editovat právě v markdownu. Udělali jsme to proto, aby byl web maximálně svižný a kód zcela čistý. Už proto, že fotografie, které na webu prezentujeme, nejsou co do velikosti z nejmenších (třeba kvůli ostrému zobrazení na displejích moderních mobilních zařízení). Příspěvky píšeme v editoru Ulysses. A pokud je potřebujeme zeditovat přímo na serveru, používáme aplikaci Espresso.

Co grafika?
Tu vytváříme pomocí Pixelmatoru, a bezztrátově optimalizujeme skrze šikovnou aplikaci ImageOptim.

Zajímavé řešení. Co nějaká další aplikace, vychytávka?
Pro naše interní potřeby si tvoříme i mapu zakázek. K tomu používáme aplikaci Day One.

To zní jako vcelku netradiční využití – jak to přesně funguje?
Jsme-li na místě, tedy u klienta, vytvoříme nový zápisek, který v sobě nese mimo jiné údaje o poloze a času. Z těchto základních parametrů pak umíme vygenerovat mapu. No a pokud jsme například v místě „M“, je jednoduché zjistit, jestli se v blízkosti nenachází nějaká další námi v minulosti realizovaná zakázka. Pokud ano, můžeme zvednout telefon, zákazníkovi cinknout a třeba se optat, zda je vše v pořádku nebo jestli něco od nás nepotřebuje. Možností využití Day One je mnoho. Stačí se jen zamyslet. Pracujeme s ní opravdu intenzivně a pro chytrý marketing je opravdu skvělá. Ne-li nejlepší.

 

Prozradíte mi ještě nějaké další lifehacky pro podnikání? Protože aplikaci Day One asi mnoho lidí do pracovního workflow nezařazuje…
Projekty a úkoly řídíme pomocí aplikace Omnifocus. Hesla, kódy a licence střeží 1Password. K FTP přistupujeme prostřednictvím aplikace CyberDuck. Sběr dat a databázové záležitosti řešíme pomocí Airtable. Newsletter tvoříme a rozesíláme pomocí služby MailChimp. O automatizaci různých sociálních mikroprocesů se stará IFTTT.com. Faktury vydáváme a skladové hospodářství řešíme ve FlexiBee.

Všechny tyto a další aplikace mají jednoho společného jmenovatele. Pracují s daty v cloudu. A to je důležité! Pokud by došlo ke ztrátě nebo poškození zařízení, o žádná data nepřijdeme.

Věřím, že jste se ale setkali také s nějakými nevýhodami v Apple ekosystému.
Zmiňoval jsem to už na začátku. Za největší slabinu (pro naše potřeby) považujeme chybějící funkce iCloudu. Ano, jde mi o možnosti sdílení souborů a složek. Pokud by se iCloud funkčně alespoň přiblížil Googlu, přejdeme. Prozatím to však možné není. Ostatní produkty šlapou na jedničku.

Plánujete nějaká hardwarová rozšíření?
Zálusk na GoPro kameru trvá. Pro designéry by se zřejmě hodil iPad Pro a Apple Pencil. No a Apple nám také udělal radost tím, že vyrobil iPhone SE. To by mělo být do budoucna zařízení pro všechny zaměstnance.

.