Zavřít reklamu

Aplikací, které jsou zaměřené na sledování zdravotního stavu a zároveň jsou kompletně v českém jazyce, není na našem trhu mnoho. Zkuste si představit aplikaci, jež sbírá všechny údaje o lécích, které užíváte, kdy máte další preventivní prohlídku u obvodního lékaře nebo kompletní zdravotní dokumentaci o prodělaných nemocech a mnoho dalších funkcí týkajících se vašeho zdraví. mVITAKARTA je aplikace, která plně slouží především lidem, kteří mají své zdravotní pojištění sjednané u Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

Využití zde však naleznou také uživatelé, kteří mají své zdravotní pojištění i u jiných poskytovatelů. Jediné, co musíte udělat, stejně jako já, když jsem testoval aplikaci, je zřídit si bezplatný přístup na portálu VITAKARTA ONLINE, popřípadě se stát pojišťencem této zdravotní pojišťovny.

Osobní zdravotní dokumentace každého z nás obsahuje velmi citlivá data, která se dají snadno zneužít. Vývojáři z toho důvodu věnovali velkou pozornost celkovému zabezpečení nejen aplikace, ale i celého procesu přihlašování a předávání bezpečnostních hesel. Po zaregistrování v online formuláři na internetových stránkách pojišťovny vám přijde domů na uvednou adresu doporučený dopis s heslem k aplikaci. Až poté budete moci plně využívat všechny funkce.

U každého přihlášení do aplikace máte podobně jako u PIN kódu pouze tři pokusy a všechny změny, které byste chtěli provádět ve vaší dokumentaci či osobních údajích, musí být schváleny autorizační zprávou a zadáním příslušného kódu. Bezpečnost tedy skutečně na prvním místě.

Aplikace je rozdělena do několika oblastí. První záložka Vitakarta zastává zároveň i domovskou stránku celé aplikace. Naleznete zde především funkci SOS, která vám – jednoduše řečeno – v případě potřeby může zachránit život. Pokud vyplníte všechny osobní údaje, tlačítko SOS vyšle hlášení například blízké osobě, můžete někomu zavolat či jen zobrazit všechny důležité zdravotní informace. V praxi si to představuji tak, že jsem například epileptik nebo cukrovkář a dostanu někde na ulici záchvat. Stisknu tedy SOS tlačítko, které mi automaticky zavolá pomoc nebo člověku, jenž mi dokáže pomoci.

mVITAKARTA dále obsahuje tzv. Oblasti, ve kterých naleznete kompletní osobní zdravotní dokumentaci. Pomocí intuitivních ikon se vždy přesunete do sekce, kterou chcete zobrazit či spravovat. Naleznete zde například ikonu pro správu vašich léků, aktuálního stavu, chronických obtížích, vykázané péče, očkování, osobního deníku či zdravotního plánu.

V praxi to znamená, že všechny vaše zdravotní záznamy od vašich lékařů uvidíte přehledně na jednom místě. Například víte, že máte jít na preventivní prohlídku po půl roce, takže aplikace vám sama ohlásí datum, kdy se máte dostavit, a následně po skončení prohlídky uvidíte v aplikaci kompletní zápis od lékaře se všemi případnými diagnózami apod. Osobně mi to přijde velmi praktické.

Další možností aplikace je funkce komunikace, která uchovává především všechny důležité kontakty na vaše lékaře, blízké osoby či můžete zavolat přímo do pojišťovny nebo na asistenční službu. Poslední funkce, kterou aplikace podporuje, je velmi přehledná a interaktivní mapa celé České republiky, jež přehledně zobrazuje všechny lékaře ve vašem okolí, kteří jsou smluvními partnery dané pojišťovny, a další lékaře. Snadno tak vyhledáte v případě nouze jakýkoliv kontakt na všechny odborníky.

Designově je aplikace celkem povedená a velmi intuitivní. Velmi mě potěšila oblast bezpečí a ochrany osobních údajů, kdy doopravdy při každém spuštění aplikace musíte znovu zadávat své heslo. Co mVITAKARTě musím naopak vytknout, je fakt, že pokud nejste pojištěncem dané pojišťovny, budete mít sice přístup do všech položek, ale neuvidíte svoji zdravotní dokumentaci, pokud si ji sami nevyplníte. To je ovšem očekávatelné, když je aplikace tvořena na míru OZP. V případě, že jste jejím pojištěncem, vše se dělá automaticky. Aplikaci naleznete v App Store zdarma včetně všech zmíněných funkcí.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/mvitakarta/id470845670?mt=8]

.