Zavřít reklamu

Poslední dobou opravdu hodně slýcháme o tom, co EU komu nařizuje, přikazuje, doporučuje. Ona především reguluje, aby jedna společnost neměla navrch před jinou. Líbit se vám to nemusí, ve všech ohledech je to pro nás dobře. Kdyby nic, všechno můžete směle ignorovat. 

Tedy samozřejmě s jednou výjimkou, kterou je USB-C. I to EU nařídilo používat jako jednotný standard nabíjení nejen pro mobilní telefony, ale i jejich příslušenství. Apple jej prvně použil až v iPhonech 15, i když jej už nabízí v iPadech nebo třeba MacBoocích, kdy právě jeho 12“ MacBook éru fyzické podoby USB-C odstartoval. To se psal rok 2015. USB-C tedy neobejdeme, protože na výběr nemáme. Tato výjimka však potvrzuje pravidlo. 

iMessage 

V případě iMessage se hovoří o tom, jak by měly přijmout standard Googlu v podobě RCS, tedy „bohaté komunikace“. Komu to může vadit? Nikomu. Když nyní z aplikace Zprávy pošlete zprávu na Android, přijde jako SMS. Když bude přítomna implementace RCS, půjde přes data. To samé, co se týče příloh a reakcí. Pokud nemáte neomezený tarif, ušetříte.

NFC 

Apple v iPhonech NFC čip blokuje jen pro svá použití. Přesné hledání mají jen AirTagy, čímž jim dává konkurenční výhodu (skrze čip U1). Nedává ani přístup k alternativním platebním metodám, které jsou vázány na NFC čip. Je zde jen Apple Pay. Ale proč bychom nemohli s iPhony platit i skrze Google Pay? Protože to Apple nechce. Proč bychom nemohli otevírat zámky přes NFC, když to na Androidu jde? Právě i zde se nám mohou patřičnou regulací otevřít nová vrátka použití. 

Alternativní obchody 

Apple bude muset otevřít své mobilní platformy i dalším obchodům, které doplní jeho App Store. Bude muset nabídnou alternativu k získávání obsahu do jeho zařízení. Vystavuje se tím uživatel riziku? Do jisté míry ano. Sejné je to i na Androidu, kdy se tímto do zařízení dostává nejvíce škodlivých kódů – pokud tedy stahujete pofidérní soubory, protože ne každý vývojář vás chce nutně ukrást nebo vám zlikvidovat zařízení. Jenže budete muset tuto cestu instalování obsahu využívat? Nebudete.

Když nechceš, nemusíš 

Ve zprávách můžete RCS ignorovat, můžete používat WhatsApp, nebo si vypnout data a psát jen SMS. U plateb můžete zůstat výhradně u Apple Pay, nikdo vás do ničeho nenutí, jen budete mít alternativu. Těch je hodně i k AirTagu, které jsou i integrovány do sítě Najít, jen jim chybí to přesné hledání. V případě stahování nového obsahu – App Store zde bude pořád a vy nebudete muset využívat jiných cest k instalování aplikací a her, pokud nebudete chtít.

Tyto všechny novinky, které vycházejí z „hlavy“ EU, neznamenají pro uživatele nic víc než další možnosti, kterých mohou ale nemusí využít. Jiné je to samozřejmě pro Apple, který tím musí uvolnit své sevření uživatelů a poskytnout jim více svobody, což samozřejmě nechce. A v tom je všechna ta kontroverze, kterou kolem těchto nařízení společnost dělá. 

.