Zavřít reklamu

Apple Watch jsou dnes synonymem fitness nositelností. Svým zaměřením na zdraví se jasně vyprofilovaly a zaujímají značné postavení na trhu. V minulosti tomu tak nebylo, a hlavně Apple Watch Edition byla velký přešlap.

Nápad vyrobit hodinky se zrodil v hlavě Jonyho Ivea. Vedení však nebylo chytrým hodinkám vůbec nakloněno. Argumenty proti se točily okolo chybějící „killer app“, tedy aplikace, jež by hodinky prodala sama o sobě. Timu Cookovi se ale produkt zalíbil a v roce 2013 mu dal zelenou. Nad projektem po celou dobu dohlížel Jeff Williams, který je nyní mimo jiné i vedoucím týmu designérů.

Hned zpočátku měly Apple Watch obdélníkový tvar. Pro uhlazení vzhledu a také samotného uživatelského rozhraní najal Apple Marca Newsona. Ten patřil mezi přátele Ivea a v minulosti už navrhl několik hodinek s obdélníkovým provedením. S týmem Jonyho se pak denně setkával a pracoval na chytrých hodinkách.

Apple Watch Edition byly z 18 karátového zlata

K čemu budou Apple Watch?

Zatímco design nabýval jasné podoby, marketingový směr narážel na dva různé pohledy. Jony Ive viděl Apple Watch jako módní doplněk. Vedení firmy naopak chtělo z hodinek udělat prodlouženou ruku iPhone. Nakonec se oba tábory shodly a díky kompromisu vyšlo hned několik variant pro pokrytí celého spektra uživatelů.

Apple Watch byly k dostání od „obyčejné“ hliníkové verze, přes ocelovou až po speciální Watch Edition, která byla vyrobena u 18 karátového zlata. Spolu s páskem Hermès stála až skoro neuvěřitelných 400 tisíc korun. Není divu, že si zákazníky hledala velmi těžko.

Odhady interních analytiků Applu hovořily o prodejích až 40 milionů hodinek. Jenže k překvapení samotného vedení se prodalo čtyřikrát méně a prodeje sotva dosáhly 10 milionů. Největším zklamáním byla ovšem verze Watch Edition.

Apple Watch Edition jako propadák

Zlatých hodinek se prodalo do desítek tisíc kusů a po čtrnácti dnech o ně zájem zcela utichl. Veškeré prodeje tak byly součástí prvotní vlny nadšení a následoval propad až na dno.

Dnes Apple už tuto edici nenabízí. Odzvonilo jí hned s následující Series 2, kde byla nahrazena dostupnější keramickou verzí. Přesto se Applu podařilo ukousnout na tehdy obsazeném trhu slušných 5 %. Bavíme se o segmentu, který dosud okupovaly prémiové značky jako Rolex, Tag Heuer nebo Omega.

Zřejmě ani nejbohatší zákazníci nakonec neměli potřebu utratit značnou sumu za kus techniky, který velmi rychle zastará a má diskutabilní životnost baterie. Ostatně poslední podporovaný operační systém pro Watch Edition je watchOS 4.

Nyní naopak Apple Watch zaujímají přes 35 % trhu a patří mezi nejoblíbenější chytré hodinky vůbec. Prodeje s každou verzí rostou a trend se patrně nezastaví ani s přicházející pátou generací.

Zdroj: PhoneArena

.