Zavřít reklamu

Technologie by kromě jiného měly především lidem zjednodušovat život. To velice dobře věděl již Thomas Edison, jehož patent na hlasovací zařízení si připomeneme v dnešním díle našeho seriálu o historických událostech v oblasti technologií. Kromě toho bude také řeč o Napsteru nebo sporu o výraz „netbook“.

Thomas Edison a první patent (1869)

1. června roku 1869 si vynálezce Thomas Edison nechal úspěšně zaregistrovat svůj první patent. Ten nesl číselné označení 90646 a popisoval praktické zařízení, které mělo sloužit ke snazšímu a efektivnějšímu procesu hlasování v parlamentu. Zařízení umožňovalo poslancům snadno přepínat mezi volbou “pro” a “proti” a disponovalo schopností počítání hlasů a závěrečného vyhodnocení celého hlasování.

Thomas Edison hlasovací zařízení
Zdroj Zdroj: techtimes.com

Napster zahajuje svůj provoz (1999)

1. června roku 1999 zprovoznili Shawn Fanning a Sean Parker svou platformu Napster, která sloužila ke vzájemnému sdílení mediálních souborů mezi uživateli. Napster si prakticky okamžitě získal mezi veřejností – zejména mezi vysokoškolskými studenty – obrovskou popularitu, umělci a vydavatelé ale jejich nadšení nesdíleli. Netrvalo dlouho a americká asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) podala na provozovatele Napsteru žalobu kvůli porušování autorských práv. Proti Napsteru zbrojili i někteří interpreti. Napster tak musel svůj provoz posléze ukončit.

Intel a netbooky (2009)

Historie termínu netbook se datuje až do roku 1996, kdy si společnost Psion nechala tento termín zaregistrovat coby označení pro “osekanější” varianty klasických laptopů. První takovýto počítač od Psionu spatřil světlo světa v roce 1999, v roce 2003 pak přišla jeho Pro verze, ta se ale s příliš pozitivním přijetím nesetkala. O něco později se společnost Intel rozhodla používat pojem netbook pro část svých vlastních přenosných počítačů. Psion se chtěl nejprve s Intelem soudit, počátkem června roku 2009 se ale odhodlal k mimosoudnímu vyrovnání.

Netbook
Zdroj Zdroj: netbooksguides.com

Další události nejen z oblasti technologií

  • Společnost Google spouští službu Google+ Local (2012)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více