Zavřít reklamu

Dnešní díl našeho pravidelného ohlédnutí za minulostí bude tak trochu netradiční. Přímo s technologiemi bude totiž souviset jen jeho první část, kdy si připomeneme narození Vannevara Bushe. Zapomínat by se ale nemělo ani na druhou dnešní událost – ničivé zemětřesení, které před deseti lety zasáhlo Japonsko.

Narodil se průkopník hypertextu (1890)

11. března roku 1890 se v Everettu ve státě Masssachusetts narodil Vannevar Bush, který začal později díky své práci označován za průkopníka hypertextu. Tento americký inženýr, vynálezce a vědec vedl v době druhé světové války americký úřad pro vědecký výzkum a vývoj (OSRD). V roce 1919 se Bush připojil k oddělení elektrického inženýrství při Massachusettském technologickém institutu (MIT), v průběhu své kariéry si také nechal patentovat řadu vynálezů. V roce 1945 navrhl Bush ve svém článku s názvem “As We May Think” publikovaném v časopisu The Athlantic Monthly projekt zařízení Memex, fungujícího na principu hypertextu.

Zemětřesení v Japonsku (2011)

11. března roku 2011 zasáhlo japonské Tóhoko zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály, následované desítkami metrů vysokými vlnami tsunami. Ty ze všeho nejvíce zasáhly prefekturu Mijagi v provinicii Tóhoku. Hypocentrum zemětřesenbí se nacházelo v okolí ostrova Honšú, který se následkem otřesů posunul o 2,4 metru. Za příčinu byl označeno uvolnění tlaku v místě styku Paciifické desky pod desku Honšú. V průběhu zemětřesení došlo ke stovkám otřesů, kromě požárů a výpadků elektřiny patřily mezi následky zemětřesení obrovské ztráty na lidských životech, rozsáhlé škody na majetku i v krajině, a havárie jaderné elektrárny Fukušima (k výbuchu zde nicméně došlo v oblasti, kde se nenacházel radioaktivní materiál). Co se rozsahu škod týče, bylo zemětřesení označeno za nejničivější katastrofu v dějinách země.

.