Zavřít reklamu

Září je již řadu let měsícem, ve kterém společnost Apple představuje své nové hardwarové produkty – proto budou i díly našeho „historického“ seriálu bohaté na události, spojené s cupertinskou společností. Nebudeme ale zapomínat ani na jiné důležité události z oblasti technologií – dnes to bude například elektronická televize.

Představení iPhonu 7 (2016)

Apple představil 7. září roku 2016 na své tradiční podzimní Keynote v Bill Graham Civic Auditorium v San Franciscu nový iPhone 7. Jednalo se o nástupce iPhonu 6S, a kromě standardního modelu představila jablečná společnost také modely iPhone 7 Plus. Oba modely se vyznačovaly absencí klasického 3,5mm sluchátkového jacku, iPhone 7 Plus byl navíc vybaven duálním fotoaparátem a novým portrétním režimem. Prodej smartphonů byl zahájen v září a říjnu téhož roku, jejich nástupcem se stal iPhone 8 a iPhone 8 Plus. “Sedmička” byla z nabídky oficiálního online Apple Storu odstraněna v říjnu roku 2019.

Představení iPodu Nano (2005)

7. září roku 2005 představila společnost Apple svůj mediální přehrávač s názvem iPod Nano. Steve Jobs tehdy na konferenci ukázal na malou kapsičku svých džín a otázal se publika, zda ví, k čemu slouží. iPod Nano byl opravdu kapesním přehrávačem – rozměry jeho první generace činily 40 x 90 x 6,9 milimetru, přehrávač vážil pouhých 42 gramů. Baterie slibovala výdrž po dobu 14 hodin, rozlišení displeje činilo 176 x 132 pixelů. iPod byl dostání ve variantách s kapacitou 1GB, 2GB a 4GB.

Elektronická televize (1927)

7. září roku 1927 byl v San Franciscu představen první plně elektronický televizní systém. Chod zařízení demonstroval Philo Taylor Farnsworth, který je dodnes považován za vynálezce první elektronické televize. Farnsworthovi se tehdy podařilo zakódovat obraz do signálu, pomocí radiových vln jej přenést a opět dekódovat zpět do obrazu. Philo Taylor Farnsworth má na kontě zhruba tři stovky různých patentů, pomohl vyvinout například také jaderný fúzor, jiné z jeho patentů výrazně pomohly při vývoji elektronového mikroskopu, radarových systémů nebo zařízení pro letovou kontrolu. Farnsworth zemřel v roce 1971 na následky zápalu plic.

Philo Farnsworth
Zdroj
.