Zavřít reklamu

V dnešním návratu do minulosti bude opět řeč o společnosti Apple – tentokrát v souvislosti s počítačem Macintosh Performa, který byl představen koncem května roku 1996. Na dnešní den ale připadá ještě jedno velmi zajímavé výročí – společnost CompuServer totiž v roce 1987 přišla s novým standardem pro digitální obrázky.

Zrodil se GIF (1987)

28. května roku 1987 přišla společnost CompuServer s novým standardem pro digitální obrázky. Nový standard nesl název Graphics Interchange Format – zkráceně GIF – a nesl v době svého vydání označení 87a. O dva roky později přišel CompuServe s novou, rozšířenou verzí tohoto formátu, která nesla označení 89a. Byla to právě až zmíněná druhá verze, která nabídla podporu více obrázků a tím pádem i krátkých, jednoduchých animací, prokládání, nebo třeba možnost ukládání metadat. Největší popularity se obrázky ve formátu GIF dočkaly teprve až s masovým rozšířením internetu. S používáním GIFů byly ale zpočátku spojené problémy, které souvisely s porušováním příslušných patentů. Z tohoto důvodu vznikl časem coby “bezpečná” alternativa GIFů v podobě formátu PNG.

Macintosh Performa (1996)

28. května roku 1996 představila společnost Apple svůj počítač s názvem Macintosh Performa 6320CD. Macintosh Performa byl osazen 120MHz procesorem PowerPC 603e a vybavený 1,23 GB pevným diskem. Apple svůj Macintosh Performa opatřil také CD mechanikou. Cena tohoto modelu činila 2 599 dolarů a počítače, patřící do této produktové linie, se prodávaly v letech 1992 – 1997. Světlo světa postupně spatřilo celkem čtyřiašedesát modelů této řady, nástupcem Macintoshe Performa se stal Power Macintosh.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více