iWant

Zpomalování iPhonů – dobře nebo špatně? Nezavařil si Apple až příliš?

iWant

Kolem zpomalování starších iOS zařízení je teď ve světě telekomunikací velké rušno. Mimo Apple se k problému postupně vyjádřili i ostatní velcí hráči na poli chytrých zařízení, především pak výrobci zařízení se systémem Android. Byl daný krok ze strany Applu správný či nikoli? A neochuzuje se Apple díky výměně baterie zbytečně o zisky?

Můj osobní názor je takový, že zpomalování iPhonů „vítám“. Rozumím tomu, že nikdo nemá rád pomalá zařízení, u kterých musí na danou akci čekat. Pokud je toto zpomalení na úkor toho, že mi telefon vydrží i po hodně dlouhé době jeden náročný pracovní den, pak tento krok vítám. Apple tedy zpomalením zařízení docílí toho, že jej nebudete muset kvůli stárnoucí baterii nabíjet několikrát denně, ale vydrží vám natolik, aby vás nabíjení zbytečně neomezovalo. Při zpomalování je pak vlastně omezen nejen procesorový, ale i grafický výkon na takovou hodnotu, aby bylo zařízení zcela použitelné pro běžné potřeby, ale zároveň vydrželo časově náročné používání.

Zpomalení vlastně skoro nepoznáte…

Apple tuto techniku začal praktikovat od verze iOS 10.2.1 pro modely iPhone 6/6 Plus, 6S/6S Plus a SE. iPhony 7 a 7 Plus se implementace dočkaly od verze iOS 11.2. Pokud tedy vlastníte novější nebo případně starší zařízení, než tato zmíněná, pak se vás daná problematika netýká. S příchodem roku 2018 přislíbil Apple v rámci některé z budoucích aktualizací systému iOS přinést základní informace o stavu baterie. Budete se tak moci snadno přesvědčit o tom, jak na tom vaše baterie ve skutečnosti je a zda nepříznivě ovlivňuje výkon vašeho zařízení.

Je nutné si uvědomit, že Apple nezpomaluje touto technikou zařízení „nadobro“. Ke zpomalování dochází pouze tehdy, pokud jsou prováděny výpočetně náročnější operace, které žádají až příliš výkonu (procesorového nebo grafického). Pokud tedy vyloženě nehrajete hry nebo neprovádíte benchmarky den co den, pak vás zpomalení „trápit nemusí“. Lidé totiž žijí v mylném domnění toho, že jakmile je iPhone jednou zpomalen, pak z tohoto stavu není úniku. I když se na Apple nyní valí jedna žaloba za druhou, je tento stav vlastně zcela správný. Zpomalení nejvíce poznáte hlavně při otevírání aplikací, případně scrollování.

Jak je vidět z grafů, ke skoro žádnému zpomalení s novými aktualizacemi systému nedochází. U GPU dochází naopak k přesnému opaku

Mnohdy si uživatelé mysleli, že Apple jejich zařízení zpomaluje schválně, aby je tak donutil ke koupi nového zařízení. Toto tvrzení je samozřejmě holý nesmysl, jak bylo již několikrát pomocí různých sad testů dokázáno. Apple se tak vůči těmto nařčením zásadně ohradil. Nejúčinnější možností, jak se proti případnému zpomalení bránit, je tak nákup nové baterie. Nová baterie vrátí staršímu zařízení potřebné vlastnosti, které mělo při vybalení z krabičky.

Není pro Apple výměna baterie spíše zkázou?

Ve Spojených státech přitom Apple nabízí výměnu baterie již za 29 dolarů (asi 616 Kč bez DPH) pro všechny výše zmíněné modely. Pokud byste chtěli výměnu aplikovat také v našich končinách, doporučuji navštívit pobočky Českého servisu. Ten se opravami rovněž již několik let zabývá a je u nás považován za špičku ve svém oboru.

I když však Apple tímto krokem vyšel mnohým vstříc, značně tak oslabí své zisky. Tento krok se totiž nepříznivě projeví na celkových prodejích iPhonů za rok 2018. Je to vcelku logické – pokud uživatel novou baterií obnoví původní výkon svého zařízení, který mu tehdy dostačoval, pak mu nejspíše bude stačit i nyní. Proč by tedy měl kupovat nové zařízení za desetitisíce, když může vyměnit baterii za řádově stovky korun? Přesné odhady není nyní možné vyslovit, je však nadmíru jasné, že se v tomto případě jedná o dvousečnou zbraň.

 • Kamil Stříž

  špatná vymluva jak zakrýt prostředek ke zvýšení obratů :( jakožto uživatel docela zklamán

  • Miroslav Holeček

   Jakým způsobem Apple zvýšil obraty?

   • Prďula

    Tým že nepriamo donútil človeka kupovať nové zariadenie…

  • Honza K.

   Je potřeba si uvědomit, že kdyby to v iOS zařízení nebylo vyřešeno zpomalením, a telefon se vybíjel rychleji, nevydržel by třeba ani půl dne, a také by se třeba při 30% začal vypínat sám, byl nespolehlivý. Situace by byla ještě horší a už by to bylo minimálně na výměnu baterie, ale spousta uživatelů by ho zahodila a šla koupit nový. Takto spousta uživatelů používá telefon dále a i bez výměny baterie. Nevadí jim, že je trošku pomalejší, vadilo by jim, kdyby nefungoval !

   • Pedant

    no spíš si musíme uvědomit, že pokud by toto Apple softwarově neojebal, tak by musel spustit výměnný program zdarma na akumulátorky a ještě by měl spoustu hlasitých webových kritiků na kvalitu jejich zařízení.

   • Honza Gál

    Já bych si řekl, že baterka dodělává a nechal ji vyměnit. Po snížení výkonu by mě baterku měnit nenapadlo.

 • Mikuláš Berka

  „Zpomalení vlastně skoro nepoznáte…“ Můj iPhone 6 se stal nepoužitelným, já to teda sakra poznal.

  • Miroslav Holeček

   Takže na výměnu a všechno bude zase v pořádku :-)

   • Mikuláš Berka

    Když já už výměnu provedl, za iPhone 7 a ten běží parádně :)

    • Miroslav Holeček

     A co jste udělal se starým?

     • Mikuláš Berka

      Přidal jsem ho do šuplíku k iPadu Mini a iPodu touch.

      • Miroslav Holeček

       Taková škoda :-) Nechte vyměnit baterii a pošlete ho do světa. Alespoň bude dělat radost jinde.
       Já měl iPad 2, pak jsem si pořídil iPad Air 2 a teď mám iPad Pro 12,9 2017 a vždycky posílám dál. Ta zařízení fungovala, tak proč bych je nechával ležet v šuplíku. Dokonce ten Air 2 byl po 2 letech pořád jako nový a to včetně výdrže a výkonu. Teď dělá radost jedný slečně.

       • Mikuláš Berka

        Když já si ty zařízení vždycky nechávám jako záložní, prostě pro jistotu :) ale uznávám že kdybych vše prodával hned jak koupím náhradu tak by z toho ještě nějaké peníze být mohly.

       • zgercik

        kdyz ji nedelate radost Vy tak ma aaspon nahrazku v podobe tabletu

  • mUCLIK

   Nápodobně, mám iPhone SE, který denně využívám jak k práci tak ve volném čase a co se tyče prohlížení webu, práce s aplikacemi, odezva fotoaparátu a spoustu jiných věci, je to posun o x let z5 z hlediska rychlosti a funkčnosti smartphonů. Jako nespočet dalších lidi sem se přidal k žalobě proti společnosti Apple, vám doporučuji to stejné.

   • Martin Topinka

    Jak se člověk může připojit k žalobě proti Apple?

 • Marek Jech

  Mám stejný problém s iPhone 6. Problém zpomalení je napříč funkcemi. Přes otevírání aplikaci, fotoaparátu, přijetí hovoru, atd. Např. Když mi při aktivní aplikaci Clash Royale mi někdo zavolá, tak to je skoro neřešitelný problém. Někdy se stává opravdu nepoužitelný.

  • Miroslav Holeček

   Baterii nechte vyměnit a pak bude po problému :-)

   • Mitho

    Vy by ste len tie baterky menili. Pracovne pouzivam iP6 zasekany je ako svina, ale baterka mi vydrzi 2,5 dna. A teraz co poviete?

    • Prďula

     že ste to nepochopili a práve v tomto čase ste mali premýšlať či svoj aktuálny iPhone7 vymeniť za iPhone8 alebo X… alebo ešte lepšie, či svoj aktuálny iPhone8 vymeniť za X, keď už nie sú „problémy“ s dodávkou… https://www.youtube.com/watch?v=-AxZofbMGpM

     • Mitho

      Ja akurat zacinam chapat to, ze ak do buducnosti budem chciet nieco kvalitne, trvacne, vykonne a funkcne, tak o Apple uz ani nemusim uvazovat. Jednoducho Apple je uz len o emoji, teplych pochodoch a vysokych cenach za podpriemerne produkty. Je to skoda!

     • Tomáš Čech

      To jste právě nepochopil Vy.
      Snížením výkonu (navíc pouze v kritických výpočtech) se Vám ten telefon díky tomu samovolně nevypne, a Vy jej můžete používat o to déle.

      Když se rozčilujete za zpomalení, jak byste se rozčiloval za vypínání, resp. nemožnost využití jakékoli trochu náročnější operace?

      Mě vydržela baterie v předchozím iPhonu nějakých 6 let*. Za tu dobu mě odešly tři firemní non-Apple telefony.

      *Na konci jsem zažíval právě ta neočekávaná vypínání. V kombinaci s rozbitým PowerButtonem to bylo fakt “nepohodlné”. Co bych dal za to, kdyby už v té verzi fungovalo zpomalování náročných operací? Asi bych ten starej telefon měl do dnes.

      Právě absence té funkcionality mě donutila pořídit novej telefon.

    • Tomáš Čech

     Kdyby se telefon automaticky nezpomaloval, baterie by Vám 2,5 dne třeba ani nevydržela.

     Zkuste využít zvýhodněnou cenu za výměnu baterie, a uvidíte. Nový iPhone stojí řádově 30.000, nová baterie 600.

 • Prďula

  Nie je pravda, toto spomalovanie som videl vždy a ak si dobre pamätám, tak už iPhone4/S to mal… super telefón po aktualizácií sa stal nepoužiteľným! Otvorenie SMS aplikácie trvalo manželke hádam aj 10sek… od vtedy som zakazoval aktualizácie a telefóny posielal ďalej… toto je posledná vec, ktorá ma presvedčila že nemá zmysel dávať ešte tomuto novému Applu, bohužial nemá nič spoločné s tým pôvodným…

  • Prďula

   doplním sa: https://www.youtube.com/watch?v=-AxZofbMGpM – nové Apple už nie je „product company“ ale „sales company“…

  • Tomáš Čech

   Nový systém = více funkcí = vetší zátěž na dané zařízení = zpomalení systému. Přirozeně.

   Tady je ale řeč o zpomalení z důvodu staré baterie (byť pořád se stejným systémem), která by jinak zařízení neočekávaně vypínala.

   S novou baterií se zase zrychlí.

   • kk

    to ze novy system = vice funkci = vetsi zatez = zpomaleni systemu….je nesmysl

    bylo by to ok kdyby updaty byly dobrovolny a sly odmitnout, ale jsou nuceny. takze motivace applu je aby meli nejnovejsi system vsichni. ale pak proc u mobilu u kterejch vi ze na to vykonove nemaj, proste ty novy funkce nevypne? respektive je v buildu pro danej model neprida, takze tam ani nejsou? nemela by byt priorita pro apple to, ze ty zarizeni bezi plynule? no ja vam to povim, priorita pro apple je, ze to zarizeni ma bejt zpomaleny a mate si koupit novej model. delaj to jednak baterkou a pak to delaj i tema updatama (kde neni duvod ani kuli novejm funkcim aby to bezelo pomalu, protoze nejaky modely proste novy funkce ani nedostavaj)

    a mimochodem, proc se androidy nezpomalujou? protoze apple je jeden z mala dementnich vyrobcu, co pouziva starou technologii baterek, proto taky umrou uz za rok, misto za 2-3 let

    • Tomáš Čech

     😀 Dobrej vtip! 🤡
     Jj, u nás taky vždycky s novým updatem iOS zazvoní u dveří pracovníci vymahačské agentury placené Applem a pod pohrůžkou nás donutí aktualizovat iOS. 😄

     iPhone jsem vyměnil po šesti letech.
     Celou dobu na jedné originální baterii.
     Důvodem bylo vypínání ve chvíli potřeby. Co bych dal za to, kdyby se jen v tu náročnou chvíli zpomalil.

     Navíc, updaty z důvodu pouze opravy chyb jsou právě pro ochranu soukromí uživatele.

     • kk

      citace „updaty z důvodu pouze opravy chyb“ >> takze uz se najednou nebavime o updatech co pridavaji funkce a zpomaluji zarizeni?

      a popirat fakt, ze apple vynucuje aktualizace, bud znamena ze a] ste nikdy nemel apple produkt b] trollite c] jste hlupak (nevycunovat aktualizace znamena napriklad dat tam jako je bezny u softwaru, moznost aktualizaci neprijmout)

      • Tomáš Čech

       Tohle fakt miluju, vysvětlovat každou větu dalšíma! 😀

       Ne. Bavíme se o všech aktualizacích. Část jsou takové, které opravují chyby, část jsou takové, které přidávají nové funkcionality nebo mění vzhledy. Co je na tom tak záhadného?? 😄

       Nemáte povinnost přijmout žádnou aktualizaci. Ani setinkovou/desetinkovou, ani jednotkovou.

       Naopak, musíte vyloženě odsouhlasit instalaci. Podle toho, co píšete, a] jste hlupák, b] nikdy jste neinstaloval aktualizace, c] trollíte, d] jste veliký vtipálek.

       A já se směju, takže zřejmě to bude to za d]. 😀

       PS: Jistě jste si všiml, že i někteří místní diskutéři záměrně používají na svých zařízeních starší systémy než jaké jsou těmi zařízeními podporovány. A nikdo jim ruku neusekl. 😉

       • kk

        hele ja se taky snazil ty hlasky na update ignorovat, co cert nechtel, jednou mi to zobrazilo tu nabidku kdyz sem prohlizel weba misto na stranku jsem kliknul rovnou na potvrzeni instalace. predtim jsem jak vul Xkrat aktualizaci odmitnul (respektive odlozil, odmitnout proste nejde)

        myslim ze vite o cem mluvim, myslim ze to vi i kazdej kdo tohle cte a nekdy telefon od applu mel :]

        nicmene telefon se zpomalil, ale to jsem predpokladal a protoze sam nejsem nejakej extremni uzivatel telefonu a krom volani ho pouzivam spis jen pro navigaci (nebo web kdyz nekde cekam a nemam nic na cteni), tak jsem to ani neresil. ale kdyz prisla volba na novej telefon, tak uz jsem vedel ze iphone to nebude (prestoze iphone6-8 je podle m enejlepsi tel co si clovek muze dnes koupit = pomineme li tedy fakt, ze ta hodnota je platna pouze 0.5-1.5 roku a pak je to sunt, a ja to prave nepominul :)

        • Tomáš Čech

         No, po mě to teda vždycky chce kromě potvrzení instalace taky odsouhlasení nějakých podmínek.

         Jak si vysvětlujete ty grafy, kde je zobrazeno, jak ještě spousta uživatelů používá starší systémy? 🙂

   • Prďula

    Strašne trepete a vidno, že ste zaslepený. Manželka používala telefón v základe, žiadne extra aplikácie, nič. Proste základ na telefonovanie, sms-kovanie a email. Netrepte, že updatom prišlo mrte nových veci, okrem farbičiek a emotikonov vlastne nič v zmysle čo používala. Telefón frčal ako sa sluší a po update bol nepoužiteľný a šiel 7ročnej dcére na „oboznámenie sa s telefónom“. S batériou to nemalo nič. Do dnes je hodený v kúte, bol vypnutý. Naschvál som ho zapol a otvorenie SMS aplikáce je cez 15-20sekúnd… To má byť asi používateľský zážitok v podaní Cooka. Ak sa fakt napálim, tak tam nechám vymeniť batérou a pošlem Vám video že to je stále pomalé. Celé zle milý pane, a len preto lebo Apple… Mne je jedno, čo si o tom myslíte a budete tvrdiť. Ja som bol silný zástanca Apple lebo ich produkty boli prevratné a super. Ale som triezvy a viem povedať že už nie sú. Ako telefón som všetkým vymenil Samsung a Note8 je zatiaľ to najlepšie čo som kedy mal (od Applu som mal každý z telefónov). Bohužial v notebookoch to isté, zatiaľ nik nevyrobil niečo lepšie ako je MBPro 2015, ani Apple. A preto som si ho kúpil vo fullke a len dúfam že za nejaký rok príde niekto s niečim čo sa mu aspoň vyrovná. O prirodzenosti naozaj nehovorte v súvislosti s firmou, ktorej prioritami sa stalo neprirodzené politické korektné kvákanie a výmena kvality produktov a ich inovácie za tupý markteting a prasprosté žmýkanie zákazníkov…

    • Tomáš Čech

     Názor Vám neberu.
     Ač nesdílím.

 • mUCLIK

  Zdravím, ja sem toho názoru, ze když už si teda koupím phone za takové pálky jako treba iPhone, očekávám, ze telefon poběží tak jak by měl nebo případně dostanu nějakou nabídku na řešení problému se stárnutím baterie. Kde je nějaká nabídka nebo svobodne rozhodnutí o tom, jestli tohle zpomalení chci aplikovat nebo ne? Tak v jaké žijeme době do hajzlu. Kde sou teď ty výkonnostní parametry, které společnost Apple uvádí u svých zařízení? Beru to jako klamnou informaci spotřebiteli, což je trestný čin, byť to je takový záměr, jaký Apple uvedl.

  • Tomáš Čech

   Baterie prostě stárnou.
   Jako kdybyste chtěl kompenzaci od pekaře za to, že jste už snědl celý bochník chleba. Ale přece ten chleba byl tak drahej, tak by Vám měl pekař dát zadarmo druhý bochník??

   Možná jste ten článek ani nedočetl.
   Když vložíte novou baterii, výkon zařízení se vrátí na původní hodnotu.

   Výhoda zpomalení je v tom, že se ten telefon se starou baterií nevypíná neočekávaně, resp. ve chvíli, kdy zrovna telefon potřebujete.

 • Tomáš Čech

  Vítám.