Zavřít reklamu
iWant

Zpomalování iPhonů – dobře nebo špatně? Nezavařil si Apple až příliš?

iWant

Kolem zpomalování starších iOS zařízení je teď ve světě telekomunikací velké rušno. Mimo Apple se k problému postupně vyjádřili i ostatní velcí hráči na poli chytrých zařízení, především pak výrobci zařízení se systémem Android. Byl daný krok ze strany Applu správný či nikoli? A neochuzuje se Apple díky výměně baterie zbytečně o zisky?

Můj osobní názor je takový, že zpomalování iPhonů „vítám“. Rozumím tomu, že nikdo nemá rád pomalá zařízení, u kterých musí na danou akci čekat. Pokud je toto zpomalení na úkor toho, že mi telefon vydrží i po hodně dlouhé době jeden náročný pracovní den, pak tento krok vítám. Apple tedy zpomalením zařízení docílí toho, že jej nebudete muset kvůli stárnoucí baterii nabíjet několikrát denně, ale vydrží vám natolik, aby vás nabíjení zbytečně neomezovalo. Při zpomalování je pak vlastně omezen nejen procesorový, ale i grafický výkon na takovou hodnotu, aby bylo zařízení zcela použitelné pro běžné potřeby, ale zároveň vydrželo časově náročné používání.

Zpomalení vlastně skoro nepoznáte…

Apple tuto techniku začal praktikovat od verze iOS 10.2.1 pro modely iPhone 6/6 Plus, 6S/6S Plus a SE. iPhony 7 a 7 Plus se implementace dočkaly od verze iOS 11.2. Pokud tedy vlastníte novější nebo případně starší zařízení, než tato zmíněná, pak se vás daná problematika netýká. S příchodem roku 2018 přislíbil Apple v rámci některé z budoucích aktualizací systému iOS přinést základní informace o stavu baterie. Budete se tak moci snadno přesvědčit o tom, jak na tom vaše baterie ve skutečnosti je a zda nepříznivě ovlivňuje výkon vašeho zařízení.

Je nutné si uvědomit, že Apple nezpomaluje touto technikou zařízení „nadobro“. Ke zpomalování dochází pouze tehdy, pokud jsou prováděny výpočetně náročnější operace, které žádají až příliš výkonu (procesorového nebo grafického). Pokud tedy vyloženě nehrajete hry nebo neprovádíte benchmarky den co den, pak vás zpomalení „trápit nemusí“. Lidé totiž žijí v mylném domnění toho, že jakmile je iPhone jednou zpomalen, pak z tohoto stavu není úniku. I když se na Apple nyní valí jedna žaloba za druhou, je tento stav vlastně zcela správný. Zpomalení nejvíce poznáte hlavně při otevírání aplikací, případně scrollování.

Jak je vidět z grafů, ke skoro žádnému zpomalení s novými aktualizacemi systému nedochází. U GPU dochází naopak k přesnému opaku

Mnohdy si uživatelé mysleli, že Apple jejich zařízení zpomaluje schválně, aby je tak donutil ke koupi nového zařízení. Toto tvrzení je samozřejmě holý nesmysl, jak bylo již několikrát pomocí různých sad testů dokázáno. Apple se tak vůči těmto nařčením zásadně ohradil. Nejúčinnější možností, jak se proti případnému zpomalení bránit, je tak nákup nové baterie. Nová baterie vrátí staršímu zařízení potřebné vlastnosti, které mělo při vybalení z krabičky.

Není pro Apple výměna baterie spíše zkázou?

Ve Spojených státech přitom Apple nabízí výměnu baterie již za 29 dolarů (asi 616 Kč bez DPH) pro všechny výše zmíněné modely. Pokud byste chtěli výměnu aplikovat také v našich končinách, doporučuji navštívit pobočky Českého servisu. Ten se opravami rovněž již několik let zabývá a je u nás považován za špičku ve svém oboru.

I když však Apple tímto krokem vyšel mnohým vstříc, značně tak oslabí své zisky. Tento krok se totiž nepříznivě projeví na celkových prodejích iPhonů za rok 2018. Je to vcelku logické – pokud uživatel novou baterií obnoví původní výkon svého zařízení, který mu tehdy dostačoval, pak mu nejspíše bude stačit i nyní. Proč by tedy měl kupovat nové zařízení za desetitisíce, když může vyměnit baterii za řádově stovky korun? Přesné odhady není nyní možné vyslovit, je však nadmíru jasné, že se v tomto případě jedná o dvousečnou zbraň.